Άρης

Αιγινιακός

Διούδης Σωκράτης   18'  Καπνίδης Τόλιος
Καράμπελας Νίκος
  71'Μιλούνοβιτς Γιατζιτζόγλου
Τζανακάκης   81' Μιλούνοβιτς  Λιόλιος
Ιντζίδης     Ζγκούρης
Ραούλ Μπράβο     80'Ποσίνκοβιτς
Ρόβας Βασίλης
    Γκατσολάρι
72' Παυλίδης     62'Κυζερίδης
Ανάκογλου     Παπουτσογιαννόπουλος
Τάτος Ανδρέας     Ζούρκος
Ντούνης     Πασαλίδης
63΄Μπαργκάν     Γκούρτσας
 Μιλούνοβιτς      Φασίδης
 84'Αντρέου     66'Ραγκέλωφ
 Καπνίδης Αντώνης      Πατράλης

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με το δεξί τις επίσημες υποχρεώσεις του, μετά από απραξία έξι περίπου μηνών, κερδίζοντας τον Αιγινιακό με σκορ 3-0 στο Δημοτικό Στάδιο της Βέροιας, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον αριστερό εξτρέμ του Λούκα Μιλούνοβιτς.

Οι κιτρινόμαυροι δεν έχασαν ούτε λεπτό τον έλεγχο του αγώνα, αν και στο πρώτο αναγνωριστικό 15λεπτο, είχε μερικά προβλήματα στο αμυντικό τρανζίσιον και στην αντιμετώπιση της κόντρα επίθεσης, που επιχείρησε ο αντίπαλος δύο φορές. Μία στο 6′ όταν έγινε σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής και άλλη μία όταν κόπηκε προσπάθεια από τον άξονα.

Στο 9′ σουτ-φάουλ του Μιλούνοβιτς πήγε πάνω στον τερματοφύλακα των τυπικά γηπεδούχων. Στο 18′ ο Σέρβος μπήκε στην περιοχή από θέση αριστερά, τράβηξε τρεις αμυντικούς πάνω του βγάζοντας μόνο του τον Καπνίδη στο ύψος της μικρής περιοχής. Ο νεαρός επιθετικός, πλάσαρε εξαιρετικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα, με δεξί εσωτερικό φάλτσο, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή του γωνία για να ανοίξει το σκορ, 1-0 για την ομάδα του!

Στο 25′ ο Διούδης άργησε να διώξει τη μπάλα από την περιοχή του με συνέπεια να πιεστεί. Κέρδισε εκ νέου την κατοχή και το παιχνίδι συνεχίστηκε. Στο 31′ ο Καπνίδης βγήκε από θέση αριστερού εξτρέμ για να κοπεί λανθασμένα με υπόδειξη οφσάιντ από τον βοηθό. Στο 32′ ο Μπράβο κλέβει τη μπάλα από θέση άμυνας, για να ξεκινήσει κούρσα ο Ανάκογλου ο οποίος βρέθηκε δεξιά και πάνω από το κέντρο. Έδωσε στον Ντούνη(οφ-σάιντ) για να γυρίσει ο τελευταίος διαγώνια και πίσω στον Τάτο. Ο επιτελικός μέσος του ΑΡΗ έκανε το σουτ στην κίνηση, με τη μπάλα να πηγαίνει απευθείας στο γάμα, με τον Τόλιο να διώχνει ενστικτωδώς σε κόρνερ.

Το σύνολο του Νίκου Αναστόπουλου, με αυτό το 4-2-3-1 ή 4-3-3 στην επίθεση, λειτουργεί με ταχύτητα στις επεμβάσεις, ενώ διόρθωσε μετά τα 15 λεπτά τα όποια λάθη. Χωρίς φλυαρίες στο κέντρο και με παιχνίδι από τα πλάγια κυρίως, με Ντούνη και Μιλούνοβιτς προσπαθεί να διασπάσει την πολυπρόσωπη αμυντική λειτουργία(4-4-2 και διπλή ζώνη) της ομάδας του κ. Αμανατίδη.

Στα στατιστικά του αγώνα ο ΑΡΗΣ είχε 5 σουτ, από τα οποία τα τρία πήγαν στο τέρμα, ενώ είχε και την κατοχή μπάλας με 63%.

Μετά την ανάπαυλα ο ΑΡΗΣ βρήκε χώρο από τους γηπεδούχους, ανέβηκε, πήρε μέτρα, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να αφήσει και τους δικούς του χώρους, τόσο στο κέντρο όσο και στην άμυνα. Το παιχνίδι άνοιξε, με τους κίτρινους να αφήνουν πολλές φορές το σουτ έξω από την περιοχή. Πότε ο Διούδης πότε η αστοχία των παικτών του Περικλή Αμανατίδη δεν επέτρεψαν την επίτευξη κάποιου τέρματος.

Στο 55′ ο Τάτος πήρε τη μπάλα από τον άξονα, έδωσε δεξιά στον Μιλούνοβιτς, με τη μπαλιά του προς τον Καπνίδη εντός περιοχής και παράλληλα προς το τέρμα να κόβεται από τους αμυτνικούς του Αιγινιακού. Στο 57′ ο Τάτος περνά έναν αμυντικό για να βγάλει στο δεύτερο δοκάρι στον Μιλούνοβιτς. Ο Σέρβος με ανάποδο ψαλίδι έστειλε τη μπάλα πάνω στον Τόλιο.

Στο 71′ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα του ΑΡΗ, όταν ο Μπαργκάν από αριστερά περνά τον αντίπαλο του για να βγάλει τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, με τον Μιλούνοβιτς να κάνει το 2-0 με πλασέ σε κενό τέρμα, αφού ο Τόλιος είχε εξουδετερωθεί.

Στο 72′ και το 80′ ο Σούρμπος με δύο φανταστικά σουτ δεν κατάφερε να κερδίσει τον Διούδη, με την άμυνα του ΑΡΗ να μην πιέζει σε καμία περίπτωση στη μπάλα έξω από την περιοχή του. Γεγονός που παρατηρήθηκε αρκετές φορές από το πρώτο ημίχρονο στο 15λεπτο και σε πολλά σημεία του δεύτερου μισού.

Ένα λεπτό αργότερα ο Μιλούνοβιτς κάνει το 3-0, με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής και πίσω από την αντίπαλη άμυνα, ύστερα από εκτέλεση σέντρα του Τάτου.

Ο ΑΡΗΣ στην πρεμιέρα των επίσημων υποχρεώσεων του παρουσιάστηκε όχι 100% έτοιμος, αλλά κατόρθωσε να πάρει τη νίκη με απόδοση που μπορούμε να πούμε πως κινήθηκε σε υψηλά επίπεδα.