Βίντεο

2015: Τέλος καλό, όλα καλά και έγινε το 1-0 επί της ΑΕΚ

Κανείς δεν είπε πως τα ματς απέναντι στην ΑΕΚ θα είναι εύκολα. Ο Άρης στις 13 Μάη 2015 ίδρωσε αλλά τελικά τα κατάφερε να κάνει την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειαζόταν για να περάσει στην επόμενη φάση των play off. Η νίκη θα μπορούσε να είναι πολύ πιο άνετη αν ο Άρης διατηρούσε το προβάδισμα των 11 πόντων που είχε 10 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Κι όμως, οι κίτρινοι κατάφεραν να το κάνουν ντέρμπυ, και η ΑΕΚ ισοφάρισε ένα περίπου λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα.

Το παιχνίδι κρίθηκε τελικά χάρη σε δύο ελεύθερες βολές του Αντεκμπόγιε που κέρδισε 10'' πριν την λήξη. Η ΑΕΚ ευτυχώς δεν κατάφερε να απαντήσει και ο Άρης πήρε τελικά μια δύσκολη και αγχωτική νίκη με 71-69. Αυτό που μετράει είναι το αποτέλεσμα και το 1-0 για τους κίτρινους που θα πάνε με λιγότερο άγχος στην Αθήνα.

Εκπληκτική η παρουσία του κόσμου και φυσικά την παράσταση έκλεψε ο Νίκος Γκάλης που κάθισε μαζί με τον Νίκο Λάσκαρη στην κερκίδα!

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-40, 63-52, 71-69

Άρης: Πάσαλιτς 13(3/4τρ, 7ασ), Τσιάρας, Ριντ 6, Τόμας, Πουλιανίτης 3(1), Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 12(3/10δ, 2/5τρ, 7ρ), Νέιμικ 14(5/8δ, 10ρ), Μούρτος 3(1), Σίμτσακ, Αντεγκμπόγιε 16(1, 9/10β).

ΑΕΚ: Ουιλμπέκιν 2, Παπαντωνίου, Ντελινικάιτις 18(2), Σάκοτα 17(3/6τρ, 4ασ), Σαρικόπουλος 7(7ρ), Αθηναίου 5(1), Μιλόσεβιτς 6(1/5τρ, 10ρ), Μενσά-Μπονσού 6, Ίνγκλις 8(2/7τρ, 6ρ, 3ασ).