Παίκτες Ερασιτεχνικής Α Εθνικής (1959-1979)

1996: Ένταση, ξύλο και διακοπή στη μάχη με τη Μπεσίκτας

Αξιολόγηση Χρήστη: 3 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά

Ο Τουρκοφάγος Άρης έχοντας κάνει το απόλυτο στη φάση των ομίλων του κυπέλλου Κόρατς της σεζόν 1996-1997 διασταυρώνεται με την 2η του Β’ ομίλου Μπεσίκτας για τη φάση των 32. Οι Θεσσαλονικείς παίρνουν μια οριακή νίκη στην Τουρκία στο πρώτο ματς (64-65) και το ενδιαφέρον πλέον στρέφεται στον επαναληπτικό της Θεσσαλονίκης στις 11 Δεκέμβρη.

Η συνάντηση πριν ακόμα την έναρξη της φάνηκε πως δεν θα κυλούσε ομαλά,οι άνθρωποι της Μπεσίκτας γνωρίζοντας τη διαφορά δυναμικότητας των ομάδων προσπάθησαν με τις πρακτικές τους να δυναμιτίσουν το κλίμα. Παραμονές του αγώνα εκπρόσωποι της πρεσβείας της Τουρκίας βρέθηκαν στα γραφεία του ΤΑΚ Άρης εκφράζοντας τις παράλογες απαιτήσεις τους για περισσότερες προσκλήσεις, σε θέσεις μάλιστα που προορίζονταν για τη διοίκηση του Άρη ενώ απαίτησαν και υπεράριθμη παρουσία αστυνομικών στο γήπεδο.

Την επομένη και με το αίτημα των Τούρκων για ισχυρή αστυνομική δύναμη να εκπληρώνεται οι 2 ομάδες συναντώνται στο Αλεξάνδρειο για την διεξαγωγή του επαναληπτικού. Το Α’ ημίχρονο κυλάει όπως ήταν αναμενόμενο με τον Άρη έχοντας κορυφαίο τον Ορτίθ να προηγείται σταθερά στο σκορ. Με τη λήξη του ημιχρόνου δημιουργείται ένταση από την πλευρά των διοικούντων της Μπεσίκτας λόγω ενός πανό που είναι αναρτημένο στις κερκίδες. Συγκεκριμένα οι οπαδοί του Άρη έχουν κρεμάσει πανό με το μήνυμα «Πρωτεύουσα της Ελλάδας είναι η Κωνσταντινούπολη» στα Ελληνικά και στα Αγγλικά. Οι Τούρκοι διαμαρτύρονται έντονα στους διαιτητές και στον παρατηρητή του αγώνα ενώ αρνούνται να κάνουν προθέρμανση, τελικά με την απειλή μηδενισμού να είναι ορατή πείθονται να αγωνιστούν στο Β’ ημίχρονο. Με το σκορ στο 40-31 και έχοντας παικτεί μόλις ενάμιση λεπτό στην επανάληψη γίνεται η φάση που τινάζει το παιχνίδι στον αέρα. Οι Αγγελίδης και Αλεξάντερ γρονθοκοπούν ο ένας τον άλλον με τον διαιτητή να τους αποβάλει αμφότερους με ντισκαλιφιέ. Ο Αλεξάντερ επιχειρεί να χτυπήσει ξανά τον αντιπαλό του με τον Αγγελίδη να του κανει κεφαλοκλείδωμα και εκεί να ξεκινάει σύρραξη στην οποία παίρνουν μέρος οι πάγκοι των 2 ομάδων αλλά και οπαδοί που πετάνε αντικείμενα και επιχειρούν να εισβάλλουν στον αγωνιστικό χώρο. Οι διαιτητές αρχικά απαιτούν την εκκένωση του γηπέδου και στη συνέχεια διακόπτουν οριστικά τον αγώνα η τύχη του οποίου πλέον κρίνεται από τον αθλητικό δικαστή της FIBA.
Η FIBA τελικά αποφασίζει την επανάληψη του αγώνα σε ουδέτερη έδρα (κλειστό Νέας Σμύρνης) χωρίς παρουσία κόσμου και χωρίς φυσικά τους Αγγελίδη-Αλεξάντερ. Ο Άρης επικρατεί άνετα με 77-64 και με 2 νίκες περνάει στους 16 της διοργάνωσης όπου συναντάει τη Σερβική Μπεομπάνκα.