Παίκτες Σούπερ Λίγκας (2006-2014)

1997: Πολύ ανώτερος από την Μπεσίκτας

Μετά τον επεισοδιακό αγώνα των 2 ομάδων στις 11 Δεκεμβρίου του 1996 που διακόπηκε στην 3η περίοδο μετά τη συμπλοκή των Αγγελίδη-Αλεξάντερ, η FIBA όρισε την επανάληψη του αγώνα στις 7 Ιανουαρίου 1997, αυτή τη φορά στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, χωρίς παρουσία κόσμου και χωρίς τους 2 πρωταγωνιστές της σύρραξης.

Από την άφιξη τους στην Αθήνα οι Τούρκοι εμφανίστηκαν προκλητικοί καθώς δεν δέχτηκαν να τους μεταφέρει το πούλμαν που έστειλαν οι άνθρωποι του Άρη ενώ δεν δέχτηκαν επίσης να διαμείνουν στο ξενοδοχείο που τους έκλεισαν οι Θεσσαλονικείς. Η Μπεσίκτας, που παρουσιάστηκε με νέο προπονητή τον Ερμάν Κούντερ, δεν μπόρεσε να κοντράρει τους Θεσσαλονικείς σε κανένα σημείο του αγώνα. Ήδη στο 9ο λεπτό το σκορ ήταν 21-9 υπέρ του Άρη ενώ στο ημίχρονο το σκορ διαμορφώθηκε στο 43-26. Το τελικό 77-64 μάλλον ήταν τιμητικό για τους Τούρκους καθώς ο Άρης μπορούσε να νικήσει άνετα και με διαφορά μεγαλύτερη των 20 πόντων. Για τους κίτρινους καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Μπόνι,Χωλόπουλος και Ναχάρ ενώ μελανό σημείο του αγώνα υπήρξε ο τραυματισμός του Σάκλεφορντ στο δεξί πόδι στο οποίο είχε χτυπήσει ξανά μέσα στη σεζόν. Στον γύρο των 16 οι κίτρινοι ήρθαν αντιμέτωποι με τη Σερβική Μπεομπάνκα.
ΑΡΗΣ : Ορτίθ 12, Λιαδέλης 15, Παπαδάτος 6, Σιούτης 8, Ναχάρ 8, Χωλόπουλος 8, Σάκλεφορντ 8, Μπόνι 12
ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ : Εράν 13, Μπαγιουλκέν 1, Αϊντίν 9, Τενάι 2, Μπράισον 18, Κεσκιντούρκ, Μαλά 15, Τσακιργκίλ 6