Παίκτες Ερασιτεχνικής Α Εθνικής (1959-1979)

Λάθη επί λαθών και φιλική ήττα από το Αμβούργο

Ένα παιχνίδι που δεν πρέπει να λάβουμε υπόψη για να βγάλουμε οποιοδήποτε συμπέρασμα, αφού περισσότερο επρόκειτο για ξεμούδιασμα μετά τις πρώτες ημέρες της προετοιμασίας. Ο Άρης έχασε με 4-3 από τους Γερμανούς του Αμβούργου και η ομάδα ξεκίνησε έστω και ανεπίσημα την νέα αγωνιστική σεζόν της!

Συνοψίζοντας τα όσα είδαμε, για χάρη της ιστορικής καταγραφής του φιλικού, ο Άρης για ένα ημίχρονο ήταν ανώτερος των προσδοκιών απέναντι στο Αμβούργο αλλά η φυσιολογική αγωνιστική πτώση στο δεύτερο μέρος οδήγησε στην ήττα από τη γερμανική ομάδα με 4-3.

Τα πρώτα λεπτά χαρακτηρίστηκαν από τα πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες. Στο 4ο λεπτό όταν ο Ιτούρμπε αξιοποίησε αμυντικό λάθος και πλάσαρε σε κενή εστία (1-0), ενώ στο 10’ ήταν η σειρά του Ντάνιελ Μαντσίνι να αξιοποιήσει το λάθος του Γερμανού τερματοφύλακα (2-1).

Είχε μεσολαβήσει το λάθος του Εμπακατά ο οποίος άφησε κενή τη δεξιά πλευρά της άμυνας και στην πρώτη αντεπίθεση του το Αμβούργο βρήκε γκολ με τον Κλάτζελ. Ο Μάρβιν Πίρσμαν τα έκανε όλα μέσα σε 15 λεπτά καθώς το δικό του αυτογκόλ έδωσε τη δυνατότητα στο Αμβούργο να ισοφαρίσει στο σκορ (2-2, στο 21’) αλλά στο 35’ ήταν στην πλάτη της άμυνας μετά από εκτέλεση κόρνερ και με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 3-2.

Στο 53’ ο Άρης έχασε τον ο Σέικ Ντουκουρέ που δέχθηκε ένα χτύπημα από τον Ράις στο γόνατο και αποχώρησε από το γήπεδο δίνοντας τη θέση του στον Ντιόπ που πήρε το βάπτισμα του πυρός.

Το Αμβούργο έκανε ανατροπή μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα καθώς στο 58’ – σε μια φάση η οποία άρχισε από κακή αμυντική συμπεριφορά του Εμπακατά, συνεχίστηκε από την αδυναμία του Φαμπιάνο στο να απομακρύνει και ολοκληρώθηκε με το πλασέ του Κενινγκσντόρφερ (3-3). Οι Γερμανοί έκλεψαν την μπάλα με τη σέντρα του Άρη και ο Αμαέτσι με σουτ από το ύψος της περιοχής απέκτησαν το προβάδισμα (4-3, 59’). Μάλιστα θα μπορούσαν να το είχαν διευρύνει καθώς στα τέσσερα λεπτά που ακολούθησαν είδαν δύο φορές την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι.

Μετά την αποχώρηση του Σέικ Ντουκουρέ οι κίτρινοι έδειξαν αποδιοργανωμένοι και είχαν παθητικό ρόλο στο παιχνίδι καθώς ο Γερμανοί έχοντας καλύτερη φυσική κατάσταση έκαναν το παιχνίδι τους και ήταν πιο απειλητικοί.

Επαναλαμβάνω πως το παιχνίδι δεν ήταν για να βγούνε συμπεράσματα, αλλά απολαύσαμε κυρίως την προσπάθεια του Άρη στο Α μέρος και την νέα πανέμορφη φετινή φανέλα της ομάδας μας!

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα 46’ Σιαμπάνης), Εμπακατά, Φαμπιάνο (69’ Χρυσόπουλος), Μπράμπετς, Πίρσμαν (46’ Μαρμαρίδης), Ντουκουρέ (53’ Πάπε Σέικ Ντιόπ), Ματέο Γκαρσία, Μαντσίνι (73’ Μαντσίνι), Ιτούρμπε (63’ Χαΐροβιτς), Πάλμα, Χατζηιωάννου (46’ Παναγίδης).