Παίκτες Ερασιτεχνικής Α Εθνικής (1959-1979)

Τερζής: "Μας αδικεί και δεν μας αξίζει η ήττα"

Ο υπηρεσιακότερος των υπηρεσιακών, Τόλης Τερζής, μίλησε μετά τη λήξη του αγώνα με τον Παναθηναϊκό, αρχικά στην κάμερα της Nova:

«Πετύχαμε το 1-0 και είχαμε δυο καθαρές φάσεις στην συνέχεια για περισσότερα γκολ. Δεν τα καταφέραμε, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε μια φάση χωρίς να μπει στην περιοχή. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο, δεν αξίζαμε αυτή την ήττα.

Στο πρώτο ημίχρονο κοιτάξαμε να κλείσουμε τους χώρους. Ο Παναθηναϊκός δεν έκανε μια φάση. Δυστυχώς έκαναν αυτή την φάση στο τέλος και δεχθήκαμε το γκολ. Μας αδικεί το σκορ».

Λίγο αργότερα, στην καθιερωμένη συνέντευξη τύπου ανέλυσε περαιτέρω:

«Το αποτέλεσμα είναι άδικο για μας. Ο Παναθηναϊκός πέτυχε δύο γκολ χωρίς να μας κάνει φάσεις και να μας δημιουργήσει προβλήματα. Ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι με το 1-0 και είχαμε δύο φάσεις με τον Καμαρά για να διπλασιάσουμε τα τέρματά μας. Δεν κινδυνέψαμε με τον τρόπο που επιλέξαμε να αμυνθούμε. Στο δεύτερο ημίχρονο είπαμε να κλείσουμε τους χώρους και να βγούμε στην κόντρα και είχαμε μια καλή στιγμή με τον Λούις Πάλμα. Στο τέλος δεχθήκαμε το γκολ από λάθος. Είχαμε εννιά παίκτες και ο Παναθηναϊκός είχε πέντε. Δεν ήμασταν για να χάσουμε το παιχνίδι. Είναι αλήθεια ότι τόσο ο Οντουμπάτζο όσο και ο Μαζικού ήταν αρκετά καλοί. Ο Καμαρά είχε τις δύο καλές ευκαιρίες. Αν είχε σκοράρει τώρα δεν θα το συζητούσαμε. Δουλέψαμε πολύ πάνω σ’ αυτό το παιχνίδι. Είδαμε αρκετές φορές τον Παναθηναϊκό και ξέραμε τι έπρεπε να κάνουμε. Δεν γίνεται να αλλάξουν όλα από τη μία μέρα στην άλλη. Προφανώς θα το δουλέψουμε για να το καταφέρουμε. Για την αδυναμία στην transition επίθεση, αυτό που μας έλειψε ήταν η τελική πάσα. Άγχος και πίεση υπήρχε και θα υπάρχει. Θεωρώ ότι στα χέρια μας είναι η όλη κατάσταση. Μπροστά μας έχουμε τον αγώνα με τον ΟΦΗ. Προφανώς έχουν στενέψει τα περιθώρια αλλά είναι στο χέρι μας γιατί ξέρουμε τις δυνατότητές μας και πού μπορούμε να φτάσουμε».