Παίκτες Ερασιτεχνικής Α Εθνικής (1959-1979)

1982: Νίκη επί της ΑΕΚ και αναρρίχηση στην πρώτη θέση

Στο τελευταίο παιχνίδι για το 1982, στις 29 Δεκεμβρίου, σε ένα κατάμεστο Αλεξάνδρειο ο Άρης παίρνει μεγάλη νίκη επί της ένωσης και εκμεταλλευόμενος την ήττα του Παοκ από τον Ιωνικό στην Αθήνα σκαρφαλώνει στην πρώτη θέση ισοβαθμώντας με τον δικέφαλο και τον Ολυμπιακό.

Η μεγάλη νίκη του Άρη προήλθε από την εκπληκτική άμυνα μαν του μαν που παρουσίασαν οι Θεσσαλονικείς με την οποία περιόρισαν σε μεγάλο βαθμό τα επιθετικά σχέδια των αντιπάλων τους. Πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο ο Καραγιώργης στην άμυνα του πάνω στον Γκούμα ενώ επιθετικά για τον Άρη το κουπί τράβηξαν οι Γκάλης και Δοξάκης. Η διαφορά στο ημίχρονο θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη με τον Άρη να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 42-33.
Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης η ΑΕΚ με την άμυνα ζώνης που παρουσιάζει καταφέρνει να κρατήσει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα κάτι το οποίο όμως δεν κρατάει για πολύ. Ο Γκάλης πραγματοποιεί ίσως το καλύτερο παιχνίδι του στη σεζόν έχοντας φυσικά και την απαραίτητη βοήθεια από τους συμπαίκτες του. Με το επιθετικό κρεσέντο του Γκάλη η υπόθεση νίκη κρίνεται από τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 91-73.
Για τον Άρη εκτός των Γκάλη,Δοξάκη και Καραγιώργη καλή εμφάνιση πραγματοποιούν και οι Φιλίππου,Παραμανίδης ενώ για τους φιλοξενούμενους διασώζονται οι Γκέκος και Γκούμας. Αξιοσημείωτη και η παρουσία του κόσμου με περίπου 6.500 οπαδούς του Άρη να πραγματοποιούν φοβερή ατμόσφαιρα και να ωθούν την ομάδα σε θρίαμβο. Ο κόσμος των κιτρίνων βλέπει πως υπάρχουν οι συνθήκες ώστε το πρωτάθλημα να επιστρέψει σε κιτρινόμαυρα χέρια για πρώτη φορά μετά από 4 χρόνια.

ΣΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ Ο ΚΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΓΚΑΛΗ ΕΝΩ Ο ΜΗΝΑΣ ΓΚΕΚΟΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ

ΑΡΗΣ : Γκάλης 33, Παραμανίδης 10, Καραγιώργης 8, Φιλίππου 12, Δοξάκης 12, Παπαγεωργίου 8, Ρωμανίδης, Στυλιανού 2, Τσιτάκης 4, Γεωργιάδης 2
ΑΕΚ : Γκέκος 28, Γκούμας 25, Κάλλας, Αγιασοτέλης 10, Παπάζογλου 4, Αποστολίδης 4, Φότσης, Τσούκας 2, Μουρτόπουλος