Παίκτες Ερασιτεχνικής Α Εθνικής (1959-1979)

1990: Κατά κράτος επικράτηση επί της Φίλιπς

Μετά τη βαριά ήττα με 90-56 στη Βαρκελώνη ο Άρης στις 4 Ιανουαρίου 1990 υποδέχτηκε την ιταλική Φίλιπς για τη 3η αγωνιστική του Κυπέλλου Πρωταθλητριών θέλοντας να κρατήσει το αήττητο της έδρας του.

Σε ένα κατάμεστο Αλεξάνδρειο ο Άρης απέδειξε την ανωτερότητα του από την αρχή όταν και προηγήθηκε με 14-0 στο 3ο λεπτό. Στο διάστημα αυτό ο Γιαννάκης κατάφερε να αφοπλίσει τον Ρίβα ενώ ο Βράνκοβιτς κυριάρχησε απόλυτα κάτω από τα καλάθια, η αφλογιστία των Ιταλών συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά και οι κίτρινοι με τους Γκάλη-Γιαννάκη έφτασαν μόλις στο 7’ τη διαφορά στα επίπεδα των 21 πόντων (25-4). Μπροστά σε αυτή την εξέλιξη ο Καζαλίνι άλλαξε την άμυνα του σε ζώνη η οποία και έφερε κάποια αποτελέσματα, ο Τζόουνς δυσκολεύτηκε να βρει ελέυθερους χώρους και η Φίλιπς με τους Μακαντού και Μοντέκι μείωσε στο 10ο λεπτό σε 27-15. Τα μεγάλα τρίποντα των Γκάλη και Γιαννάκη κράτησαν οριακά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα ενώ όταν οι Ιταλοί επιχείρησαν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους ο Ιωαννίδης προχώρησε σε αντικατάσταση των Τζόουνς-Φιλίππου με τους Ρωμανίδη και Λυπηρίδη. Ο Αμερικανός πήρε πολύτιμες ανάσες στον πάγκο και όταν επέστρεψε στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου βοήθησε ώστε ο Άρης να αποκτήσει ξανά διαφορά ασφαλείας φτάνοντας στην ανάπαυλο με το σκορ στο 51-35.

Οι φιλοξενούμενοι εφαρμόζοντας άμυνα man to man στον Γκάλη μάζεψαν το σκορ στο 53-46 όμως γρήγορα ο Γκάνγκστερ μαζί με τους Γιαννάκη και Τζόουνς βρήκαν τη λύση και επανέφεραν τη διαφορά στα επίπεδα των 15 πόντων (65-50,28΄). Η Φίλιπς έφτασε πιο κοντά από ποτέ στην ανατροπή στο 33ο λεπτό όταν μετά από επιθετικό κρεσέντο των Μακαντού,Ρίβα και Μοντέκι η διαφορά έφτασε στους 6 πόντους (74-68). Σε εκείνο το σημείο ο Γιαννάκης έφτασε τα 4 φάουλ μετά από αμφισβητούμενη παράβαση που του καταλόγισαν οι διαιτητές. Αυτό ήταν και το τελευταίο ξέσπασμα των Ιταλών αφού στο επόμενο τετράλεπτο οι Γκάλης,Γιαννάκης και Βράνκοβιτς εκτέλεσαν τη Φίλιπς φτάνοντας στο 37’ το σκορ στο 90-70. Τελικό σκορ 95-77 με τον Άρη να φτάνει στη 2η νίκη του στον όμιλο.
ΑΡΗΣ : Γκάλης 36, Γιαννάκης 23, Τζόουνς 15, Λυπηρίδης 1, Βράνκοβιτς 9, Φιλίππου, Ρωμανίδης 11, Δοξάκης
ΦΙΛΙΠΣ : Πίτις 4, Άλντις, Ντ’ Αντόνι 2, Κιούρετον 8, Ρίβα 27, Μοντέκι 13, Μάκαντου 23