Αφιερώματα

2009: H ανατρεπτική δύναμη ονόματι ...Κάμπορα

Ο Κάμπορα λυτρώνει την κερκίδα στο 94'
Στο πέσιμο της αυλαίας της σεζόν 2008-2009 ο Άρης αντιμετώπισε στις 26 Απριλίου 2009 τον Πανθρακικό στο Βικελίδης, με μοναδικό σκοπό τη νίκη, για να μπορέσει να μπει στα πλέι οφς του πρωταθλήματος και συνεπώς στην Ευρώπη.

Δυστυχώς η Λάρισα κέρδισε εκτός έδρας στη Λειβαδιά και πήρε αυτή την προνομιούχα θέση. Έτσι η νίκη του Άρη δεν πανηγυρίστηκε όπως θα έπρεπε, αλλά το τέλος του αγώνα περιλάμβανε μια επική ανατροπή χάρη στο ταλέντο του Χαβιέρ Κάμπορα!

Το σκορ άνοιξε στο 28' με τον Πόνσε για τους φιλοξενούμενους, με σουτ-κεραυνό από τα 30 μέτρα. Ένα εξίσου άπιαστο σουτ από τον Γήττα στο 45' έκανε το σκορ 0-2 και τα πράγματα δύσκολα για τον Άρη.
Νίκη τελικά για τον Άρη, αλλά όχι Ευρώπη

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν φυσικό να ανήκει στους γηπεδούχους. Στο 63' ο Κάμπορα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Πρίττας την έσπρωξε στα δίχτυα. Από το 69' οι Θρακιώτες έπαιζαν και με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Στόικου, για σκληρό μαρκάρισμα στον Τόνι Κάλβο. Το παιχνίδι όμως κυλούσε χωρίς ο Άρης να καταφέρνει να ισοφαρίσει και έμοιαζε χαμένο. Στο 92' όμως μίλησε η ψυχή και η εκτελεστική δεινότητα του Κάμπορα! Ο Αργεντίνος ισοφάρισε με πανέμορφη προσωπική ενέργεια, ξεσηκώνοντας την κερκίδα. Και σαν να μην έφτανε αυτό, δύο λεπτά αργότερα χάρισε το “τρίποντο” της παρηγοριάς στον Άρη με κοντινό σουτ, μετά από κεφαλιά-πάσα του Λαμπριάκου!

Ήταν το τέταρτο και το πέμπτο γκολ του Κάμπορα μέσα σε λίγα παιχνίδια, από τα τέλη Ιανουαρίου που είχε έρθει στην ομάδα! Αυτό που πραγματικά άξιζε, θα το έδειχνε πλέον στην επόμενη σεζόν όταν κυριολεκτικά έβγαλε μάτια με τις επιδόσεις του!
Η σύνθεση του Άρη ήταν η εξής: Σηφάκης, Νέτο, Ρομπέρζ, Βανγκέλι, Κουλουχέρης (88' Λαμπριάκος), Μπατιόν, Ρεγκέιρο (46' Κάλβο), Πρίττας, Κάμπορα, Ζεντίλ, Χαβίτο