2017: Η μοναδική μπασκετική ισοπαλία του Άρη

Μετά την πρόκριση επί της Στρασμπούργκ ο Άρης συνάντησε την επίσης γαλλική Βιλερμπάν στον γύρο των 16 του FIBA Champions League.

Στο πρώτο παιχνίδι στη Θεσσαλονίκη, την 1η Μαρτίου 2017, οι κίτρινοι μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν στο 4ο λεπτό με 10-4 με 6 πόντους του Καββαδά. Η είσοδος του Ούτερ δημιούργησε προβλήματα στον Άρη και με τους πόντους του έβαλε μπροστά την ομάδα του με 15-18 στο 19ο λεπτό. Το προβάδισμα για του Γάλλους αυξήθηκε στο 15’ (21-27) όμως οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στον πόντο με τρίποντο του Τζένκινς (28-29) και εν τέλη με καλάθι του Τσαϊρέλη πέρασαν μπροστά με 35-34 στο 19ο λεπτό. Τελικά οι 2 ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Άρη μπροστά στο σκορ με 37-36. Με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου ο Άρης με ένα γρήγορο 5-0 πήρε προβάδισμα με 42-36 ενώ με τρίποντο του Ζάρα η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους (53-43) στο 27ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο ήρθε το μπλακ άουτ για τον Άρη που κόλλησε στο σκορ και έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν στο πόντο (54-53) στο 32’. Οι κίτρινοι συνέχισαν να μην βρίσκουν λύσεις στο σκοράρισμα και οι Γάλλοι στη συνέχεια πέρασαν μπροστά με 62-66. Στο τελευταίο λεπτό ο Τσαϊρέλης με 5 προσωπικούς του πόντους έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 67-66 ενώ ο Χοτζ με ½ βολές έκανε το 67-67 που ήταν και το τελικό σκορ.

Αυτή ήταν και η πρώτη ισοπαλία στην πλούσια Ευρωπαϊκή ιστορία του Αυτοκράτορα. Από τον Άρη πολύ καλή δουλειά έκαναν οι Καββαδάς και Τσαϊρέλης που πέτυχαν αμφότεροι 14 πόντους ενώ καλός ήταν και ο Τζένκινς, από τη Βιλερμπάν καλύτερος ήταν ο Ούτερ ενώ ξεχώρισαν και οι Νέλσον,Ντράγκοβιτς. Δυστυχώς οι κίτρινοι στον αγώνα της Γαλλίας γνώρισαν την ήττα με 81-67 και αποχαιρέτησαν τον θέσμο.
Τα δεκάλεπτα: 17-21, 37-36, 54-49, 67-67
ΑΡΗΣ: Jackson 6 (3ρ, 1κοψ.), Ξανθόπουλος 3 (1τρ., 2ρ., 4ασ., 3κλ.) , Τσαϊρέλης 14 (3ρ., 1κλ.), Jenkins 11 (1τρ., 1ρ., 1ασ.), Cummings 9 (4ρ., 1ασ., 3κλ.), Ζάρας 6 (1τρ., 2ασ., 1κλ.), Μούρτος 4 (2ρ., 1ασ., 1κλ.), Σίμτσακ (1ρ.), Gordon (1ρ., 2ασ., 1κλ.), Γιάνκοβιτς (2ρ., 2ασ., 1κοψ.), Καββαδάς 14 (3ρ., 1κλ., 1κοψ.).
ASVEL LYON VILLEURBANNE: Dragovic 10 (1), Meacham 4, Uter 14, Lang 7, Sy 9 (2), Noua 3, Hodge 5, Nelson 10, Watkins 5