1997: Προβάδισμα πρόκρισης στους τελικούς του Κόρατς

Μετά την πρόκριση του στον Ελληνικό εμφύλιο με το Περιστέρι ο Άρης συναντήθηκε στα ημιτελικά με την ιταλική Μπενετόν Τρεβίζο η οποία επίσης απέκλεισε ομάδα της χώρας της και συγκεκριμένα τη Ρόμα.

Ο Άρης πήρε μικρό προβάδισμα για την πρόκριση στους τελικούς αφού νίκησε με 77-73, η διαφορά όμως μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη αν ο Αμερικανός της Μπενετόν Χένρι Ουίλιαμς δεν έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της καριέρας του. Ο Αμερικανός που αντιμετώπισε με επιτυχία τους Φλώρο,Λιαδέλη και Σιούτη πέτυχε στο Β’ ημίχρονο 21 σερί πόντους για την ομάδα του μία επίδοση σπάνια για το παγκόσμιο μπάσκετ. Με τη λήξη του Α’ ημιχρόνου οι κίτρινοι έχοντας ηγέτη τον Ορτίθ βρέθηκαν προηγούμενοι στο σκορ με 44-40, έχοντας παράλληλα μπλοκάρει τον Ουίλιαμς που πέτυχε μόλις 7 πόντους. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 28ο λεπτό ο Άρης απέκτησε προβάδισμα 12 πόντων (58-46), τότε ήταν που ο Ουίλιαμς έτρεξε το απίστευτο σερί του βάζοντας μέσα σε 6 λεπτά την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 61-65. Ο Αυτοκράτορας γλύτωσε τελικά τα χειρότερα και πήρε τη νίκη με 77-73 έχοντας κορυφαίο τον Ορτίθ που πέτυχε double-double (26π,10ρ) και τον Λιαδέλη ο οποίος όμως αμυντικά δεν βρήκε τρόπο να σταματήσει τον MVP της αναμέτρησης Ουίλιαμς που σταμάτησε στους 32 πόντους. Καλή παρουσία για τους Ιταλούς στο Α’ μέρος είχαν και οι Σεκούντα και Νικολάι.

ΑΡΗΣ : Ορτίθ 26, Λιαδέλης 16, Σιούτης 11, Σάκλφορντ 10, Μπόνι 9, Ναχάρ 5, Σταυρακόπουλος, Φλώρος, Χωλόπουλος, Αγγελίδης
ΜΠΕΝΕΤΟΝ : Ουίλιαμς 32, Γκράτσις 2, Σεκούντα 11, Πίτις, Μπονόρα 3, Ρεμπράτσα 14, Νικολάι 11, Μαρκονάτο