1979: Δύσκολη νίκη στο δρόμο για τον τίτλο

Μπροστά σε 4.500 οπαδούς του ο Άρης υποδέχτηκε την ΑΕΚ στις 10 Μαρτίου 1979 με στόχο ακόμα μία νίκη που θα τον οδηγούσε στο τίτλο του πρωταθλητή.

Από την αρχή της αναμέτρησης οι 2 ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 10 λεπτό όπου ο Άρης προηγήθηκε με 21-15, στο 15’ η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους (37-27) ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 47-40. Το ίδιο σκηνικό παρέμεινε και στο Β’ ημίχρονο για τα πρώτα 5 περίπου λεπτά, έπειτα η ένωση με κορυφαίο τον Γιαννουζάκο μάζεψε τη διαφορά και στο 30’ μείωσε στον πόντο (69-68). Η αποχώρηση του Γιαννουζάκου στο 32ο λεπτό επηρέασε τους φιλοξενούμενους επιτρέποντας στον Άρη να ξεφύγει με 6 πόντους (82-76) στο 35’. Παρ όλ’ αυτά η ΑΕΚ παρέμεινε στη διεκδίκηση της νίκης και αν ο Γκέκος δεν έκανε τραγικό λάθος λίγο πριν το τέλος ίσως γινόταν η έκπληξη. Συγκεκριμένα με το σκορ στο 88-87 στα 36’’ πριν τη λήξη ο Γκέκος έκανε λάθος πάσα την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Παπαγεωργίου που με καλάθι και φάουλ έκανε το 91-87. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στην τελευταία επίθεση σε 91-89 που ήταν και το τελικό σκορ.

Ο Νάστος στις αγκαλιές του κόσμου αμέσως μετά τη λήξη
Παρά τη νίκη του ο Άρης δεν απέδωσε τα αναμενόμενα, το γρήγορο φόρτωμα των παικτών του με φάουλ δεν του επέτρεψε να παίξει καλή άμυνα ενώ στην επίθεση την ομάδα τράβηξε σχεδόν μόνος του ο Παπαγεωργίου που στο Β’ ημίχρονο πέτυχε τους 32 απ τους 40 πόντους της ομάδας. Από την ΑΕΚ εκτός του Γιαννουζάκου καλή παρουσία είχαν και οι Τρόντζος, Γκέκος και Πανταζής.
ΑΡΗΣ : Αλεξανδρής 16, Χωλόπουλος 6, Παπαγεωργίου 51, Παραμανίδης 8, Σκόνδρας 2, Ανανιάδης 8, Καλαντίδης, Νάστος, Σπάρταλης
ΑΕΚ : Πανταζής 10, Γκέκος 16, Βαφόπουλος 8, Γιαννουζάκος 26, Τρόντζος 12, Μπερεβέσκος 4, Φώτσης 8, Κανακάκης 5, Κατερουλιώτης

Τεράστιοι ήταν οι πανηγυρισμοί μετά το παιχνίδι από την κερκίδα, αλλά και από τους παίκτες στα αποδυτήρια, αφού ο τίτλος είχε έρθει ουσιαστικά στην ομάδα μας μετά από πολλές δεκαετίες! Βλέπουμε μια ανέκδοτη φωτογραφία με τον έφορο Σωτήρη Μαργαρίτη, με τον πρόσφατα εκλιπόντα έφορο του μπάσκετ Λαγό, να φιλάει το κύπελλο που παρουσιάστηκε μετά το τέλος του αγώνα, ενώ παρακολουθούν πανευτυχείς οι Σπάρταλης, Νάστος και Μπαρού