2007: Συνέτριψε την ΑΕΚ και έσπασε την παράδοση

Αρνητική παράδοση 15 χρόνων σπάει ο Άρης στις 11 Μαρτίου 2007 όπου διασύρει την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με 64-89. Η διαφορά δυναμικότητας των ομάδων τεράστια με τον Άρη να κυνηγάει την είσοδο του στους τελικούς της Α1 και την ΑΕΚ να προσπαθεί να μείνει στην κατηγορία.

Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν νωθρά το παιχνίδι και βρέθηκαν στα πρώτα λεπτά πίσω στο σκορ με 16-12, η είσοδος του Γιαννούλη αποδείχτηκε ευεργετική και ο Άρης έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 18-20. Η πολύ καλή άμυνα των παικτών του Άρη κράτησε τους γηπεδούχους χαμηλά στο σκορ και το ημίχρονο έκλεισε στο 30-35. Στα πρώτα 2 λεπτά της επανάληψης είχαμε το σόου τριπόντων του Άλεξ Σκέιλς όπου ο Αμερικανός με 3 σερί τρίποντα έκανε το 30-44 και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι. Η εκπληκτική άμυνα του Άρη επέτρεψε την ΑΕΚ να πετύχει μόλις 8 πόντους στην Τρίτη περίοδο που έληξε 38-53. Στην τελευταία περίοδο οι Μάσεϊ και Ηλιάδης προσέφεραν σκορ και θέαμα φτάνοντας τη διαφορά μέχρι το +26 (54-80,56-82) πριν το τελικό 64-89.
Ο Τζερεμι Μάσεϊ έκανε double-double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ πολλές λύσεις έδωσαν οι Σκέιλς και Ηλιάδης. Η ΑΕΚ με 21 λάθη και 21/55 έυστοχα σουτ δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση. Ο Άρης με αυτή τη νίκη έμεινε στην 3η θέση με 36 βαθμούς στο -2 και -1 απο ΠΑΟ και ΟΣΦΠ αντίστοιχα, μάλιστα την επόμενη αγωνιστική υποδέχτηκε τους ερυθρόλευκους στη Θεσσαλονίκη.

ΑΕΚ : Γκαγκαλούδης 9, Σ. Νικολαίδης , Π. Νικολαίδης 10, Φέλτον 4, Μαγκούνης 5, Κόμματος 13, Γκργκούρεβιτς 6, Παπανικολάου, Πέρκοβιτς 7, Σκοτ 10
ΑΡΗΣ : Κασλ 6, Σιγάλας, Τσαλδάρης, Σεραπίνας 4, Σκέιλς 20, Καλαϊτζής 7, Ηλιάδης 13, Γουίλκινσον 6, Φλέτσερ 6, Παντελιάδης, Μάσεϊ 15, Γιαννούλης 12