2010: Νίκη επί της ΑΕΚ με σούπερ Κλαρκ και Ουόλς

Για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος ο Άρης υποδέχτηκε στις 20 Μαρτίου 2010 την ΑΕΚ στη προσπάθεια του για όσο το δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα στην οκτάδα.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν προβλήματα τραυματισμών καθώς ο Μάιλς αγωνίστηκε με προβλήματα στο πόδι ενώ ο Μπλατ αποφάσισε να ξεκουράσει τον Κακιούζη ώστε να τον έχει ετοιμοπόλεμο στον Ευρωπαϊκό προημιτελικό με τη Βαλένθια που ακολουθούσε. Στη πρώτη περίοδο η ΑΕΚ επέβαλε αργό ρυθμό, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν τη μπάλα κοντά στο καλάθι όπου ο Φράνσις έκανε πάρτυ βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ από την αρχή. Μαζί με τον Φράνσις πολύ καλός ήταν και ο Μακ ενώ στον αντίποδα τον Άρη κρατούσε όρθιο σχεδόν μόνος του ο Ουόλς ο οποίος μείωσε στο τέλος του δεκαλέπτου σε 18-20. Ο Αυτοκράτορας πέρασε μπροστά στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν πήρε τα πάνω του ο Κλαρκ, οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και το +9 όμως η ένωση αντέδρασε και το ημίχρονο έκλεισε στο 35-33. Στην επανάληψη οι παίκτες του Μπλατ εγκλώβισαν τον Γκριν ενώ οι Κλαρκ και Ουόλς συνέχισαν να σκοράρουν και να κερδίζουν φάουλ στέλνοντας μάλιστα τον Μακ στο πάγκο για αρκετή ώρα όταν έφτασε τα 3 φάουλ. Η διαφορά έφτασε το +11 όμως ο Γκέκος άλλαξε την άμυνα του σε ζώνη και δικαιώθηκε αφού οι παίκτες του κατάφεραν με τη λήξη του δεκαλέπτου να μειώσουν σε 58-51. Στη συνέχεια με το σκορ στο 67-57 τα πράγματα έδειχναν πως τελείωσαν όμως οι Δορκοφίκης και Φράνσις κράτησαν την ομάδα τους στο παιχνίδι μειώνοντας σε 72-69 στο 1 λεπτό πριν τη λήξη. Εκεί ο Ντικούδης με τρίποντο έκανε το 75-69, ο Γκριν απάντησε με το ίδιο νόμισμα στα 13’’, ο Άρης έκανε το 77-72 και ο Γκριν στα 5 δεύτερα με νέο τρίποντο έκανε το 77-75. Στη ρώσικη ρουλέτα των βολών που ακολούθησε ο Άρης βγήκε τελικά νικητής με 79-76.

Οι Κλαρκ και Ουόλς πήραν στους όμους τους τον Άρη στην αναμέτρηση πετυχένοντας μαζί 40 πόντους ενώ από την ΑΕΚ ο Φράνσις έκανε πολύ καλή εμφάνιση πετυχένοντας double-double (27π,11ρ) όμως ήταν άστοχος στις βολές.
ΑΡΗΣ : Κλαρκ 22, Μάιλς 3, Μπετς 10, Ουόλς 18, Χατζηβρέττας 6, Ντικούδης 11, Πάουνιτς, Μπάρλος 9
ΑΕΚ : Γκριν 14, Νικολαϊδης 11, Μαζέικα 2, Μακ 7, Παπαντωνίου, Μελς 3, Δορκοφίκης 10, Καλλινικίδης 2, Φράνσις 27