1991: Έμεινε στην τετράδα με νίκη στη Γαλλία

Στην προσπάθεια του για πρόκριση στο Final-4 του Παρισιού ο Άρης ταξίδεψε στην Γαλλία όπου στις 21 Μαρτίου 1991 αντιμετώπισε την πρωταθλήτρια της χώρας Λιμόζ για την προτελευταία αγωνιστική του ομίλου.

Στην πολύ κρίσιμη και δύσκολη αναμέτρηση είχαμε το ντεμπούτο του Μιχάλη Κυρίτση στον πάγκο των κιτρίνων, ο οποίος άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις με την άριστη άμυνα που έπαιξε η ομάδα του. Στο 9ο λεπτό με το σκορ στο 16-24 ο Λυπηρίδης αντικαταστάθηκε αφού έφτασε τα 3 φάουλ δίνοντας την ευκαιρία στους Γάλλους να μειώσουν μέσα στο επόμενο λεπτό σε 24-28. Ο επόμενος που φορτώθηκε με φάουλ ήταν ο Σόμπιν και σε εκείνο το σημείο ο Κυρίτσης πήρε την απόφαση να παίξουν οι παίκτες του άμυνα ζώνης με προσαρμογή. Με την αλλαγή αυτή ο Κυρίτσης κατόρθωσε να μην χρεωθούν με παραπάνω φάουλ οι παίκτες του και με το φορτσάρισμα του Γκάλη η διαφορά έφτασε στους 12 (46-58) στο 18’. Οι 2 ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 49-62. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι και με τον Αμερικανό Μπρουκς μείωσαν σε 55-62, γρήγορα όμως ο Αυτοκράτορας απάντησε με τον Γκάλη που έστειλε τη διαφορά στους 15 πόντους (55-70). Οι Γάλλοι δεν το έβαλαν κάτω και εκμεταλλευόμενοι και τα 4 φάουλ που χρεώθηκε ο Γιαννάκης κράτησαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. Όμως στα κρίσιμα σημεία που η Λιμόζ απείλησε να ανατρέψει το σκορ ο Σέλλερς ήταν αυτός που ξεχώρισε, πήρε πρωτοβουλίες και πέτυχε δύσκολα καλάθια με τα οποία έκανε το σκορ 78-89 στο 30’. Με τον Ντακουρί στη συνέχεια η Λιμόζ μείωσε σε 88-95 όμως ο Σέλλερς και πάλι με 2 συνεχόμενα καλάθια έκανε το 88-99. Απο εκείνο το σημείο οι κίτρινοι υπέπεσαν σε σωρεία λαθών και κινδύνεψαν να χάσουν το παιχνίδι μέσα απ τα χέρια τους. Ο Οστρόφσκι με 5 σερί πόντους μείωσε σε 93-99 στο 35ο λεπτό ενώ μετά από λάθος του Γιαννάκη ο Λαμί έκανε το 95-99. Ευτυχώς για τους Θεσσαλονικείς ο Ζιλιάν αποχώρησε με 5 φάουλ από το παιχνίδι ενώ και ο Μπρουκς έφτασε τα 4. Στα τελευταία λεπτά μίλησε η ψυχή των Γιαννάκη, Σέλλερς και Σόμπιν οι οποίοι με τα κλεψίματα και τα καλάθια που πέτυχαν εδραίωσαν τη νίκη της ομάδας τους με 98-106 και κράτησαν ζωντανό τον Άρη για τη πρόκριση.

Ο Σέλλερς σε φάση από τον αγώνα του πρώτου γύρου στο Παλέ
Από τον Αυτοκράτορα κανείς δεν υστέρησε όμως μεγαλούργησε η τριάδα Γκάλης,Γιαννάκης,Σέλλερς. Από τους Γάλλους κορυφαίος υπήρξε ο Ντακουρί που είχε εκνευριστική ευστοχία ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Οστρόφσκι,Μπρουκς. Δυστυχως ο Άρης στην τελευταία αγωνιστική στην Ιταλία γνώρισε την ήττα με 93-89 από τη Σκαβολίνι και έχασε το εισιτήριο για το Final-4.
ΛΙΜΟΖ : Ντεμορί 5, Ντανσί 8, Ντακουρί 32, Μπρουκς 25, Οστρόφσκι 21, Λαμί 2, Ζιλιάν 5
ΑΡΗΣ : Γιαννάκης 6, Γκάλης 40, Σέλλερς 30, Σόμπιν 19, Λυπηρίδης, Ρωμανίδης 11, Δοξάκης