1986: Ο Δουβής διακόπτει το τοπικό ντέρμπι

Για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος της σεζόν 1985-1986 ο Άρης αντιμετώπισε τον Παοκ σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι γι αυτόν αφού είχε κατακτήσει και μαθηματικά τον τίτλο για 2η συνεχόμενη φορά.

1986-paok-aris-bsket-ticket-base.jpgΤο εισιτήριο της αναμέτρησης
Ο αήττητος Άρης ήταν φυσικά το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τη νίκη και αυτό το ήξεραν και οι οπαδοί του δικεφάλου αφού σύμφωνα με τις δηλώσεις του Νίκου Βεζυρτζή ο Παοκ επέστρεψε 1200 εισιτήρια από τα 2200 που πήρε. Στο παιχνίδι τον πρώτο λόγο είχαν οι επιθέσεις των 2 ομάδων, οι κίτρινοι διατηρούσαν το προβάδισμα κυρίως με μακρινά σουτ και τρίποντα των Γιαννάκη και Ρωμανίδη ενώ ο δικέφαλος έφτανε στον στόχο κυρίως με καλάθια μέσα από τη ρακέτα. Ο Άρης απέκτησε διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου ημιχρόνου όταν ο πάγκος του Παοκ δέχτηκε τεχνική ποινή, ο Γκάλης με 2/2 βολές και με τρίποντο στην τελευταία φάση του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 56-46. Στην επανάληψη ο Παοκ μείωσε σε 58-52 όμως ο Άρης με κορυφαίο τον Γκάλη ξέφυγε και πάλι στο σκορ. Στο 26:19 είχαμε την πρώτη διακοπή του αγώνα όταν οι οπαδοί του δικεφάλου άρχισαν να βρίζουν τον πρώτο διαιτητή Δουβή μετά από επιθετικό φάουλ που χρέωσε τον Κορωναίο. Οι διαιτητές κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια όπου ο Δουβής αποφάσισε την διακοπή του αγώνα, τελικά μετά από διαβουλεύσεις ο Δουβής πείστηκε να συνεχιστεί ο αγώνας εφόσον απομακρυνθούν οι οπαδοί του Παοκ από το πέταλο. Μετά από 80 ολόκληρα λεπτά οι 2 ομάδες και οι διαιτητές βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο για να συνεχίσουν το παιχνίδι, όμως 7 λεπτά αργότερα και με το σκορ στο 83-69 είχαμε την οριστική διακοπή του αγώνα έπειτα από νέα συνθήματα των οπαδών του Παοκ κατά του Δουβή μετά από επιθετικό φάουλ που χρέωσε τον Κατσούλη.