1985: Σάρωσε τον Ολυμπιακό και πέρασε στα προημιτελικά

Μετά την ουσιαστική κατάκτηση του πρωταθλήματος ο Άρης έστρεψε την προσοχή του στην κατάκτηση του κυπέλλου και του πρώτου νταμπλ της ιστορίας του. Μετά την πολύ εύκολη πρόκριση επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς, το επόμενο εμπόδιο ήταν ο Ολυμπιακός για τη φάση των 16, στις 26 Μαρτίου 1985, στο Παλέ.

Οι Πειραιώτες κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος του αγώνα και κράτησαν το προβάδισμα για τα πρώτα 15 λεπτά. Αυτό οφειλόταν στη μεγάλη ευστοχία του Παραγιού και την άμυνα των Κουκή και Σαμπάνη πάνω στους Γκάλη και Γιαννάκη αντίστοιχα. Οι κίτρινοι πέρασαν μπροστά στο 15’ για πρώτη φορά με 27-25 και έκλεισαν το ημίχρονο στο 39-34. Με ένα μεγάλο ξέσπασμα των παικτών του Άρη μετά το 23’ ήρθε και η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο (54-41), όμως η δυνατή άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων έφερε στη συνέχεια την αστοχία των κιτρίνων και η διαφορά μειώθηκε στους 6 (59-53). Η άμυνα του Ολυμπιακού κράτησε για ακόμα 4 λεπτά καθώς στη συνέχεια δεν βρήκε απάντηση στο νέο ξέσπασμα του Άρη, μέσα σε 2 λεπτά οι Θεσσαλονικείς πέτυχαν 17 πόντους και τελικά έφτασαν στη νίκη με 86-67. Από τον Αυτοκράτορα διακρίθηκαν οι Γκάλης και Δοξάκης ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Κοκολάκης, Φιλίππου και Ρωμανίδης, από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Καμπούρης, Κουκής, Σαμπάνης και Μανιάτης. Στα προημιτελικά η κληρωτίδα έφερε αντίπαλο του Άρη τον Πανιώνιο εντός έδρας.

ΑΡΗΣ : Γκάλης 35, Γιαννάκης 4, Φιλίππου 12, Κοκολάκης 10, Ρωμανίδης 13, Σταμάτης 5, Δοξάκης 7, Τσιτάκης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Παραγιός 14, Μανιάτης 18, Σαμπάνης 4, Κουκής 9, Καμπούρης 11, Ραφτόπουλος, Παπαχριστόπουλος 9, Ναλμπάντης, Δαρίβος 2