1980: Εξασφάλισε την 3η θέση με θεαματικό μπάσκετ

Το πρωτάθλημα της σεζόν 1979-1980 υπήρξε διαφορετικό από αυτά των προηγούμενων ετών καθώς διοργανώθηκε με τη μορφή των πρωταθλημάτων που προηγήθηκαν της δημιουργίας τη Α’ Εθνικής.

Στην Α’ φάση ο Άρης τερμάτισε 1ος στον βόρειο όμιλο με 7 νίκες σε 8 αγώνες, μάλιστα η μόνη του απώλεια βαθμών προήλθε από τον μηδενισμό του στον πρώτο αγώνα με τον Παοκ καθώς οι άνθρωποι της ομάδας δεν είχαν τα δελτία των αθλητών μαζί τους. Στη Β’ φάση οι κίτρινοι πραγματοποίησαν πολύ καλή πορεία και με νίκη επί του Πανελληνίου στην Αθήνα την προτελευταία αγωνιστική κλείδωσαν την 3η θέση του πρωταθλήματος.

Στις 2 Απριλίου 1980, στον αγώνα με τον Πανελλήνιο, ο Άρης αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13-10, υπήρξε καλύτερος στο πρώτο μέρος και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 47-55. Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε καθώς οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και ισοφάρισαν σε 63-63. Μεγάλο πλήγμα για τους Θεσσαλονικείς η απώλεια του Παραμανίδη με 5 φάουλ σε εκείνο το σημείο. Το γεγονό αυτό εκμεταλλεύτηκε ο Πανελλήνιος που πέρασε μπροστά στο σκορ με 73-70 με το παιχνίδι τελικά να οδηγείται σε παράταση μετά το 91-91 της κανονικής διάρκειας. Στον έξτρα χρόνο ο Άρης υπήρξε καλύτερος και πήρε τη μεγάλη νίκη με 97-100.

1981 aris jugo taim out base
Κορυφαίοι από τους κίτρινους υπήρξαν οι Παπαγεωργίου και Γκάλης, ειδικά ο πρώτος έπαιξε άριστη άμυνα και ήταν ο κορυφαίος του Άρη στην παράταση. Από τους γηπεδούχους καλύτεροι ήταν οι Παπαχριστόπουλος και Κάλλας.
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ : Παπαχριστόπουλος 28, Γκουναυσβέλης 20, Κάλλας 17, Κολίγρης 8, Μαραγκός 4, Ευθυμίου 7, Χαλατσιάδης 13
ΑΡΗΣ : Γκάλης 44, Παπαγεωργίου 20, Αλεξανδρής 16, Παραμανίδης 6, Σκόνδρας 14, Ανανιάδης, Χωλόπουλος