1990: Κράτησε το αήττητο με διπλό στο Ιβανώφειο

Έχοντας εξασφαλίσει το 6ο του σερί πρωτάθλημα με τη νίκη επί του Πανιωνίου την προηγούμενη αγωνιστική, ο Άρης στις 12 Μαΐου 1990 φιλοξενήθηκε από τον Ηρακλή, με στόχο τη διατήρηση του αήττητου στα play-off.

Ο Ηρακλής είχε τον πρώτο λόγο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 12-4, στη συνέχεια ο Ιωαννίδης άλλαξε αμυντική τακτική βάζοντας τον Σούμποτιτς πάνω στον Παπαδόπουλο και τον Λυπηρίδη πάνω στον Ίνγκραμ. Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε γρήγορα και ο Άρης πέρασε μπροστά με 14-16. Ο Σούλης Μαρκόπουλος πήρε σε εκείνο το σημείο Time-Out και ο Άρης άλλαξε αμυντικό προσανατολισμό τοποθετώντας τον Ρωμανίδη πάνω στον Ίνγκραμ χωρίς όμως μεγάλη επιτυχία. Στο 14ο λεπτό ο Ηρακλής έχασε τον Τσέκο ο οποίος τραυματίστηκε σε διεκδίκηση ριμπάουντ με τον Μισούνωφ και τη θέση του πήρε ο Σαμαράς. Προσωπικός αντίπαλος του ο Βράνκοβιτς ο οποίος στο 24ο λεπτό αποσύρθηκε για πρώτη φορά αφού συμπλήρωσε 3 φάουλ και χρεώθηκε με μία τεχνική ποινή. Για ένα μεγάλο διάστημα ο Παπαδόπουλος ήταν αυτός που κράτησε τον Ηρακλή μέσα στο παιχνίδι δίνοντας μεγάλες μάχες κάτω από τα καλάθια και πραγματοποιώντας την καλύτερη του εμφάνιση στα play-off. Ο Άρης πήρε τη μεγαλύτερη του διαφορά στο 31ο λεπτό (62-70) έχοντας πολλά προβλήματα λόγω φάουλ με τους Γιαννάκη,Μισούνωφ και Ρωμανίδη να έχουν 4. Πολλά προβλήματα στους ψηλούς είχε και ο Μαρκόπουλος καθώς μετά τον τραυματισμό του Τσέκου έχασε και τον Γκιουζέλη με 5 φάουλ. Στο 35ο λεπτό ο Ηρακλής πέρασε για τελευταία φορά μπροστά με 78-76 όμως στα τελευταία 5 λεπτά ο Γκάλης ήταν αυτός που πήρε στις πλάτες του την ομάδα και σε συνδιασμό με την πολύ καλή άμυνα του Σούμποτιτς και την ευστοχία του Ρωμανίδη ο Άρης έφτασε στη νίκη με 86-93.

Με αυτή τη νίκη ο Αυτοκράτορας έκανε το 5 στα 5 στα play-off έχοντας μπροστά του 2 ακόμα ντέρμπι με τον δικέφαλο μέχρι το τέλος της σεζόν, το βαθμολογικά αδιάφορο για την τελευταία αγωνιστική των play-off και ο τελικός κυπέλλου στο ΣΕΦ.
ΗΡΑΚΛΗΣ : Παπαδόπουλος 25, Ίνκγραμ 40, Κακιούσης 10, Παναγιωτίδης 6, Τσέκος, Μάντης 5, Φαρμάκης, Σαμαράς, Γκιουζέλης
ΑΡΗΣ : Γκάλης 30, Γιαννάκης 17, Σούμποτιτς 6, Μισούνωφ 8, Βράνκοβιτς 11, Λυπηρίδης 7, Ρωμανίδης 14, Δοξάκης