2013: Ισοφάριση στη σειρά με τον Πανιώνιο

Η σεζόν 2012-2013 υπήρξε ιδιαίτερη για τον Άρη καθώς για πρώτη φορά στην ιστορία του επιβλήθηκε BAN μεταγραφών από τη FIBA για μεταγραφές παικτών από πρωταθλήματα του εξωτερικού. Η ομάδα τερμάτισε στην 6η θέση της κανονικής διάρκειας και διασταυρώθηκε στα προημιτελικά με τον Πανιώνιο.

Στον πρώτο αγώνα στη Νέα Σμύρνη ο Πανιώνιος πήρε δύσκολη νίκη με 80-79 στην παράταση, έτσι στον 2ο αγώνα στο Αλεξάνδρειο ο Άρης έψαχνε τη νίκη που θα του έδινε την ευκαιρία να διεκδικήσει την πρόκριση στα ημιτελικά σε 3η αναμέτρηση. Στο παιχνίδι της Θεσσαλονίκης οι κίτρινοι μπήκαν δυναμικά και με λέϊ-απ του Βεργίνη βρέθηκαν μπροστά με 17-9 στο 6ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 17-13 όμως με τρίποντο του Πάσαλιτς και 2/2 βολές του Βεργίνη οι κίτρινοι έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 22-13. Οι Θεσσαλονικείς υπέπεσαν σε 2 απανωτά λάθη στο ξεκίνημα του Β’ δεκαλέπτου και ο Πανιώνιος με κορυφαίους τους Καββαδά και Μπατή μείωσε σε 26-24 στο 15ο λεπτό. Οι κυανέρυθροι μάλιστα έκλεισαν το ημίχρονο σε απόσταση αναπνοής (33-32) μετά τα 7 λάθη των κιτρίνων στο Α’ ημίχρονο.
Στην επανάληψη ο Πανιώνιος ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 38-38 με καλάθι του Μπόγρη στο 24ο λεπτό, όμως οι παίκτες του Άρη συνήλθαν γρήγορα και με ένα επιμέρους 9-2 σκορ ξέφυγαν και πάλι με 47-40. Οι κίτρινοι κράτησαν τη διαφορά σε ασφαλές επίπεδα και έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο στο +9 (54-45) μετά από καλάθι του Βεργίνη και ½ βολές του Καραποστόλου. Στην τελευταία περίοδο μετά από 2 απανωτά τρίποντα των Κις και Γιάνκοβιτς και μετά από κάρφωμα του Μπόγρη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 60-57. Στο τελευταίο 1:30 λεπτό ουσιαστικά κρίθηκε το παιχνίδι όταν με το σκορ στο 64-60 ο Παππάς έχασε κρίσιμο σουτ και μετά από καλάθι του Πελεκάνου και 2/2 βολές του Βεργίνη το σκορ έγινε 68-60. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 75-66 και η σειρά οδηγήθηκε σε 3ο παιχνίδι.

ΑΡΗΣ : Πάσαλιτς 10, Χαντ 2, Πελεκάνος 13, Τσιάρας 10, Ασημακόπουλος 2, Καραποστόλου 4, Χαρίσης 11, Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος, Μούρτος 8, Βεργίνης 15, Δήμας
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ : Μπόγρης 8, Πέιν 6, Αθηναίου 5, Κις 5, Μίλμπουρν 3, Αθανασούλας, Μπατής 14, Γιάνκοβιτς 14, Καββαδάς 3, Παππάς 8, Αγραβάνης, Μπούκερ