ΑΡΗΣ Μπάσκετ

1981: Ευρεία νίκη στο φινάλε του πρωταθλήματος

Για την τελευταία αγωνιστική της σεζόν 1980-1981 ο Άρης στις 21 Ιουνίου 1981 υποδέχτηκε τον Πανελλήνιο έχοντας εξασφαλίσει ανεξαρτήτου αποτελέσματος την 3η θέση.

Ο Άρης πήρε το προβάδισμα από την αρχή της αναμέτρησης εξασφαλίζοντας μάλιστα από το πρώτο δεκάλεπτο διαφορά ασφαλείας. Στη συνέχεια οι κίτρινοι προχώρησαν σε αλλαγές στην πεντάδα ξεκουράζοντας τους βασικούς του παίκτες, το ημίχρονο έκλεισε στο 49-30 όμως στην επανάληψη οι κίτρινοι χαλάρωσαν δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν στο σκορ. Στο 30’ ο Πανελλήνιος μείωσε στους 12 πόντους κάτι το οποίο ξύπνησε τους κίτρινους οι οποίοι έχοντας πλέον τους βασικούς τους παίκτες στο παρκέ οργάνωσαν την άμυνα τους και βγάζοντας άριστους συνδιασμούς στην επίθεση διέλυσαν τον αντίπαλο τους. Ο Άρης τελικά επικράτησε με 107-66 έχοντας σε πολύ μεγάλη μέρα τον Νίκο Γκάλη και άξιους συμπαραστάτες τους Ανανιάδη και Παραμανίδη, από την άλλη από τον Πανελλήνιο που παρατάχτηκε χωρίς τον αστέρα του Μάλλαχ και τον Παπαχριστόπουλο διασώθηκαν οι Μπάρμπας,Αναγνώστου και Γκουνουσβέλης.

Η σεζόν 1980-1981 υπήρξε η πιο παραγωγική στην καριέρα του Νίκου Γκάλη που ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα με 1143 πόντους σύνολο και 44 Μ.Ο. ενώ ήταν και η πρώτη από τις 11 σερί που αναδεικνύθηκε πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος.
ΑΡΗΣ: Γκάλης 39, Ταχτσάνης 2, Ανανιάδης 16, Ρωμανίδης 2, Παραμανίδης 28, Στυλιανού 10, Σκόνδρας 6, Χωλόπουλος 2, Οικονόμου 2, Γεωργιάδης 2
Πανελλήνιος: Γκουνουσβέλης 14, Τριανταφύλλου, Κολίγρης 4, Χαλατσιάδης 3, Μπάρμπας 21, Αναγνώστου 18, Κορακίτης 2, Τσουντσιούρης 2, Τσαπραλής 2