ΑΡΗΣ Μπάσκετ

1959: Νίκη επί του Σπόρτινγκ στη παράταση

Μετά τις 2 ήττες του από Παοκ και Ηρακλή ο Άρης αντιμετώπισε το Σπόρτινγκ με στόχο την επιστροφή στις νίκες. Ο αγώνας έγινε στις 9 Ιουλίου 1959.

Ο αγώνας υπήρξε πολύ κακός με πολλά λάθη από τις 2 ομάδες, ο Άρης αγωνίστηκε χωρίς τον Πετράκη και φλέρταρε έντονα με την ήττα ιδιαίτερα μετά τις αποβολές των Μακρή και Μπαλλίδη. Οι κίτρινοι πήραν την πρωτοπορία στο σκορ από την αρχή της αναμέτρησης (6-1 και 10-4) ενώ ο Σπόρτινγκ πέρασε μπροστά για λίγο με 11-13. Ο Άρης επανέκτησε το προβάδισμα δεν κατάφερε όμως να ξεφύγει και το ημίχρονο έκλεισε στο 25-24. Στην επανάληψη το προβάδισμα των 7 πόντων που απέκτησε ο Άρης (40-33) δεν διατηρήθηκε για πολύ και οι αντίπαλοι εκμεταλλευόμενοι και τις αποβολές των Μακρή και Μπαλλίδη ισοφάρισαν και στο τελευταίο λεπτό πέρασαν μπροστά με 45-47. Τελικά τον Άρη γλύτωσε από τα χειρότερα ο Διονυσόπουλος που στα τελευταία δευτερόλεπτα με εύστοχη προσπάθεια ισοφάρισε σε 47-47 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.
Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Σεντούκας δίνει αρχικά το προβάδισμα με 47-49 στο Σπόρτινγκ,ο Μπουσβάρος ισοφαρίζει πρωτού αποβληθεί με 5 φάουλ με τον Σεντούκα να κάνει με εύστοχη βολή το 49-50. Στη συνέχεια ο Γούσιος πετυχαίνει το 51-50 ενώ το καλάθι που πετυχαίνει στην επόμενη επίθεση ξανά ο Σεντούκας ακυρώνεται από τους διαιτητές για βήματα. Ακολουθεί πανδαιμόνιο από τις διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Σπόρτινγκ με τους διαιτητές να χρεώνουν με τεχνική ποινή τον πάγκο της ομάδας, την βολή εκτελεί εύστοχα ο Γούσιος που κάνει το 52-50 και δίνει στον Άρη τη νίκη αφού η τελευταία επίθεση του Σπόρτινγκ πέρασε ανεκμετάλλευτη.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΡΗΣ : Μακρής 3, Γούσιος 15, Μπουσβάρος 15, Φλόκας 9, Σπηλιάκος, Κωνσταντάρας, Παπαδάκης, Λόλας, Διονυσόπουλος 4, Μπαλλίδης 6
ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ : Χριστοφόρου, Σεντούκας 6, Χαλάς 16, Αλιμπράντης 16, Τασούλας, Κομνηνάκης, Γ. Νικητόπουλος 1, Ε. Νικητόπουλος 6, Μπαρλάς 2, Ιωσήφ 3