1984: Ποδαρικό με το δεξί κόντρα στην Κάχα Μαδρίτης

Στις 5 Δεκεμβρίου του 1984 ξεκινούσε η μεγάλη πορεία του Άρη έως τους ημιτελικούς του Κυπέλλου Κόρατς εκείνης της σεζόν (1984/1985)

Οι «κίτρινοι» είχαν υποδεχτεί την Κάχα Μαδρίτης στο Αλεξάνδρειο για την 1η αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης, παρουσία 4000 οπαδών τους. Μάλιστα στην προθέρμανση της αναμέτρησης ο Νίκος Γκάλης κάρφωσε με το στιγμιότυπο να καταγράφεται από την κάμερα της Ελληνικής τηλεόρασης.

Μια από τις λίγες φορές που οι Έλληνες οπαδοί είδανε τον Νίκο Γκάλη να καρφώνει

Η εξέλιξη της αναμέτρησης
Ο αγώνας ήταν αγωνιώδης έως το τέλος με τις ομάδες να επιδίδονται αμφότερες σε ένα επιθετικό κρεσέντο.

Αρνητικός πρωταγωνιστής για την ομάδα του Άρη ήταν ο Ντέιβιντ Μπίνιον. Ο Αμερικανός που είχε αποκτηθεί μόνο για τους Ευρωπαϊκούς αγώνες της ομάδας ουδέποτε μπόρεσε να προσαρμοστεί στο κλίμα και τις συνθήκες του αγώνα.

Αντίθετα για την φιλοξενούμενη ομάδα ο σπουδαίος Αμερικανός (πολιτογραφημένος Ισπανός) Μπράμπεντερ βρισκόταν σε σπουδαία βραδιά και παρά τα 39 του χρόνια προκάλεσε τεράστιες ζημιές στην άμυνα της ομάδας του Γιάννη Ιωαννίδη. Το γρήγορο μπάσκετ που έπαιζε η Ισπανική ομάδα ξάφνιασε τους «κίτρινους» οι οποίοι είχαν συνηθίσει στους αγώνες του να ήταν αυτοί οι κυρίαρχοι. Ως αποτέλεσμα οι παίκτες του Άρη αδυνατούσαν να ξεφύγουν στο σκορ στο Α’ ημίχρονο (33-27 στο 15’, 43-38 στο 24’ και 57-50 σκορ Α’ ημιχρόνου).

Ο Γκάλης στο καθήκον του!

Στο Β’ ημίχρονο ο Άρης ξεκίνησε δυναμικά με δύο τρίποντα του Μπίνιον και του Γκάλη. Οι Ισπανοί γύρισαν σε άμυνα μαν του μαν η οποία φάνηκε να βοηθάει αρχικά την ελληνική ομάδα. Παρά το γεγονός πως ο Μπράμπεντερ κάθισε στον πάγκο για λίγα λεπτά για να ξεκουραστεί, η αδράνεια των ψηλών του Άρη κράτησε την Ισπανική ομάδα κοντά στο σκορ (74-68 στο 27’).

Το γεγονός που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Άρη ήταν τα πολλά φάουλ που φορτώθηκαν από εκείνο το σημείο και μετά οι Ισπανοί. Γεγονός που ισοδυναμούσαν με εύκολους πόντους από ελεύθερες βολές για τους «κίτρινους».

Μολονότι οι παίκτες της Κάχα Μαδρίτης ροκάνισαν με αλλεπάλληλα φάουλ την διαφορά του 96-84 (37’) στα τελευταία δευτερόλεπτα, αυτό δεν επηρέασε καθόλου τον τελικό νικητή της αναμέτρησης. Το τελικό 106-100 σήμαινε και την δυναμική αρχή του Άρη στους Ευρωπαϊκούς αγώνες εκείνης της σεζόν.

Ο Γιαννάκης σουτάρει με επιτυχία απέναντι στην ισπανική άμυνα

Εντυπωσιακός για τον Άρη ήταν -ποιος άλλος- ο Νίκος Γκάλης που τελείωσε τον αγώνα με 43 πόντους. Εξίσου σημαντικός και χρήσιμος για όλες τις δουλειές ήταν ο Τζορτζ Γουέντζελ ο οποίος εκτός από τους 14 πόντους κατέβασε 10 ριμπαουντ (7 αμυντικά και 3 επιθετικά) ενώ σημείωσε επίσης από 2 ασίστ και κοψίματα.