ΑΡΗΣ Μπάσκετ

2010: Πρόκριση στο κύπελλο με ξέσπασμα στην επανάληψη

Για την 2η αγωνιστική της Β’ φάσης του κυπέλλου Ελλάδος ο Άρης υποδέχτηκε στις 25 Σεπτεμβρίου 2010 το Περιστέρι.

Οι 2 ομάδες ήταν απελπιστικά άστοχες στο ξεκίνημα του αγώνα, ειδικότερα στο 4ο λεπτό το σκορ ήταν 0-5 υπέρ του Περιστερίου. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τρία τρίποντα του Ταπούτου πέρασε μπροστά στο σκορ. Λύσεις έδωσαν και οι Μπορόβνιακ,Τάκερ και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 17-11. Στη 2η περίοδο οι φιλοξενούμενοι έχοντας κορυφαίο τον Παπανικολάου έτρεξαν ένα επιμέρους 8-16 και πέρασαν μπροστά με 25-27. Τελικά με 6 πόντους του Κουμπούρα ο Άρης έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 33-32. Στο 3ο δεκάλεπτο ουσιαστικά τελείωσε και η υπόθεση νικητής καθώς ο Αυτοκράτορας παίζοντας άψογη άμυνα και με τους Τάκερ,Ταπούτο τρομερά εύστοχους έτρεξε ένα σερί 18-0 και προηγήθηκε στο 26’ με 53-36. Η διαφορά έφτασε μέχρι το +20 (63-43) ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 63-45. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που κατάφερε το Περιστέρι ήταν να μειώσει σε 67-54 με σερί πόντους του Κινγκ και ο Άρης έφτασε τελικά στη νίκη με 77-61.

Μελανό σημείο της αναμέτρησης η ρήξη πρόσθιου χιαστού που υπέστη ο Βεργίνης το οποίο είχε σαν αποτέλεσμα να μείνει εκτός δράσης για 6 μήνες. Κορυφαίοι για τον Άρη οι Ταπούτο,Τάκερ,Χατζηβρέττας και Μπορόβνιακ και από το Περιστέρι οι Κινγκ και Λούμπι. Στην επόμενη φάση ο Άρης αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Ερμή Λαγκαδά.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΡΗΣ : Βεργίνης, Ντάνστον 4, Ταπούτος 18, Τάκερ 18, Τσαϊρέλης 2, Χατζηβρέττας 11, Χαραλαμπίδης 2, Κουμπούρας 8, Μπορόβνιακ 14, Χρυσικόπουλος
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ : Μάντζαρης 7, Κινγκ 15, Παπανικολάου 11, Λούμπι 11, Σκοτ 7, Μότσνικ 5, Πέτρουλας 5, Σένσλεϊ