1986: Σκορ και θέαμα στη πρεμιέρα του Πρωταθλητριών

Έχοντας περάσει bye τον 1ο γύρο του Κυπέλλου Πρωταθλητριών ο Άρης βρέθηκε στο 2ο γύρο αντιμέτωπος με τη Βελγική Σουνέρ Οστάνδης. Ο πρώτος αγώνας έγινε στο Αλεξάνδρειο στις 2 Οκτωβρίου 1986.

(Στο εξώφυλλο ο Γιαννάκης και ο Γκάλης αντιμέτωποι με το αντίπαλο καλάθι!)
Η Σουνέρ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι με ζώνη 2-3 και με επικεφαλή τον Νικς προηγήθηκαν με 5-8. Σε εκείνο το σημείο με τη συμπαράσταση των 4.500 οπαδών τους στις κερκίδες οι κίτρινοι βρήκαν ρυθμό και ανέτρεψαν την κατάσταση. Με ένα τρίποντο του Γιαννάκη και ένα καλάθι μετά από κλέψιμο του Γκάλη το σκορ έγινε 10-8. Με ηγέτη τον Γκάνγκστερ το σκορ στο 7’ έγινε 18-12 και τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα όταν ο ψηλός της Σουνέρ Μενς έγινε αλλαγή μετά το 4ο φάουλ του. Ο Άρης είχε σε πολύ καλή μέρα τον Τζάκσον ο οποίος προσαρμόστηκε αμέσως με την ομάδα. Ο Αμερικανός κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια και βοήθησε την ομάδα του να τρέξει αρκετές φορές στον αιφνιδιασμό. Στο 11ο λεπτό το σκορ ήταν 31-18 ενώ λίγο αργότερα ο Άρης έφτασε τη διαφορά στους 20 πόντους όταν προηγήθηκε με 40-20. Οι Βέλγοι δεν βρήκαν τρόπο να σταματήσουν τον Γκάλη και κάπως έτσι το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 60-40. Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 16 και τότε ο Ιωαννίδης απέσυρε τους Σούμποτιτς και Φιλίππου. Ο Γιαννάκης αμέσως μετά με τρίποντο έκοψε κάθε ελπίδα των Βέλγων και μέχρι το τέλος της αναμέτρησης οι Βέλγοι προσπαθούσαν απλά να κρατήσουν τη διαφορά σε όσο το δυνατόν χαμηλότερα επίπεδα. Ο Γκάλης σμπαράλιασε την άμυνα των Βέλγων ενθουσιάζοντας το κοινό. Οι κίτρινοι τελικά επικράτησαν με 115-77 κλειδώνοντας ουσιαστικά την πρόκριση για την επόμενη φάση.

04-ΦΙΛΙΠΠΟΥ.jpgΟ Φιλίππου σε προσπάθεια του
Εξαιρετικοί ο Γκάλης που σταμάτησε στους 52 πόντους και ο Γιαννάκης που υπήρξε ο οργανωτής της ομάδας. Η ευχάριστη έκπληξη όμως ήταν ο Τζάκσον που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τους κίτρινους. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Ρέϊνς,Νικς και Σενεγκάλτς.
ΑΡΗΣ : Γκάλης 52, Γιαννάκης 16, Σούμποτιτς 20, Λυπηρίδης 4, Φιλίππου 4, Ρωμανίδης, Σταμάτης 2, Τζάκσον 17
ΣΟΥΝΕΡ : Ρέϊνς 28, Νικς 13, Μπράουν 10, Μενς 8, Σενεγκάλτς 14, Ντεμπάρ 2, Βαλκές 2, Γιού Χέϊμ