ΑΡΗΣ Μπάσκετ

1987 Δύσκολη απόδραση από την Ελβετία, με σκορ ΝΒΑ!

Έχοντας περάσει άνευ αγώνων τον 1ο γύρο του Κυπέλλου Πρωταθλητριών ο Άρης στις 15 Οκτωβρίου 1987 ταξίδεψε στην Ελβετία για την πρώτη αναμέτρηση με την πρωταθλήτρια της χώρας Πίγι για τον γύρο των 16.

Οι φίλοι του Άρη πιθανότατα περίμεναν να τελειώσει η πρόκριση από τον πρώτο αγώνα όμως οι παίκτες του Αυτοκράτορα εμφανίστηκαν υπερόπτες και δεν έδειξαν τη δέουσα προσοχή που απαιτούσε η αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν ιδιαίτερα εύστοχοι στα τρίποντα κάνοντας τη μεγαλύτερη ζημιά με τους αδερφούς Στολκάλπερ και τον Αμερικανό Ρέϊνολτς. Στο πρώτο πεντάλεπτο το σκορ ήταν ισόπαλο (10-10) όμως γρήγορα οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ προηγούμενοι με 37-23 στο 10’ και 54-39 στο 15’. Γρήγορα λοιπόν ο Ιωαννίδης βλέποντας την κατάσταση να ξεφεύγει πήρε time-out βοηθώντας τους παίκτες του να ξυπνήσουν και να βελτιώσουν την άμυνα τους. Η διαφορά τελικά δεν μεγάλωσε κι άλλο και το ημίχρονο έκλεισε στο υψηλό για τα Ευρωπαϊκά δεδομένα 72-61. Στην επανάληψη στα πρώτα 5 λεπτά η κατάσταση έμεινε ίδια όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Ιωαννίδη άρχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι και με ηγέτη το Νίκο Γκάλη πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 93-94 στο 30ο λεπτό. Άξιος συμπαραστάτης του Γκάνγκστερ ο Σούμποτιτς που πέτυχε αποφασιστικά καλάθια και βοήθησε την ομάδα του να κυριαρχήσει στην αναμέτρηση. Ο Άρης έφτασε στο +5 (111-116) και στο τελευταίο λεπτό προηγήθηκε με 10 (117-127). Εκεί όμως μία αδικαιολόγητη καθίζηση και η αφλογιστία των κιτρίνων επέτρεψε τους Ελβετούς να μαζέψουν τη διαφορά χάνοντας τελικά μόνο για 2 πόντους (125-127).

Κορυφαίοι για τον Αυτοκράτορα οι Γκάλης και Σούμποτιτς που πέτυχαν συνολικά 81 πόντους δίνοντας βαθιές ανάσες στα κρίσιμα σημεία. Πολύ σημαντική η συμβολή του Γουϊλτζερ που βοήθησε αμυντικά και επιθετικά. Από τους Ελβετούς κορυφαίοι οι αδερφοί Στολκάλπερ και ο Χολμς
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΙΓΙ : Στολκάλπερ Ν. 31, Ρέϊνολντς 32, Στολκάλπερ Μ. 22, Ρέϊσεν 2, Χολμς 23, Γκάϊροντ 12
ΑΡΗΣ : Γκάλης 48, Λυπηρίδης 6, Γιαννάκης 9, Σούμποτιτς 33, Φιλίππου 11, Γουϊλτζερ 20