Πάλεψε μέχρι το 34' αλά υπέκυψε στην ΑΕΚ

Με 92-79 έχασε στο ΟΑΚΑ ο Άρης από την ΕΚ, κάνοντας της 9η ήττα του σε 11 αγώνες και παραμένοντας φυσικά στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Οι κίτρινοι κατάφεραν να μείνουν μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 36' αλλά τελικά υπέκυψαν στην ανώτερη ΑΕΚ και υπέστησαν ακόμη μια οδυνηρή ήττα.

Στο ξεκίνημα η ΑΕΚ πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα με 12-6, λίγο μετά τα μισά της α’ περιόδου. Οι Θεσσαλονικείς έβγαλαν αντίδραση ισοφαρίζοντας σε 12-12 στο επόμενο δίλεπτο, ωστόσο η Ένωση με ένα επιμέρους 5-1 έκανε την διαφορά με τρίποντο του Μασιούλις και καλάθι του Λάνγκφορντ για να πάει στο 19-14, ενώ ο Άρης μείωσε με μια βολή του Μπράουν για το 19-15 της πρώτης περιόδου.

Η «βασίλισσα» μπήκε με το πόδι κολλημένο στο…γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο για να φτάσει με ένα σερί 11-0, στο 30-15, με το καλάθι του Σλότερ, στα 7:27 πριν το ημίχρονο. Ο Άρης ωστόσο με ένα φοβερό κρεσέντο και εκμεταλλευόμενος και τεχνική ποινή στον πάγκο της ΑΕΚ από το 32-17, θα καταφέρει να κάνει ένα δικό του 14-2, για να μειώσει στο -3 με τρίποντο του Γκετσεβίτσιους στο 18’ και να κάνει το 34-31. Ο Λευτέρης Μποχωρίδης με τρίποντο θα ρίξει την διαφορά στο -2 για το 38-36 1’ πριν το ημίχρονο. Ο Σαντ-Ροος έκανε το 40-36, ο Μπράουν απάντησε με λέι-απ για να κλείσει το ημίχρονο στο 40-38 και τον Άρη να έχει επιστρέψει στο ματς, παρά το -15 με το οποίο βρέθηκε στην αρχή της β’ περιόδου.

Η ΑΕΚ μπήκε με ένα 4-0 στο γ’ δεκάλεπτο, άμεσα όμως ο Άρης απαντά άμεσα με 5-0 σερί για να φέρει την διαφορά στην ελάχιστη τιμή, με 44-43 με τρίποντο του Γκετσεβίτσιους, ενώ ο Λιθουανός λίγο αργότερα θα ισοφαρίσει σε 46-46 με νέα βόμβα πίσω από τα 6.75. Στο 24’ το ματς βρίσκεται στο 48-48, όμως από εκεί και μετά η ΑΕΚ θα ανεβάζει ταχύτητα, θα κάνει ένα σερί 8-0 για το 56-48, ενώ με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Γκίκα και Χρυσικόπουλο θα ανεβάσει την διαφορά στο +12, για το 64-52, ενώ το δεκάλεπτο τελείωσε με 66-54.

Στην εκκίνηση της 4ης περιόδου, πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα ο Λίνος Χρυσικόπουλος που με πέντε σερί πόντους, έδωσε στην Ένωση την μέγιστη διαφορά με +17 (71-54), αφού ο Άρης είχε παγιδευτεί στην ζώνη με προσαρμογές της ΑΕΚ. Ο Μιλόσεβιτς και ο Ντραγκίσεβιτς με τρίποντο φτιάχνουν ένα μικρό σερί 5-0 για το 75-64 από το 75-59, στα 6:40 πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Μπράουν θα το διευρύνει σε 8-0 με σουτ για τρεις για το 75-67 στα 6’ πριν το φινάλε.

Ο Γκίκας δίνει μιαν ανάσα στην ΑΕΚ με 78-67, ο Μπράουν απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 78-70, με τον Άρη να μην παρατά το παιχνίδι, ενώ με νέα βόμβα ο ίδιος παίκτης κάνει το 78-73 στα 4:35 πριν τη λήξη. Κάπου εκεί όμως ο Λάνγκφορντ και ο Γκίκας με διαδοχικά τρίποντα στις δύο επόμενες επιθέσεις της ΑΕΚ ανέβασαν και πάλι την διαφορά στο +11, για το 84-73 στα 3:33 πριν το φινάλε. Ο Γκίκας με ένα ακόμα κρίσιμο σουτ και το 4ο του τρίποντο θα κάνει το 87-75, ενώ ο ίδιο με γκολ-φάουλ θα κάνει το 90-77, στο 1:14 πριν το φινάλε, για να τελειώσει οριστικά το ματς, που έκλεισε με 92-79.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-38, 66-54, 92-79