1980: Περίπατος επί της ΑΕΚ με σόου Γκάλη

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Η σεζόν 1980-1981 υπήρξε η πιο παραγωγική στην καρίερα του Νίκου Γκάλη ο οποίος ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα με Μ.Ο. 44 πόντους.

Στις 28 Δεκεμβρίου 1980, στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς εναντίον της ΑΕΚ, ο Άρης ήταν το απόλυτο φαβορί από τη στιγμή μάλιστα που η ΑΕΚ αγωνίστηκε χωρίς τον Γκούμα που αποκλείστηκε από την αποστολή για πειθαρχικό παράπτωμα και τον Παπαγεωργίου λόγω τραυματισμού. Παρά τις απουσίες τους οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν πολύ καλά στο πρώτο μέρος και πήγαν στην ανάπαυλα πίσω στο σκορ με 45-40. Η επανάληψη πάντως ήταν παράσταση για ένα ρόλο καθώς ο Άρης τρύπησε επανειλημμένα την άμυνα man 2 man της ΑΕΚ και επικράτησε με μεγάλη διαφορά. Οι γηπεδούχοι μάλιστα μπορούσαν να πετύχουν και μεγαλύτερη νίκη αν δεν χαλάρωναν στα τελευταία λεπτά και δεν έκαναν αρκετά λάθη.
Έτσι με τον Γκάλη να σταματά στους 48 πόντους ο Άρης έφτασε σε άνετη νίκη με 98-77. Πέραν του Γκάνγκστερ ξεχώρισαν και οι Παραμανίδης, Ταχτσάνης, Βαμβακούδης ενώ από την ΑΕΚ πάλεψε σχεδόν μόνος του ο Κανακάκης με κάποια βοήθεια από τους Φώτση και Γκέκο.
ΑΡΗΣ : Γκάλης 48, Παραμανίδης 18, Ρωμανίδης 4, Ανανιάδης 2, Ταχτσάνης 9, Στυλιανού 12, Βαμβακούδης 1, Νάστος 2, Γεωργιάδης 2, Οικονόμου
ΑΕΚ : Γκέκος 13, Σταμέλος, Κανακάκης 24, Φώτσης 20, Γιαννόπουλος 10, Κορωναίος 10, Βελέγκας, Αποστολίδης