ΑΡΗΣ Μπάσκετ

2015: Χωρίς Αναστόπουλο, νίκη με 62-57 επί των "φιλοξενούμενων"

Μετά από 3,5 μήνες Άρης και Παοκ επέστρεψαν την πρώτη μέρα του Φλεβάρη του 2015 στο Αλεξάνδρειο για την επανάληψη του διακοπέντος αγώνα της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Συγκεκριμένα στις 18/10/2014 ο προκλητικός Αναστόπουλος διέκοψε τον αγώνα εις βάρος του Άρη λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου και με το σκορ στο 31-33 αφού προηγουμένως δεν είχε εκκενωθεί το γήπεδο στο χρόνο που είχε ορίσει. Ο Άρης πρωτόδικα μηδενίστηκε στον αγώνα και του επιβλήθηκε τιμωρία της έδρας του όμως κατάφερε στην έφεση να κερδίσει την επανάληψη του αγώνα. Αλησμόνητη η θέση των διοικούντων του Παοκ που μετά τη διακοπή του αγώνα δήλωσαν πως ‘’οι αγώνες πρέπει να διεκδικούνται στο γήπεδο΄΄ όμως μετά την δικαίωση του Άρη εναντιώθηκαν στην απόφαση.
Οι φιλοξενούμενοι μπαίνουν καλύτερα στον αγώνα και προηγούνται με 0-5 στα πρώτα 2 λεπτά του αγώνα με τον Άρη να πετυχαίνει το πρώτο του εντός παιδιάς καλάθι στο 3ο λεπτό. Οι κίτρινοι πραγματοποιούν ένα 8-0 σερί και μετατρέπουν το 11-17 σε 19-17 με τον Παοκ να περνάει μπροστά με τρίποντο του Μαργαρίτη με τη λήξη του ημιχρόνου. Στην δεύτερη περίοδο τα πολλά λάθη και από τις 2 ομάδες ρίχνουν το ρυθμό με τον Άρη να αποκτάει διαφορά 5 πόντων στο 17ο λεπτό (29-24) αλλά δεν καταφέρνει να εξασφαλίσει μεγαλύτερη διαφορά κυρίως λόγω της αστοχίας του από την περιφέρεια (1/11). Στην επανάληψη ο Στεφάν Αντεγκμπόγιε είναι αυτός που κρατάει το προβάδισμα για την ομάδα του είτε σκοράροντας,είτε δημιουργώντας για τους συμπαίκτες του με τη διαφορά να φτάνει τους 10 πόντους (58-48) με καλάθι του Ριντ στο 35ο λεπτό. Στα τελευταία λεπτά οι κίτρινοι εμφανίζονται πολύ άστοχοι και πετυχαίνουν μόλις ένα καλάθι εντός παιδιάς με του φιλοξενούμενους να φτάνουν τη διαφορά ξανά στους 3 (60-57) στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Στα 12 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Κάρτερ αστοχεί σε προσπάθεια 3 πόντων και ο Μούρτος με 2/2 βολές μετά από φάουλ στο ριμπάουντ σημειώνει το τελικό 62-57.

2015-ARIS-PAOK-GALIS-ARVANITIS-FULL.jpgΣτο αγώνα έδωσε το παρόν ο Νίκος Γκάλης που εδώ τον βλέπουμε με τον πρόεδρο της ΚΑΕ, Λευτέρη Αρβανίτη (για βίντεο με την είσοδο του γκάνγκστερ κάντε κλικ εδώ)
Κορυφαίος για τον Άρη ο Λαμάρκους Ριντ που με 16 πόντους άγγιξε το 100% στις προσπάθειες που επιχείρησε (4/5 2π,2/2 3π,2/2 β) και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Οι 2 ομάδες ήρθαν αντιμέτωπες ξανά 1 εβδομάδα αργότερα αυτή τη φορά στο κλειστό της Πυλαίας για τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος αυτή τη φορά.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΡΗΣ : Πάσαλιτς 3, Ριντ 16, Τόμας, Χαρίσης 3, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 11, Νέιμικ 7, Μούρτος 7, Σίμτσακ 4, Αντεγκμπόγιε 11
ΠΑΟΚ : Λάνγκφορντ 12, Λιάπης, Κάρτερ 11, Τσόχλας 2, Δέδας, Μαργαρίτης 8, Όντουμ 9, Βον 11, Σαλούστρος 4