1978: Σαν άνεμος πέρασαν οι Κίτρινοι από την Πάτρα…

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Απόκριες στην Πάτρα, αλλά ο Άρης ήταν αυτός που στις 5 Μαρτίου 1978 φόρεσε τη μάσκα στη Παναχαϊκή. Δείχνοντας τις απεριόριστες δυνατότητες που έχει αυτή η ομάδα, ιδιαίτερα στα εκτός έδρας ματς, οι κίτρινοι πέρασαν ένα εύκολο απόγευμα στην έδρα της αήττητης Παναχαϊκής.

Η απόδοση του Άρη έφτασε σε υψηλά επίπεδα, κάτι που ανάγκασε τους φίλους της αχαϊκής ομάδας να χειροκροτήσουν τους Θεσσαλονικείς, αλλά και τους λιγοστούς Αρειανούς που ήταν στο γήπεδο, να πανηγυρίσουν έντονα τη νίκη της ομάδος τους.

Κι όλα αυτά συνέβησαν κόντρα σε μια κακή διαιτησία του κ. Σαραλιώτη ο οποίος ακύρωσε στο 10ο λεπτό κανονικό γκολ του Βάγκνερ ως οφσάιντ.

Ο Άρης θα πεισμώσει και τρία λεπτά αργότερα θα προηγηθεί με θαυμάσια κεφαλιά του Κούη, μετά από κτύπημα κόρνερ του Ισαακίδη.

Στο 41΄ λεπτό ο ρέφερι θα πλήξει και πάλι με τις αποφάσεις του τον Άρη. Ο Όλε θα χάσει προς στιγμήν από τον Σπεντζόπουλο που θα μπει στην μεγάλη περιοχή. Ο Δανός όμως θα τον προλάβει και θα διώξει την μπάλα. Ο παίκτης της Παναχαϊκής θα πέσει στο έδαφος και ο διαιτητής θα δείξει την άσπρη βούλα. Παρά τις δικαιολογημένες και έντονες διαμαρτυρίες των παικτών μας, η απόφαση θα παραμείνει και ο Δαβουρλής θα ισοφαρίσει σε 1-1.

Ολόκληρο το πρώτο μέρος θα κυλήσει με τους Θεσσαλονικείς να ελέγχουν το παιχνίδι και τους Πατρινούς με εγκέφαλο τον Δαβουρλή να πραγματοποιούν κάποιες ακίνδυνες επιθέσεις και σουτ. Ο Τσίριτς έβαλε πάνω στο δεκάρι της Παναχαϊκής τον δυναμικό Ντίνο Κούη, που περιόρισε πολύ τον σπουδαίο Δαβουρλή.

Το β΄μέρος θα ξεκινήσει με τους παίκτες μας να παρουσιάζονται πεισμωμένοι και να αναλαμβάνουν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Γρήγορα, στο 51ο λεπτό θα προηγηθούν με συνεργασία Βάγκνερ, Μπαλλή και με εκτελεστή τον Ισαακίδη.

Από το σημείο αυτό και μετά ο Άρης κυριάρχησε απόλυτα. Η Παναχαϊκή ήταν αδύνατο να αντιδράσει και όλα συνέτειναν στο ότι ο Άρης θα βρει κι άλλα γκολ. Λίγο μετά το 2-1, Κούης και Ζήνδρος, προ του τερματοφύλακα Βρεκούση, θα μπερδευτούν και θα χάσουν ένα σίγουρο τέρμα.

Δεν θα γίνει το ίδιο όμως στο 81ο λεπτό. Ζήνδρος και Ισαακίδης θα συνεργαστούν άψογα , η μπάλα θα φτάσει στον Βάλτερ Βάγκνερ που θα στρίψει επιδέξια το σώμα του και με αριστερό σουτ θα καρφώσει τη μπάλα στο τέρμα της Παναχαϊκής. Ήταν ένα από τα ωραιότερα γκολ που έχουμε δει φέτος.

Λίγες σημαντικές παρατηρήσεις από τον χθεσινό αγώνα. Πρώτα πρώτα για δεύτερη συνεχόμενη Κυριακή ο Άρης αδικείται από τη διαιτησία. Χάρη στην εμφανή ανωτερότητά του κατακτά τους βαθμούς της νίκης. Τι θα συνέβαινε όμως αν η απόδοσή του δεν ήταν τόσο καλή;Tα λάθη της διαιτησίας θα στερούσαν από την ομάδα τους δύο βαθμούς της νίκης.

Ο Άρης για μια ακόμα φορά παρουσιάζεται πολύ δυνατός εκτός έδρας. Όπως συνέβη στην Βέροια, στην Λεωφόρο, στο Ηράκλειο έτσι και στην Πάτρα δεν άφησε τον αντίπαλο να σκεφτεί ότι μπορεί να νικήσει. Η συνεχιζόμενη όμως κακή εικόνα στο Χαριλάου και η επακόλουθη απώλεια βαθμών φρενάρει την ομάδα.

Για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική ο Βάγκνερ σκοράρει και του ακυρώθηκε μάλιστα και γκολ. Ο Άρης περίμενε και περιμένει πολλά από τον Γερμανό επιθετικό.

Πρώτος παίκτης των κιτρίνων ο Κούης που με αστείρευτες δυνάμεις κινήθηκε σε όλο τον αγωνιστικό χώρο, επιτηρώντας τον Δαβουρλή, αλλά και συμμετέχοντας στο δημιουργικό παιχνίδι της ομάδας. Σπουδαίος εξίσου ο Ισαακίδης που οργάνωσε το παιχνίδι, έδωσε ασίστ, σούταρε, σκόραρε και εντυπωσίασε με το παίξιμό του. Πολύ καλοί και οι Βάγκνερ, Φοιρός, Μπαλλής.

Ο διαιτητής Σαραλιώτης, στις δύο επίμαχες φάσεις αδίκησε εμφανώς τον Άρη.

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ: Παπαφλωράτος, Τζιφόπουλος, Μόκαλης Φοιρός, Πάλλας, Μπαλλής, Ζήνδρος(81΄Ζελίδης), Κούης, Όλε, Βάγκνερ (Βένος), Σεμετζίδης.

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ: Bρεκούσης, Καραμανλής, Καλφίν, Σασάνης,Κρεμύδας, Ψαράς, Σταματόπουλος, Σπεντζόπουλος, Δαβουρλής, Στραβοπόδης, Μουλατσιώτης (Γεωργόπουλος).

Εισιτήρια: 5.747 και εισπράξεις: 594.873 δρχ.

Τσίριτς: « Ήμασταν καλύτεροι και κερδίσαμε δίκαια. Έτσι πρέπει να παίζουμε, με στόχο πάντα τη νίκη. Το σημερινό αποτέλεσμα μας δίνει αισιοδοξία και για το ματς του κυπέλλου με τον Εθνικό. Με εντυπωσίασε ο φίλαθλος κόσμος της Πάτρας που χειροκρότησε τους παίκτες μου».