1979: Συνέτριψε τον Πανιώνιο για το κύπελλο και περιμένει τη ρεβάνς

14.3.1979

Κύπελλο Ελλάδος

ΑΡΗΣ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 5-2

Γήπεδο Χαριλάου Θεσσαλονίκης

Σε ένα γεμάτο γκολ παιχνίδι, ο Άρης νίκησε και πήρε προβάδισμα έναντι του Πανιωνίου για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Η διακύμανση του σκορ ήταν συναρπαστική. Τα γκολ έμπαιναν με καταιγιστικό ρυθμό. Στο 54΄ λεπτό ο Πανιώνιος μείωσε σε 3-2. Από κει και μετά ο Άρης, χάνοντας πολλές ευκαιρίες, πέτυχε άλλα δύο γκολ και έδειξε την σαφή ανωτερότητά του. Ας σημειωθεί ότι και οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με ελλείψεις.

Από το ξεκίνημα φαινόταν ότι θα σημειωνόταν πολλά τέρματα. Μόλις στο 7΄ο Γιώργος Ζήνδρος άνοιξε το σκορ και όλοι πίστεψαν ότι οι κίτρινοι θα έχουν ένα εύκολο απόγευμα. Στο 19΄ όμως λεπτό, μετά από λάθος του Βένου, ο Μπαλάφας ισοφάρισε.

Ο Άρης, τάχιστα θα περάσει στην επίθεση και θα αρχίσει να χάνει τη μία ευκαιρία μετά την άλλη.Το 2-1 θα επιτευχθεί στο 30΄με πέναλτι που θα κερδίσει ο Όλε και θα εκτελέσει ο Θόδωρος Πάλλας. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο θαυμάσιος Ζήνδρος θα κερδίσει με κεφαλιά την μπάλα μπροστά από τον τερματοφύλακα Κυριακίδη και θα κάνει το 3-1 για τον Άρη.

Στο β΄ ημίχρονο ο Ζήνδρος, λόγω ενοχλήσεων θα ζητήσει αλλαγή και στη θέση του θα μπει ο Ζελελίδης. Ο Πανιώνιος στο 55΄θα κερδίσει φάουλ και ο σπεσιαλίστας Παθιακάκης θα κάνει το 3-2. Στην αμέσως επόμενη όμως φάση, σε σέντρα του Δράμπη, ο Μπαλλής με κεφαλιά θα σκοράρει το 4-2.Στο 60΄ ο Άρης θα σημειώσει το τελευταίο του γκολ. Ανανιάδης και Σπασόφσκι συνδυάστηκαν υπέροχα, η μπάλα έφτασε στον Όλε και αυτός με σουτ θα τη στείλει στα δίχτυα.

Το γκολ του Όλε

Στο επόμενο διάστημα ο Άρης «έσβησε» τις μηχανές του. Οι Νεοσμυρνιώτες επιχείρησαν να αντεπιτεθούν και κυνήγησαν με τους Λίμα και Βαλίδη ένα γκολ. Ωστόσο το σκορ δε θα αλλάξει.

Ο Ντίνος Μπαλλής και ο Όλε Σκόμποε ήταν οι καλύτεροι του Άρεως, μαζί με τον Ζήνδρο, για όσο διάστημα αγωνίστηκε. Οι Παθιακάκης, Αναστόπουλος, Λίμα και Γραβάνης ξεχώρισαν από την ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Άριστος ο διαιτητής Βουράκης.

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ: Παντζιαράς,Τζιφόπουλος, Πάλλας, Βένος, Φοιρός, Δράμπης (57’ Μόσχος),Ζήνδρος (46΄Ζελελίδης), Μπαλλής, Σπασόφσκι, Όλε, Ανανιάδης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Kυριακίδης, Γραβάνης, Καλογερόπουλος, Εμβολιάδης, Καλιφούλης, Μπαλάφας(50΄Χαλκίδης), Σαραβάκος,Βαλίδης,Αναστόπουλος, Παθιακάκης, Λίμα.

Κόπηκαν 11.978 εισιτήρια και εισπράχτηκαν 1.394.876 δρχ.

Οι προπονητές των δύο ομάδων δήλωσαν Αποστόλ Τσατσέφσκι: « Έγινε ένα ωραίο παιχνίδι με πολλά γκολ. Νομίζω ότι αυτή η διαφορά τερμάτων μας δίνει ένα αέρα πρόκρισης στον επόμενο γύρο. Δεν είμαι ευχαριστημένος από ορισμένα λάθη στην άμυνα αλλά και στην επίθεση. Τώρα σκεφτόμαστε το ματς της Κυριακής με το Αιγάλεω».

Πάνος Μάρκοβιτς: «Θλίβομαι για τη διαιτησία. Το πέναλτι του Άρεως προήλθε από καθαρό τάκλιν. Ο Άρης παίζει ωραίο ποδόσφαιρο και δεν χρειάζεται τη βοήθεια του διαιτητού».

Στο 91΄ λεπτό…

• Πριν το παιχνίδι ο Αποστόλ Τσατσέφσκι, όπως έλεγε, θα ήταν ευχαριστημένος με ένα σκορ 3-0 . Το τελικό 5-2 φάνηκε να τον ικανοποιεί.

• Τα δύο γκολ που δέχτηκε ο Άρης δείχνουν αμυντική αδυναμία. Στα τέσσερα τελευταία ματς ο Άρης δέχτηκε 6 γκολ.

• Οι δύο νεαροί, Ζελελίδης και Μόσχος, που έπαιξαν σαν αλλαγές, χειροκροτηθήκαν ζωηρά, όταν μπήκαν στον αγώνα.

• Ενθουσιασμός στο γήπεδο για τα πέντε γκολ. Οι φίλαθλοι φώναζαν «κι άλλο» και «εκατό,εκατό κατοστάρα εκατό! »

• Για το ματς της Κυριακής με το Αιγάλεω, ο Άρης αναζητεί ξερό αγωνιστικό χώρο για να εξοικειωθούν οι παίκτες.