1964: Εντυπωσιακή ισοπαλία με γκολ "φούρλα" από τον Δεμίρη!

Φοβερό ματς! Έξι γκολ σε μισή ώρα!

3-3, ο Άρης ισόπαλος με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς

Ο Άρης σίφουνας στο πρώτο μέρος προηγήθηκε 3- 1, και ισοφαρίστηκε στο β΄ημίχρονο από τον εκπληκτικό Απόλλωνα

22-3-1964

Άρης –Απόλλων Καλαμαριάς

Γήπεδο Χαριλάου Θεσσαλονίκης

Τεράστια έκπληξη στο Χαριλάου. Πολλά σχόλια και γκρίνια για τον αγώνα που είχε μια φοβερή διακύμανση στο σκορ.

Από τη μια οι Αρειανοί, ενθουσιασμένοι στο πρώτο μέρος από την ομάδα τους, με τα τρία γκολ που πέτυχε, έφυγαν στο τέλος σκασμένοι και απογοητευμένοι από την εξέλιξη του αγώνα. Οι Απολλωνιστές, που στο πρώτο μέρος μετάνιωσαν που ήρθαν στο Χαριλάου, έφυγαν χαμογελαστοί για την ανέλπιστη ισοπαλία. Μάλιστα λίγο ακόμα και θα ήταν μεγαλύτερη η χαρά τους, αφού ο Απόλλων κόντεψε να πάρει και τη νίκη!

Τι άραγε μεσολάβησε και ο αποτελεσματικός και άψογος Άρης έμεινε κυριολεκτικά στα αποδυτήρια; Γιατί η ομάδα που βγήκε στο β΄μέρος, δεν ήταν η ίδια. Μόνο που φορούσε τις ίδιες κίτρινες φανέλες… Καμία λογική απάντηση δεν μπορεί να εξηγήσει το φιάσκο του β΄ ημιχρόνου.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Άρη. Από το 20΄ και μετά, η υπεροχή του Άρη ήταν μεγάλη και το γκολ δεν άργησε να έρθει.

Στο 22΄ οι Κίτρινοι κέρδισαν πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Δεμίρης, αλλά ο διαιτητής διέταξε επανάληψη, επειδή κινήθηκε ο τερματοφύλακας. Στη νέα εκτέλεση, ο Δεμίρης θα ευστοχήσει παρά την νέα προσπάθεια του Βιόπουλου.

Η εκτέλεση πέναλτυ του Δεμίρη: Ο Στέφανος Δεμίρης ήταν μια ιδιόμορφη προσωπικότητα, πέρα από το μεγάλο του ταλέντο. Όταν λοιπόν στο 22' εκτέλεσε το πέναλτυ του, σκόραρε, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ γιατί ο τερματοφύλακας είχε κινηθεί νωρίτερα! Ο Στέφανος τσατίστηκε, γιατί κατά τη γνώμη του έπρεπε να μετρήσει το γκολ. Όταν πήρε φόρα για τη δεύτερη εκτέλεση, την ώρα που κατευθυνόταν στην μπάλα έκανε μια περιστροφή γύρω από τον εαυτό του και επιστρέφοντας μρπσοτά στην μπάλα, την χτύπησε χωρίς να κοιτάζει, πετυχαίνοντας βέβαια πάλι γκολ! Το τέρμα αυτό ενθουσίασε την κερκίδα, ενώ οι Καλαμαριώτες παίκτες σχολίασαν την κίνηση του Δεμίρη αποκαλώντας το γκολ με "φούρλα"! Το τέρμα αυτό συζητήθηκε και συζητιόταν επί αρκετά χρόνια στους ποδοσφαιρικούς κύκλους της πόλης!

Στο 43΄ ο Άρης θα κάνει το 2-0. Ο Κεμαλίδης θα σεντράρει και ο Κεφαλίδης, από ελεγχόμενη θέση οφ σάιτ, θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ένα λεπτό αργότερα, ο Δεμίρης, μετά από πάσα του Ψηφίδη, θα γράψει το 3-0.

Στην πρώτη μετά τη σέντρα επίθεση των Καλαμαριωτών, ο Κοκκωνίδης θα σουτάρει δυνατά στην εστία, ο Χρηστίδης θα αποκρούσει δύσκολα και ο επερχόμενος Νυφαδόπουλος θα μειώσει σε 3-1

Το δεύτερο ημίχρονο θα ξεκινήσει με τις ομάδες να αλλάζουν ρόλους και δυναμική. Ο Απόλλων θα βγει στην επίθεση και ο Άρης θα οπισθοχωρήσει.

Στο 60΄σε μια σύγχυση στην περιοχή του Άρεως, ο Σακελλαρίδης θα νικήσει με σουτ τον Χρηστίδη και θα κάνει το 3-2.

Οι φάσεις διαδέχονται η μία την άλλη. Ο Απόλλων αρχίζει να πιστεύει ότι μπορεί να φτάσει στην ισοφάριση.

Στο 82΄, μετά από κόρνερ, ο Μήτρακας θα πάρει την κεφαλιά, η μπάλα θα χτυπήσει στο στήθος του Καμπουρλάζου, θα φτάσει πάλι στον Σακελλαρίδη, που με γρήγορο , στριφτό αριστερό σουτ, θα ισοφαρίσει, 3-3!

Το αποτέλεσμα θα μείνει ως τη λήξη του παιχνιδιού. Οι Αρειανοί αποδοκιμάζουν τους παίκτες τους, ενώ οι Καλαμαριώτες πανηγυρίζουν για την ισοπαλία.

Από τον Άρη, που αδικαιολόγητα υποχώρησε στην επανάληψη, είναι πολυτέλεια να ομιλούμε διακριθέντες. Ωστόσο πρέπει να πούμε ότι ο Δεμίρης προσπάθησε με τον ίδιο ρυθμό σε όλο το ματς ενώ ο Χρηστίδης αποσόβησε ίσως ακόμα και την ήττα.

Μεγάλη ευκαιρία από τον Αλεξανδρίδη της Καλαμαριάς που πλασάρει άστοχα τον Χρηστίδη

Από τους Καλαμαριώτες, που στο β΄ημίχρονο όλοι είχαν υψηλή απόδοση, διακρίθηκαν περισσότερο οι Αβραμίδης, Χρυσανίδης , Μηταριώτης και Καραμυτηλιός.

Ο διαιτητής κ. Μάρσαλ δεν απέφυγε τα σφάλματα.

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ: Xρηστίδης, Κεμαλιδης, Καμπουρλάζος, Χατζηκώστας, Πανιτσίδης,Αθανασιάδης, Κωνσταντινίδης, Δεμίρης, Γριμπελάκος, Ψηφίδης, Κεφαλίδης.

Απόλλων Καλαμαριάς: Βιόπουλος, Μήτρακας, Αβραμίδης, Τσαπακίδης, Χρυσανίδης, Καραμυτηλιός, Μηταριώτης, Κοκκωνίδης, Νυφαδόπουλος, Σακελλαρίδης, Αλεξανδρίδης