2011: Με τέταρτη ανατροπή μένουμε ζωντανοί για τα πλέι-οφ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΛΛΑΔΟΣ 2010-2011

10 Απρ. 2011

Γήπεδο: “Κλεάνθης Βικελίδης”

Άρης-Ολυμπιακός Βόλου 2-1

Ο Άρης, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Ολυμπιακό Βόλου, παίζοντας καλό ποδόσφαιρο έκανε την ανατροπή επικρατώντας με 2-1 και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι μιας θέσης στα πλέι οφ, καθώς μείωσε την διαφορά από τους Βολιώτες στους δύο βαθμούς

Ο Άρης με τους 42 βαθμούς πλέον, ήταν καλύτερος στην αναμέτρηση και δικαιούταν το “τρίποντο”. Σε ένα κατάμεστο γήπεδο, με τη βοήθεια του κόσμου του, δεν πανικοβλήθηκε όταν έμεινε πίσω στο σκορ, ανασυντάχτηκε και έφτασε σε μια υπερπολύτιμη νίκη.

Από την άλλη ο Ολυμπιακό Βόλου, πέτυχε ένα γκολ, αλλά δεν κατάφερε να το κρατήσει στο δεύτερο μέρος.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης ήταν αυτός που είχε την υπεροχή, αλλά έπεσε πάνω στον Γιακούποβιτς, ο οποίος ήταν αρκετά καλός. Ο Ολυμπιακός Βόλου έπαιξε το παιχνίδι των αντεπιθέσεων και κατάφερε να σημειώσει και το γκολ.

Στο δεύτερο μέρος η υπεροχή του Άρη ήταν καθολική, δεν άφησε σε κανένα σημείο του αγώνα τους φιλοξενούμενους να απειλήσουν, πέτυχε δύο γκολ και ένα ακόμη που ακυρώθηκε, ενώ από την άλλη η ομάδα του Βόλου, απείλησε σοβαρά μόνο στα τελευταία λεπτά είχε δοκάρι με τον Ουμπίντες και διαμαρτύρεται για μια φάση πέναλτι στις καθυστερήσεις (ζητούν χέρι του Μίσελ).

Ο Άρης πλέον με τη νίκη του αυτή, θέλει το “τρίποντο” την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Skoda Ξάνθη στο γήπεδο των Πηγαδίων και να μην κερδίσει ο Ολυμπιακός Βόλου τον Παναθηναϊκό, προκειμένου να συμμετάσχει στα πλέϊ οφ.

Ο Άρης ξεκίνησε πιο δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και πίεσε τον Ολυμπιακό Βόλου, ο οποίος προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα των παικτών του στις αντεπιθέσεις.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Άρη ήταν στο 6ο λεπτό, όταν το μακρινό σουτ του Νέτο έξω από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Γιακούποβιτς.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 14″, όταν από το σουτ του Μπρέσκα, ο Βελλίδης μπλόκαρε την μπάλα. Στο 21″ μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Νέτο, αυτός έκανε το σουτ, αλλά και πάλι ο Γιακούποβιτς έδιωξε.

Και ενώ ο Άρης συνέχιζε να πιέζει, η ομάδα του Βόλου ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ. Στο 31′, μετά από ένα γέμισμα, ο Σολάκης πρόλαβε και “τσίμπησε” την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Βελλίδης τον ανέτρεψε με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι.

Ο Ούμπιντες εκτέλεσε εύστοχα από τα έντεκα βήματα και άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό Βόλου “παγώνοντας” το “Κλεάνθης Βικελίδης”.

Στο 37′, ο Σολάκης, από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βελλίδη.

Η τελευταία καλή ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήταν για τον Άρη, στο 39′, όταν από το σουτ του Μπομπαντίγια, από αριστερά, ο Γιακούποβιτς έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Δεύτερο μέρος

Ο Άρης μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισε με το ξεκίνημα. Στο 49′, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νέτο, ο Κόκε έκανε το τακουνάκι η μπάλα έφτασε στον Πορτίγια και αυτός με δυνατό αριστερό σουτ την έστειλε στα δίχτυα για να κάνει το 1-1.

Ο Άρης συνέχισε να πιέζει και στο 55′ σημείωσε γκολ με τον Κόκε, το οποίο ωστόσο ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ. Τελικά η υπεροχή του Άρη απέδωσε καρπούς τρία λεπτά αργότερα.

Στο 58′, μετά από πάσα του Πορτίγια, ο Νέτο με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 2-1 για τους “κίτρινους”.

O Άρης που είχε την υπεροχή στο 72′, είχε νέα καλή ευκαιρία με τον Περέιρα που έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Δύο λεπτά αργότερα (74′), την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Μίσελ.

Η πρώτη καλή ευκαιρία του Ολυμπιακού Βόλου στο δεύτερο ημίχρονο, ήρθε στο 78′, όταν από το σουτ του Σολάκη, ο Βελλίδης απέκρουσε εντυπωσιακά την μπάλα. Στο 81′, ο Μαρτίν έκανε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή με τον Βελλίδη να διώχνει πάλι σε κόρνερ.

Στο 86′, ο Άρης ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Νέτο μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή Κάκο να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός Βόλου πίεσε για την ισοφάριση, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα. Στις καθυστερήσεις του αγώνα διαμαρτύρεται και για χέρι παίκτη του Μίσελ πάνω στην γραμμή, ενώ είχε και δοκάρι ο Ουμπίντες στο 92′.

Ας σημειωθεί ότι ο Άρης κάνει την τέταρτη ανατροπή με τον Σάκη Τσιώλη στο πάγκο του.

Άρης (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Νέτο, Ρονάλντο, Τόχα (70′ Καζναφέρης), Τσέζαρεκ, Μίσελ, Πορτίγια, Μενδρινός (37’ Κόκε), Μπομπαντίγια (62′ Περέιρα), Λαζαρίδης, Βανγκελί.

Ολυμπιακός Βόλου (Μάκης Κατσαβάκης): Γιακούποβιτς, Ούμπιντες, Ψυχογιός, Μητρόπουλος, Γκοτοβος (82′ Μπερτόλντι), Σολάκης (87′ Ροντρίγκεζ), Μάρτιν, Τόμας, Μπρέσκα (62′ Νέμεθ), Ακόστα, Ρόκας.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο Σάκης Τσιώλης διατήρησε χαμηλούς τόνους παρά το 2-1 του Άρη επί του Ολυμπιακού Βόλου, τονίζοντας ότι η είσοδος στα πλέι οφ δεν εξαρτάται μόνο από την ομάδα του.

“Η κατάκτηση της 5ης θέσης δεν είναι στο χέρι μας. Όλα εξαρτώνται από τον Ολυμπιακό Βόλου και τον ΠΑΟΚ στην τελευταία αγωνιστική”, δήλωσε αναφορικά με την μάχη των πλει οφ ο τεχνικός των “κιτρίνων”, ο οποίος είχε να πει δύο λόγια και για την πρώην ομάδα του.

Κατσαβάκης (Ολυμπιακός Βόλου): “Αδικούμαστε από το τελικό αποτέλεσμα. Θα μπορούσαμε να πάρουμε έστω την ισοπαλία. Στην τελευταία φάση του αγώνα μου είπαν ότι έχει γίνει χέρι”.

ΣΤΟ 91΄ΛΕΠΤΟ…

Πριν τον αγώνα, η Κ 20 του Άρεως, βραβεύτηκε για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Οι νεαροί παίκτες μας χειροκροτήθηκαν από όλες τις θύρες του γηπέδου. Μπροστά στην θύρα 3 οι νεαροί πρωταθλητές έκαναν το χαρακτηριστκό «ΟΛΕ, ΟΛΕ, ΟΛΕ».