Ημιτελικός Κυπέλλου Ελλάδας

ΑΡΗΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ 2-1

Γήπεδο Συντριβανίου, Θεσσαλονίκη

(O Λεωνίδας Ποζάνης σε επέμβαση του με το κεφάλι στη φωτογραφία του εξωφύλλου)

Περισσότεροι από 10.000 θεατές κατέκλυσαν τον γήπεδο του Συντριβιανίου για να δουν την « Κίτρινη Θύελλα» να προκρίνεται στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο αγώνας με τον ισχυρό Εθνικό, κάθε άλλο παρά εύκολος ήταν. Η νίκη και η πρόκριση ήρθαν με μεγάλη προσπάθεια, με τη βοήθεια και των φιλάθλων που ενίσχυαν τους παίκτες μας, ιδίως στα σημεία που οι αντίπαλοι είχαν την υπεροχή

Οπαδοί του Άρη σκαρφαλωμένοι σε σκαλωσιά εργοτάξιου παραπλεύρως του γηπέδου Σιντριβανίου απολαμβάνουν το ποδοσφαιρικό θέαμα

Σχηματικά μπορούμε να πούμε ότι ο Άρης ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος, όταν και κατόρθωσε να πάρει κεφάλι στο σκορ, ενώ ο Εθνικός ήταν ανεβασμένος στην επανάληψη,όταν και προσπάθησε, ευτυχώς χωρίς επιτυχία, να ισοφαρίσει.

Η ομάδας, πολύ γρήγορα, με γκολ από τα αποδυτήρια , στο 3΄ άνοιξε το σκορ. Σκόρερ ο Καλτέκης, με ισχυρό σουτ στη δεξιά γωνία του τερματοφύλακα Μανταλόζη.

Ο Άρης θα συνεχίσει με επιθετικό ρυθμό και θα πυκνώσει τις επισκέψεις του στα καρέ του Εθνικού. Οι Πειραιωτές με τη συμπλήρωση του ημιώρου θα ισορροπήσουν και θα καταφέρουν να φέρουν το παιχνίδι στα «ίσα», με σουτ μέσα από την περιοχή του Λεκατσά.

Υπέροχος ο Γκαντίνας σε μια επέμβαση του ενώ τον καλύπτει ο Καυτατζής

Γίνεται φανερό ότι η πρόκριση στον τελικό δεν θα έρθει χωρίς προσπάθεια μεγάλη και αγωνιστικό πάθος.

Ο Άρης θα αντεπιτεθεί και σε μια επίθεσή του θα ζητήσει πέναλτι που ο διαιτητής κ. Τζίτζης θα αρνηθεί να καταλογίσει, προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες παικτών και φιλάθλων.

Πέντε λεπτά προ της λήξεως του ημιχρόνου, η ομάδα μας θα καταφέρει να προηγηθεί και πάλι. Ο Χαλυβόπουλος θα σεντράρει, ο Καλτέκης μεταβιβάζει στον Λιακόπουλο, που βρίσκει ωραία τον νεαρό Παπουτσόπουλο. Ο τελευταίος, με ωραίο γωνιακό σουτ θα γράψει το 2-1 μέσα σε άκρατο ενθουσιασμό των Αρειανών.

Στο β΄ημίχρονο ο Εθνικός θα αναλάβει πρωτουβουλία, κάνοντας αρκετές επιθέσεις. Δεν θα τα καταφέρει από αστοχία, αλλά και από την πολύ καλή άμυνα του Άρεως, που είχε επικεφαλής τον Αμπραχαμιάν και τον νεαρό τερματοφύλακα Γκαντίνα.

Στα μέσα του β΄ημιχρόνου το παιχνίδι, εξαιτίας και της κρισιμότητάς του, έγινε ιδιαίτερα σκληρό, με αρκετά νεύρα και από τις δύο μεριές. Σημειώθηκαν αρκετοί μικροτραυματισμοί και διακοπές που ανέκοψαν τον ρυθμό του αγώνα.

Ο ΑΡΗΣ

Εξαιρετικός ο τερματοφύλακας Γκαντίνας, που αντικατέστησε τον Βελλιάδη. Όποτε χρειάστηκε να επέμβει, ήταν άψογος. Κορυφαίος της ομάδος μας ο δεξιός μέσος Καυταντζής, πολύ καλός ο οπισθοφύλακας Νικολαΐδης, θετικός στην άμυνα ο Αμπραχαμιάν. Στο κέντρο καλή εμφάνιση έκανε ο Γρηγοριάδης, ενώ στην επίθεση καλύτεροι οι Χαλυβόπουλος και Καλτέκης, δεν φάνηκε ο Καζαντζής που ήταν καλά μαρκαρισμένος.

Ο Παπουτσόπουλος σουτάρει και ο Μανταλόζης βλέπει περίλυπος την μπάλα στα δίχτυα του για δεύτερη φορά!

Ο Εθνικός

Ο Εθνικός, όπως προείπαμε, έκανε καλή εμφάνιση και δικαιολόγησε τη φήμη που έχει ως μια ισχυρή και οργανωμένη ομάδα. Κορυφαίος ο Λιάρος, ο Μανταλόζης δεν φέρει ευθύνη για τα γκολ, ενώ πολύ καλοί και οι επιθετικοί Λεκατσάς και Μαρινάκης.

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ: Γκαντίνας, Αμπραχαμιάν, Νικολαΐδης, Καυταντζής, Γρηγοριάδης, Ποζάνης, Παπουτσόπουλος,Λιακόπουλος, Καζαντζής, Καλτέκης,Χαλυβόπουλος.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μανταλόζης,Κεσίσογλου, Συμεωνίδης, Σκουνάκης, Λιάρος, Λεκατσάς, Ιωάννου, Γαρύφαλλος, Φερλέμης, Βάβουλας, Μαρινάκης.

Στο 91΄λεπτό…

Κοσμοσυρροή από νωρίς στο γήπεδο, με τους φιλάθλους να γεμίζουν κάθε χώρο του γηπέδου, και τις κερκίδες αλλά και τις θέσεις ορθίων. Πολλοί που έμειναν χωρίς εισιτήριο, ανέβηκαν σε τοίχους και σκαλωσιές για να δουν την αγαπημένη τους ομάδα.
Τα εισιτήρια κόστιζαν 8.000 δρχ. των καθήμενων, και 5.000 δρχ των ορθίων.
Το ματς μεταδίδονταν ραδιοφωνικά από δύο ραδιοφωνικά δίκτυα, τον κρατικό σταθμό της πόλης αλλά και από τον σταθμό του Γ΄ Σώματος Στρατού.
Παντού, σε όλο το γήπεδο υπήρχαν σημαίες, μπαλόνια, πανό του Άρεως. Το κίτρινο χρώμα κυριαρχούσε, ενώ οι φωνές και τα συνθήματα δονούσαν την ατμόσφαιρα.