1946: Χρυσή ισοπαλία στον δρόμο για τον τίτλο

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

ΑΕΚ –ΑΡΗΣ 1-1

2-6-1946

ΤΕΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ 1945-46

Στους τελικούς του πρωταθλήματος συμμετείχε ο Άρης,ως πρωταθλητής Θεσσαλονίκης, η ΑΕΚ,πρωταθλήτρια Αθηνών και ο Ολυμπιακός, ως πρωταθλητής Πειραιά.

Στις 2-6-1946, στο γήπεδο του Παναθηναϊκού, ενώπιον 8.000 φιλάθλων, ο Άρης και η ΑΕΚ, υπό την διαιτησία του κ. Ασπρογέρακα, μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα ήρθαν ισόπαλοι 1-1. Ο Άρης προηγήθη στο σκορ, με θεαματική κεφαλιά του Κλεάνθη Βικελίδη και η ΑΕΚ ισοφάρισε 1-1 με τον Μαρόπουλο στο β΄ημίχρονο (69’).

Πριν από τον αγώνα, όλα τα προγνωστικά ήταν με το μέρος της ΑΕΚ που πρόβαλλε ως το μεγάλο φαβορί, όχι μόνο για τον αγώνα αλλά και για τον τίτλο. Να θυμίσουμε ότι η ομάδα μας προέρχονταν και από την βαριά ήττα με 4-0, στον πρώτο αγώνα των τελικών, τρεις μέρες πριν, από τον Ολυμπιακό.

Ωστόσο στο ματς με την ΑΕΚ, οι παίκτες μας, κληρονόμοι της ιδέας του πρωταθλητή Άρη, θα παίξουν με ιδιαίτερο σθένος και ψυχή και θα αποσπάσουν πολύτιμη ισοπαλία για την συνέχεια των τελικών του πρωταθλήματος, που τελικώς επάξια θα κατακτήσουν.

Ο τερματοφύλακας Βελλιάδης σε προσπάθεια του

Ο αγώνας θα διεξαχθεί με το θερμόμετρο να είναι στα ύψη. Το γεγονός αυτό δεν θα σταθεί εμπόδιο για τους φίλους της Ένωσης που θα κατακλύσουν τον γήπεδο του Παναθηναϊκού, φορώντα καπέλα ή κρατώντας αλεξήλια-ομπρέλες, για να προστατευτούν από τον ήλιο. Το ερώτημα που κυριαρχούσε ανάμεσα στους Αεκτζήδες ήταν: ‘’Πόσα γκολ θα βάλει η ΑΕΚ;”

Τόσο μεγάλη ήταν η σιγουριά τους…Άλλαι όμως αι βουλαί των Αθηναίων, άλλα δε Κλεάνθης κελεύει…Διότι η «βέβαια νικήτρια» παραλίγο να ηττηθεί, αφού ισοφάρισε στα τελευταία λεπτά.

Οι δύο ομάδες βγαίνουν από τα αποδυτήρια, πρώτη η ΑΕΚ με τον αέρα της γηπεδούχου ομάδας.Το ντουέτο της άμυνας Γάσπαρης-Παπαδόπουλος χαμογελά στην κερκίδα που τους καταχειροκροτεί. Ο Μαρόπουλος κοντρολάρει την μπάλα και τριπλάρει…εις τον αέρα.Ο μέγας άσσος αδημονεί να βομβαρδίσει την εστία του Βελλιάδη, ο οποίος την στιγμή αυτή βγαίνει από τα αποδυτήρια. Τον ακολουθεί ο Βικελίδης, βαρύς και σκυθρωπός.

-Το Μακεδονικό Τανκ , φωνάζει ένας πιτσιρίκος, και τα βλέμματα όλων καρφώνονται πάνω στον Κλεάνθη! Τώρα είναι σιωπηλός, σε λίγο όμως θα ακούσουμε να σφυρίζουν οι βολίδες του.

Ο αγώνας ξεκινά και η ΑΕΚ, που παίζει τεχνικό και επιθετικό ποδόσφαιρο θα έχει την υπεροχή. Ο Άρης αμύνεται σθεναρά και προσπαθεί, όταν βρίσκει την ευκαιρία να βγει στην αντεπίθεση.

Σε μια από τις καθόδους του, ο Άρης θα κατορθώσει να προηγηθεί. Δράστης ποιος άλλος, ο Κλεάνθης Βικελίδης, που θα σηκωθεί ως αίλουρος και με δυνατή κεφαλιά θα στείλει την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα της Ένωσης.

Η ΑΕΚ θα επιτεθεί με μεγαλύτερη ένταση για την ισοφάριση, θα αποδειχτεί όμως αναποτελεσματική. Η ομάδα μας, θα συνεχίσει το παιχνίδι των αντεπιθέσεων απειλώντας για δεύτερο γκολ.

Το β΄ημίχρονο θα έχει την ίδια εικόνα. Καθώς όμως περνά ο χρόνος, αρχίζει να διακατέχει τους παίκτες της ΑΕΚ μια νευρικότητα που δυσχεραίνει τις κινήσεις τους.

Από την άλλη πλευρά, οι παίκτες μας θα εκνευριστούν αρκετές φορές από τις εις βάρος τους αποφάσεις του διαιτητή. Τελικώς η ΑΕΚ θα ισοφαρίσει στο 69΄με τον Μαρόπουλο.

Μετά το 1-1 θα υπάρξουν σοβαρά επεισόδια και συμπλοκές των παικτών. Ο διαιτητής θα αναγκαστεί να αποβάλλει τον Μάγειρα από την ΑΕΚ και τον Σταυράκμπεη από τον Άρη.

Τα υπόλοιπα λεπτά θα κυλήσουν με πολλά νεύρα και διακοπές με το σκορ να μην αλλάζει. Οι δύο ομάδας θα μοιραστούν από ένα βαθμό, που θα αποδειχτεί για την ομάδα μας πολύτιμος, για τη συνέχεια των τελικών του πρωταθλήματος.

Εντυπωσιακή φάση με πρωταγωνιστές τον Κώστα Βελλιάδη, τον Τάκη Νικολαΐδη και επιθετικό της Ένωσης

Κορυφαίος του αγώνα ο τερματοφύλακας Κώστας Βελλιάδης, ενώ ιδιαίτερα διακρίθηκαν οι Κλ. Βικελίδης,Αχμπραχαμιάν, Σιώτης, Τ. Νικολαΐδης και Λιακόπουλος. Να σημειωθεί ότι απουσίασε ο κεντρικός κυνηγός Βασιλειάδης που ήταν ασθενής.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με τις εξής συνθέσεις:

AΡΗΣ:Βελλιάδης, Αμπραχαμιάν, Τσώνας, Σταυράκμπεης, Σιώτης, Τ. Νικολαΐδης, Τακατζόγλου,Λιακόπουλος, Κλ. Βικελίδης, Μιχ. Κολωνιάρης,Φυσικόπουλος.

ΑΕΚ: Δελαβίνιας, Γάσπαρης, Παπαδόπουλος, Σπυρίδης, Τζανετής, Μάγειρας, Σαράτσογλου, Ξένος, Μαρόπουλος, Νικολόης, Αδαμίδης.