1931: Ο Θεός με οδηγό τον Κίτσο έριξε εξάρα στον ημίθεο

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής Νίκος Κίτσος και το πρώτο γκολ του, με κεφαλιά
Στις 28 Ιουνίου 1931 συναντήθηκαν για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ο Άρης με τον Ηρακλή στο γήπεδο του δευτέρου. Οι κίτρινοι με οδηγό και σκόρερ έναν ασύλληπτο Κίτσο, φιλοδώρησε τον Ηρακλή με μισή ντουζίνα γκολ και συνέχισε νικηφόρα στο πρωτάθλημα. Εντυπωσιακό στοιχείο πως οι ηττηθέντες κρατούσαν με νύχια και δόντια το 2-2 μέχρι το 70', αλλά στο τελευταίο εικοσάλεπτο κατέρρευσαν υπό την ισχυρή πίεση των επιθετικών του Άρη και δέχτηκαν τέσσερα γκολ, με τελικό αποτέλεσμα το εντυπωσιακό 2-6!

Ένα από τα γκολ του Άρη. Διακρίνεται η μπάλα στο δίχτυα του τερματοφύλακα του γηραιού
Στο πρώτο μέρος ο Ηρακλής ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε στο 13' με τον Αθανασίου. Ο Κίτσος ισοφάρισε στο 22' και αυτό ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Με την έναρξη του Β΄μέρους ο Άρης πήρε κεφάλι πάλι με τον Κίτσο (46') αλλά ο Ηρακλής ισοφάρισε ένα λεπτό αργότερα με τον Κούρα. Στο 70' ο Κίτσος μετά από σύγχυση στα καρέ του Ηρακλή πέτυχε τρίτο γκολ για τον Άρη, ενώ παρέλαβε τη σκυτάλη ο Αγγελάκης που σκόραρε δύο φορές, στο 73' και στο 80'. Ο Κίτσος απλά έκλεισε το σκορ με το τέταρτο προσωπικό του γκολ στο 85' δίνοντας στη νίκη του Άρη τόνο θριάμβου!

Ακόμη ένα τέρμα για τον Άρη
Απίστευτη ήταν η απόδοση της επιθετικής τετράδας του Άρη με ηγέτη φυσικά τον Κίτσο που πέτυχε τα τέσσερα από τα έξι τέρματα.