2008: Επίθεση φωτιά απέναντι στη Βέρντερ Βρέμης

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Το καλοκαίρι του 2008 ο Άρης κάνει την προετοιμασία του στο Ζέεφελντ της Αυστρίας με τον Κίκε Ερνάντεθ να έχει πάρει τη θέση του Ντούσαν Μπάγεβιτς και την ομάδα να έχει ενισχυθεί και πάλι με πολλούς ξένους και να αφήνει πολλές υποσχέσεις, ιδιαίτερα μετά το πρώτο φιλικό εναντίον της Λίμπερετς.

Ο Άρης είχε ενισχυθεί με τους Ουρουγουανούς Λέμπο και Ρεγκέιρο, δύο μεγάλα ονόματα, ιδιαίτερα ο δεύτερος, ενώ και ο Ρομπέρζ, ο Βλόνταρτσικ, αλλά και ο δικός μας Σηφάκης, ήταν σπουδαίες προσθήκες στο ρόστερ του Ερνάντεθ.

Στις 25 Ιουλίου λοιπόν, ο Άρης τέθηκε εναντίον ενός σπουδαίου αντιπάλου, της Βέρντερ Βρέμης, από τις σπουδαιότερες γερμανικές ομάδες που συμμετείχε στους ομίλους του Τσάμπιονς λιγκ. Το φιλικό που έγινε στην Αυστρία είχε τεράστιο ενδιαφέρον και μεταδόθηκε τηλεοπτικά από την τηλεόραση (κάντε κλικ εδώ για να παρακολουθήσετε ολόκληρο το παιχνίδι)

Η ομάδα του Άρη έβγαλε φωτιές επιθετικά, με τον Ρεγκέιρο, παρά το γεγονός ότι είχε πραγματοποιήσει μόλις τρεις προπονήσεις πριν τον αγώνα, να είναι εκρηκτικός, γρήγορος μα πάνω απ’ όλα ουσιαστικός. Το νέο απόκτημα του Αρη άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις στο πρώτο του παιχνίδι με τη φανέλα της ομάδας.
Το προβλήματα στην ομάδα μας ήταν στο κέντρο της άμυνας και ειδικά όποτε η Βέρντερ προσπάθησε να παίξει την μπάλα ψηλά. Είναι χαρακτηριστικό ότι τα δύο από τα τέσσερα τέρματα των Γερμανών επιτεύχθηκαν από το ύψος του πέναλτι με κεφαλιά του Πρεντλ.
Η ομάδα της Βρέμης κατάφερε να μπει από πολύ νωρίς μπροστά στο σκορ και συγκεκριμένα στο 13ο λεπτό όταν ο Πρεντλ με κεφαλιά από την «καρδιά» της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κέλεμεν. Τρία λεπτά αργότερα, η Βέρντερ σημείωσε ακόμη ένα τέρμα με δυνατό σουτ του Χουντ έξω από την περιοχή και την μπάλα να καταλήγει στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Αρη.
Στο αμέσως επόμενο διάστημα οι κίτρινοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, πίεσαν ψηλά την γερμανική ομάδα και κατάφεραν με ένα καταπληκτικό σε εκτέλεση γκολ από τον Κόκε, να μειώσουν στο 35’ σε 2-1. Ο Ισπανός επιθετικός από την δεξιά γωνία της περιοχής, επιχείρησε τη λόμπα στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Μίλιτζ.
Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Αρης κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα χάρη σε απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Κόκε λίγο έξω από την περιοχή.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Βέρντερ πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Ρόζενμπεργκ να στέλνει με δυνατό σουτ την μπάλα για τρίτη φορά στην εστία του Κέλεμεν.
Στο 67’ ο Βλοντάρτσικ βρέθηκε απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αυτός τον ανέτρεψε και ο διαιτητής του αγώνα καταλόγησε πέναλτι. Ο Μάρκο Αουρέλιο ανέλαβε την εκτέλεση με τον πορτιέρο της Βέρντερ ωστόσο να αποκρούει.
Στο 79’ ο Πρεντλ και πάλι με κοντινή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-2.
Ο Παπάζογλου ωστόσο που είχε περάσει στο δεύτερο μέρος ως αλλαγή, με όμορφο τρόπο στο 87ο λεπτό μπήκε στην περιοχή και με κοντινό σουτ έκανε το 4-3.

Το φιλικό αυτό παιχνίδι ήταν μιας πρώτης τάξης ευκαιρία για τους παίκτες του Άρη να πάρουν μια "μυρωδιά" ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου υψηλού επιπέδου και να τεστάρουν τις δυνάμεις του απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο. Το παιχνίδι παρακολούθησαν και περίπου 50 οπαδοί του Άρη που ταξίδευσαν κυρίως από την Γερμανία, για να τονίσουν πως όπου παίζει ο θεός δεν θα είναι μοναχός!

Ο Άρης συνέχισε την προετοιμασία του στην Αυστρία μέχρι τα τέλη του μήνα συνεχίζοντας στην πόλη μας, και δίνοντας κι εκεί δύο πολύ ισχυρά φιλικά απέναντι στην Μπόλτον και την Μπριζ, πριν αρχίσει τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις.
Οι συνθέσεις
Αρης: Κέλεμεν, Βανγκέλι (81' Καράμπελας), Κουλουχέρης (46' Ρομπέρζ), Λέμπο, Αουρέλιο (81' Γιάχιτς), Νεμπεγλέρας (46' Σιστόν), Ζεντίλ (46' Γκαρσία), Μπατιόν (61' Πρίττας), Χαβίτο (84' Παπάζογλου), Ρεγκέιρο (46' Σανσόν), Κόκε (61' Βλοντάρτσικ)
Βέρντερ Βρέμης: Μίλιτζ, Μπένις, Πρεντλ, Νάλντο, Τόσιτς (61' Κρούζε), Μπάουμαν (46' Νίμεγερ), Γένσεν, Χουντ, Οζίλ (61' Μπαργκφρεντε), Χάρνικ, Χάιντερ (46' Ρόζενμπεργκ)