2011: Φιλική ήττα από τη Λάτσιο στην Ιταλία

Διεθνής Φιλικός Αγώνας
8-8-2011

Ριέτι,Ιταλία

Το μεγάλο φιλικό με τη Λάτσιο του Σισέ

Ο Άρης γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Λάτσιο πραγματοποιώντας μέτρια εμφάνιση,δείχνοντας πάλι αδυναμίες στο αμυντικό κομμάτι.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Τζιμπρίλ Σισέ που σκόραρε και έχασε πέναλτι.

Η ομάδα μας,στο δυνατότερο φιλικό, προβλημάτισε και πάλι με εμφανείς τις αμυντικές αδυναμίες, ειδικά στο πρώτο μέρος, που η Λάτσιο έκανε πολλές φάσεις,έβαλε δύο τέρματα και θα μπορούσε να πετύχει και άλλα.Στο δεύτερο μέρος κάπως ισορρόπησε ο Άρης το παιχνίδι, έκανε ορισμένες φάσεις,χωρίς να καταφέρει να μειώσει.

Ο τεχνικός του Άρη κατέβασε την ομάδα με 4-3-3 σε ρόμβο έχοντας τον Σηφάκη κάτω από τα δοκάρια, τον Βανγκέλι δεξιά τον Μίσελ αριστερά και τους Λαζαρίδη, Παπαζαχαρία στο κέντρο της άμυνας. Ο Φατί ήταν ο αμυντικός χάφ, με εσωτερικό αριστερά τον Τόχα και δεξιά τον Νέτο. Μπροστά τους σε ρόλο δεκαριού ο Καπετάνος με τους Καστίγιο και Σολτάνι να είναι το επιθετικό δίδυμο. Στην συνέχεια το γύρισε σε 4-2-3-1 βάζοντας τον Τόχα μαζί με τον Φατί αμυντικούς μέσους.

Το ματς ξεκίνησε με δυνατό ρυθμό και τον Άρη να χάνει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 4ο λεπτό. Ο Καπετάνος εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Φατί πήρε την κεφαλιά, όμως ο Μπιζάρι έδιωξε εντυπωσιακά.

Η άμυνα του Άρη δέχθηκε μεγάλη πίεση και η μία φάση διαδεχόταν την άλλη κυρίως από τα αριστερά.

Ο Γκαρίδο στο 22ο λεπτό ανέβηκε ανενόχλητος από τα αριστερά και μπήκε μέσα στη μεγάλη περιοχή. Εκεί γύρισε τη μπάλα στον Ρόκι που ήταν μόνος και αυτός με πλασέ νίκησε τον Σηφάκη, που νωρίτερα είχε σταματήσει δυο φορές τον έμπειρο φορ.

Στη συνέχεια οι Ιταλοί ήταν καλύτεροι και έχασαν πολλές ευκαιρίες, όμως και ο Άρης είχε μία καλή στιγμή. Ο Βανγκέλι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά στο 26′, ο Μπιζάρι την έχασε και ο Νέτο, μόνος του από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα άουτ.

Η Λάτσιο διπλασίασε τα τέρματά της στο 35ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τον Σισέ να πηδά ανενόχλητος μέσα στη μεγάλη περιοχή και με κεφαλιά να νικάει τον Σηφάκη.

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΦΙΛΙΚΟ ΑΠΟ ΙΤΑΛΙΚΟ ΚΑΝΑΛΙ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Β΄μέρος

Το δεύτερο μέρος θα ξεκινήσει και πάλι άσχημα για την ομάδα μας. Ο Βανγκέλι θα ανατρέψει τον Ρόκι μέσα στη μεγάλη περιοχή. Ο Σισέ όμως που θα το εκτελέσει, θα στείλει τη μπάλα άουτ.

Πέναλτι δικαιούταν και ο Άρης στο 63ο λεπτό, όταν ο Ντιακιντέ έσπρωξε τον Τσέζαρεκ μέσα στη μεγάλη περιοχή, όμως ο διαιτητής δεν έδωσε τίποτα.

Προς το τέλος του αγώνα θα υπάρξουν χωρίς λόγο πολλά νεύρα και αντεγκλήσεις μεταξύ ορισμένων παικτών που δε θα επιτρέψουν να γίνει καλό παιχνίδι.

Ωστόσο ο Άρης θα πάρει την πρωτοβουλία του αγώνα και με τους Φατί, Νέτο και Βανγκέλι θα κάνει κάποια σουτ, χωρίς να καταφέρει να μειώσει το σκορ.

Η μεγάλη ευκαιρία θα γίνει στο 75ο λεπτό, όταν ο Φατί θα κάνει ωραία σέντρα από τα δεξιά, όμως ο Τσέζαρεκ, αν και από καλή θέση, θα στείλει τη μπάλα άουτ με κεφαλιά.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μίσελ να φτάσει κοντά στο γκολ, όταν και έκανε δυνατό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Οι συνθέσεις

Λάτσιο (Ρέχα): Μπιζάρι, Ζάουρι, Ντιακιτέ, Ντίας, Γκαρίδο, Τσάνα, Λεντέσμα, Λούλιτς, Μάουρι, Ρόκι, Σισέ.

Άρης: (Τσιώλης): Σηφάκης, Βανγκέλι, Μίσελ, Παπαζαχαρίας, Λαζαρίδης, Φατί, Νέτο, Τόχα, Καπετάνος, Καστίγιο, Σολτάνι.

Δηλώσεις

Σάκης Τσιώλης: “Θα μπορούσαμε να έχουμε καλύτερη εικόνα. Μπορούσαμε να πετύχουμε ένα γκολ στο πρώτο μέρος, αλλά δεν έγινε. Κάναμε πολλές αλλαγές στο δεύτερο, αυτό που φαίνεται είναι ότι μετά από τόσες μέρες στο εξωτερικό εμφανίζεται και νοητική κούραση στην ομάδα, που είναι ένα θέμα που θα λυθεί, καθώς μετά την Τετάρτη θα γυρίσουμε. Όταν πρέπει πάντως, θα είμαστε έτοιμοι.

Γίνονται προσπάθειες για την ενίσχυση της ομάδας μας, από το συγκεκριμένο παιχνίδι πήραμε παραστάσεις και εμπειρίες που θα μας βοηθήσουν ως προς τη διαχείριση των αγώνων”.

Στο 91΄ λεπτό…

Τα ονόματα του Βαγγέλη Μάντζιου και του Φιλίπ Τζώρτζεβιτς είναι στο μεταγραφικό προσκήνιο,με τους ανθρώπους του Άρη να εντείνουν τις προσπάθειές τους για την ενίσχυση της ομάδας.
Η ομάδα,αμέσως μετά το ματς,αναχώρησε για τη Σαρδηνία,για τον φιλικό αγώνα με την Κάλιαρι.