2019: Άγγιξε την επική πρόκριση, αλλά...

“Κλεάνθης Βικελίδης”

Γ΄προκριματικός γύρος
EUROPA LEAGUE
15 Αυγούστου 2019

Ο Άρης της Ευρώπης,καταβάλλοντας τιτάνια προσπάθεια,προηγήθηκε με 3-0,πήγε το ματς στην παράταση,αλλά το γκολ των Νορβηγών στο 105΄ έμελλε να είναι το καθοριστικό για την πρόκριση.

Κάνοντας μια ονειρική εμφάνιση,ανήμερα του Δεκαπενταύγουστου, με τους φιλάθλους να παροτρύνουν και να βοηθούν την ομάδα, η ομάδα μας άγγιξε το θαύμα της ανατροπής.Ο κόσμος,αναγνωρίζοντας την υπερπροσπάθεια των παικτών που ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα, τους αποθέωσε,και άπαντες αποχώρησαν με γλυκόπικρα συναισθήματα.

Εξ΄αρχής η ομάδα μας είχε πολύ δύσκολη αποστολή.Τα τρία γκολ της αναμέτρησης στη Νορβηγία δεν έδιναν πιθανότητες πρόκρισης στον Άρη. Ικανότητα,αποτελεσματικότητα,ψυχραιμία,τύχη και …ρίσκο. Αυτά ήθελε ο Άρης για να μπορέσει να διεκδικήσει την πρόκριση.

Ωστόσο το ματς, στο κατάμεστο “Βικελίδης”, 15 Αυγούστου,στη μεγάλη γιορτή της Παναγιάς, ξεκίνησε άσχημα με τον τραυματισμό του αρχηγού Δεληζήση.Παλικάρι ο αρχηγός, συνέχισε τον αγώνα με τον ειδικό επίδεσμο και δεν σκέφτηκε ούτε στιγμή να αποχωρήσει.

Η ομάδα χρειαζόταν ένα γρήγορο γκολ που θα έβαζε φωτιά στο παιχνίδι…Από το πρώτο λεπτό οι παίκτες μας είχαν τον απόλυτο έλεγχο και την καθολική υπεροχή.

Το πολυπόθητο πρώτο γκολ ήρθε στο 25′. Ο Ματίγια με απίθανη εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0, προκαλώντας ηφαιστειακή έκρηξη στο γήπεδο.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Άρης ήταν τυχερός, καθώς το χτύπημα φάουλ του Έικρεμ χτύπησε στο δεξί δοκάρι. Αυτή ήταν και η μοναδική ευκαιρία των Νορβηγών…

Η συνέχεια θα είναι φανταστική.Στο 37′ ο Φετφατζίδης με ωραία πάσα από δεξιά βρήκε τον Δεληζήση και αυτός με κοντινή προβολή έκανε το 2-0.Παρότι έπαιζε με το κεφάλι δεμένο, όχι μόνο βγήκε νικητής σε όλες τις μονομαχίες, αλλά σκόραρε κιόλας.

Οι κερκίδες στο Χαριλάου πήραν φωτιά. Ξέφρενοι πανηγυρισμοί και δάκρυα χαράς στα μάτια όλων μας.

Το ημίχρονο έκλεισε με αυτό το σκορ και όλα προμηνούσαν μια συγκλονιστική μάχη μέχρι το τέλος.

Β΄μέρος

Ο Άρης έψαχνε ένα ακόμα τέρμα για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Θα κυνηγήσει να πετύχει το γκολ αυτό, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες.

Στο 50′ με τον Κόρχουτ, στο 52′ με τον Ροζ και στο 67′ με τον Ντιγκινί. Τρεις απίθανες ευκαιρίες για τους “κίτρινους”, οι οποίοι περιόρισαν τη Μόλντε σε ρόλο κομπάρσου.

Στο 55′ ο τεχνικός της Μόλντε,βλέποντας ότι η ομάδα του κινδυνεύει, έριξε στον αγώνα κεντρικό αμυντικό, τον Φόρεν.

Ο Άρης είχε τη μπάλα διαρκώς στην κατοχή του και έψαχνε τρόπο να διασπάσει την άμυνα της Μόλντε.

Το ματς κρεμόταν σε μια τεντωμένη κλωστή.Ο Άρης,καθώς κυλούσε ο χρόνος έβγαινε μαζικά μπροστά,αφήνοντας χώρους που όμως οι Νορβηγοί δεν εκμεταλλεύονταν.Μόνο σε μια φάση στο 77΄ κινδυνέψαμε με το σουτ του Ούι, το οποίο απέκρουσε ο Κουέστα.

Ο Άρης ήθελε και εδικαιούτο το τρίτο γκολ το οποίο θα ρθει τελικό στο 84′.
Ο Ντιγκινί με κεφαλιά από σέντρα του Σούντγκρεν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και το “Κλεάνθης Βικελίδης” έγινε το “θέατρο των ονείρων”.

Μετά από 90 λεπτά καθολικής υπεροχής,ο αγώνας οδηγούνταν στην παράταση.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Ένα γκολ ήθελε ο Άρης και αυτό που έμοιαζε σαν όνειρο, ένα θαύμα, θα γινόταν πραγματικότητα.

Ο Μαρτίνες στο 94′ και ο Ντιγκινί στο 101′ απέτυχαν να βρουν δίχτυα.

Στ0 105΄ η άμυνα μας βρέθηκε εκτεθειμένη.Ο Μπολί βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας από την αριστερή πλευρά, ο Κουέστα επίσης άργησε να αντιληφθεί τι είχε συμβεί και ο επιθετικός της Μόλντε με ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (3-1) δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στη Μόλντε.

Οι παίκτες μας δε θα το βάλουν κάτω και σε δύο φάσεις στο 111′ με το δοκάρι του Ροζ και στο 114′ με την προβολή από κοντά του Γιουνές, θα απειλήσουν και πάλι.

Στο 117′ θα γίνει η τελευταία φάση με τον Δεληζήση από κοντά να αστοχεί, σε προβολή που επιχείρησε.

Κορυφαίος του γηπέδου ήταν ο νεοφερμένος Σάσα Λούκας. Έκανε τρομερό παιχνίδι ανασταλτικά, κέρδισε τις περισσότερες μονομαχίες, συνέβαλε και δημιουργικά.
Συγκινητικός στο ντεμπούτο του σε ευρωπαϊκό παιχνίδι ο Γιώργος Δεληζήσης,που έπαιξε τραυματίας,

Ο Ρόμπερτ Χάρβεϊ, ο διαιτητής έχασε φάσεις που θα μπορούσαν να αλλάξουν το αποτέλεσμα. Άφησε τον Τζέιμς να παίζει με τους αγκώνες και δεν είδε αρκετά φάουλ στον Ιντέγε περιμετρικά της περιοχής, με αποκορύφωμα τράβηγμα του Γιουνές στην παράταση που έγινε μπροστά στα μάτια του. Τον εξέθεσε ο επόπτης του στη φάση του 46ου λεπτού με λανθασμένη υπόδειξη οφ σάιντ στον Ιντέγε που βγήκε 1-1 με τον Μπιόρνμπακ.

Με τη λήξη του αγώνα ορισμένοι παίκτες μας απογοητευμένοι από την εξέλιξη του παιχνιδιού, έπεσαν στο χορτάρι.Το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου,που αναγνώρισε την υπερπροσπάθεια και οι θερμές εκδηλώσεις άλλαξαν την ατμόσφαιρα και έδωσαν την εικόνα της ικανοποίησης και της αισιοδοξίας για την καινούρια χρονιά.

Σίγουρα ήταν ένα ματς που δε θα ξεχαστεί από κανέναν μας…

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Σούντγκρεν, Ροζ, Δεληζήσης, Κόρχουτ (104′ Μπάσα), Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης (78′ Γιουνές), Λάρσον (64′ Μαρτίνες), Ντιγκινί (102′ Τόνσο), Ιντέγε

ΜΟΛΝΤΕ: Κράνιξ, Χάουγκεν (55′ Φόρεν), Γκαμπριέλσεν, Μπιόρνμπακ, Χάραλντσεϊντ, Άουρσνες, Χουσάιν, Χέσταντ (99′ Κνούντζον), Άικρεμ (75′ Έλινγκσεν), Ούι (88′ Μπολί), Τζέιμς.

Στο 91΄λεπτό…

Ο αγώνας,ανήμερα της Παναγίας ήταν κάτι πρωτόγνωρο για όλους μας.Ιστορικά,ίσως είναι η μοναδική φορά που η ομάδα μας αγωνίστηκε ένα σε ένα τόσο σημαντικό παιχνίδι μια τέτοια μέρα.
Παρά τη μεγάλη γιορτή και την περίοδο των διακοπών, παρά την απογοητευτική εικόνα του πρώτου αγώνα και το βαρύ 3-0,ο κόσμος έδωσε μαζικό παρών, γεμίζοντας από νωρίς το γήπεδο, με την αισιοδοξία και τα χαμόγελα να περισσεύουν σε όλους.
Πριν την έναρξη,στη φυσούνα του γηπέδου,οι παίκτες μας σχημάτισαν κύκλο δίνοντας όρκο νίκης.
Ολόκληρο το παιχνίδι, ο αρχηγός Γιώργος Δεληζήσης αγωνίστηκε με επίδεσμο στο κεφάλι.Το γκολ που πέτυχε, το πανηγύρισε έξαλλα μαζί με τους φιλάθλους.
Το μαγικό φάουλ που πέτυχε ο Ματίγια, το αφιέρωσε,όπως κάνει πάντα,στη σύζυγό του.
Η ομάδα μας αγωνίστηκε με τη μωβ φανέλα,που θεωρείται γούρικη,ενώ οι Νορβηγοί με την άσπρη εμφάνιση τους.
Δάκρυα χαράς,συγκίνησης στα μάτια του Σάββα Παντελίδη έφερε το τρίτο γκολ του Ντιγκινί.Η κάμερα “συνέλαβε” τον Έλληνα προπονητή βουρκωμένο,ακριβώς μετά το γκολ.

201904 matigia panigiri base
Με τη λήξη και της παράτασης κάποιοι ποδοσφαιριστές από την απογοήτευση του αποκλεισμού και όχι από την κούραση σωριάστηκαν στο χόρτο. Ο κόσμος ωστόσο που και αυτός προσπαθούσε να συνέλθει από την ένταση και την εκπληκτική εναλλαγή των συναισθημάτων,χειροκροτούσε,φώναζε και ανάγκασε όλους να σηκώσουν τα χέρια ψηλά και να φωνάξουν την ιαχή: AΡΗΣ, ΑΡΗΣ, ΑΡΗΣ.
Συγκλονιστική ήταν η περιγραφή του αγώνα από τον δημοσιογράφο ‘Αλκη Τσαβδαρά στο κανάλι του ΟΤΕ.