1927: Χορταστικό με οκτώ τέρματα το φιλικό με τον Εθνικό

ΑΡΗΣ -ΕΘΝΙΚΟΣ 4-4
10-9-1927
Γήπεδο Άρεως
Φιλικός Αγώνας

Σάββατο απόγευμα στο γήπεδο του Άρεως, η ομάδα μας αντιμετώπισε τον ισχυρό Εθνικό σε φιλικό αγώνα.
Ο αγώνας επιφύλασσε ιδιαίτερες συγκινήσεις και πολλά τέρματα για τους φιλάθλους που τον παρακολούθησαν,πολλοί εκ των οποίων καθονταν στις νέες ξύλινες κερκίδες του γηπέδου.
Οι δύο ομάδες,αγωνιζόμενες με τις καλές τους συνθέσεις, απέδωσαν ωραίο ποδόσφαιρο και το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο.
Προηγήθηκε ο Εθνικός με τον Τσολίνα και ο Άρης ισοφάρισε με τον Γκουντέλια. Πριν λήξει το ημίχρονο ο Άρης κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Βογδάνου, κάνοντας το 2-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Εθνικό να υπερέχει και να απειλεί την εστία του Φέτση.Σε μια αντεπίθεσή του, ο Άρης θα πετύχει το 3-1.Σκόρερ ο Αγγελάκης με ωραίο γωνιακό σουτ.
Οι Πειραιώτες θα αντιδράσουν.Θα μειώσουν πρώτα σε 3-2 με το Τερεζάκη, και λίγο αργότερα θα επιτύχουν την ισοφάριση.Μετά από κόρνερ και απόκρουση του τερματοφύλακα του Άρεως,η μπάλα θα φτάσει στον Φερλέμη που με μακρινό,δυνατό σουτ θα κάνει το 3-3.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Εθνικός θα πετύχει και τέταρτο γκολ με τον Τσολίνα.
Ακριβώς με τη λήξη του αγώνα, η ομάδα μας θα φτάσει στην ισοφάριση με τον Λεονταρίδη.

Ήταν ένα "χορταστικό" παιχνίδι που άφησε ικανοποιημένους τους φιλάθλους που το απόλαυσαν.

Καλή η διαιτησία του κ. Κωτούλα.

Στο 91΄λεπτό...
Μικρή μερίδα κακομαθημένων φιλάθλων με τη συμπεριφορά της προς την ομάδα του Εθνικού,κατάφερε να δυσφημήσει την ομάδα και την πόλη μας.Ευτυχώς απομονώθηκαν και αποδοκιμάστηκαν από τη μεγάλη πλειοψηφία των φιλάθλων.

Να τονιστεί πως το παιχνίδι με τον Εθνικό ήταν το πρώτο της σεζόν για τον Άρης. Η σεζόν επρόκειτο να κλείσει και πάλι με αγώνα εναντίον του Εθνικού, αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα, όταν ο Άρης κέρδισε και κατέκτησε τον πρώτο πανελλήνιο τίτλο! ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ΣΧΕΤΙΚΑ