1980: Έπαιξε όπως αυτός ήθελε τον Απόλλωνα

Ένας καταιγιστικός Άρης, σάρωσε τον Απόλλωνα Αθηνών στο ανακαινισμένο Χαριλάου φιλοδωρώντας τον με έξι τέρματα! Το παιχνίδι έγινε στις 19 Οκτωβρίου 1980 και το σκορ θα μπορούσε κάλλιστα να είναι μεγαλύτερο, δείγμα της κιτρινόμαυρης υπεροχής που ήδη από το πρώτο μέρος είχε φτάσει τα τέσσερα τέρματα!

Στο εξώφυλλο ο Μπαλλής κάνει το 2-0 και πανηγυρίζει εντυπωσιακά. Στο βάθος φαίνεται η πληρότητα του γηπέδου!

Ο Άρης του νέου τεχνικού Βίτσαν, έδειξε δείγματα μοντέρνου ποδοσφαίρου, με εξαιρετική κινητικότητα και γρήγορη εναλλαγή της μπάλας, φτάνοντας σε υψηλά επίπεδα αποτελεσματικότητας και ενθουσιάζοντας τον κόσμο στις κερκίδες του γηπέδου. Στα θετικά του παιχνιδιού της ομάδας μπορούμε να προσθέσουμε τη δύναμη και την απλότητα του παιχνιδιού της. Όλα αυτά προσέδωσαν στην ομάδα μας μια άψογη εικόνα προς τα έξω, αφήνοντας πολλές ελπίδες για το μέλλον της.

Ο χορός των γκολ άνοιξε στο πρώτο μόλις λεπτό, με τον Ζήνδρο να μπάινει στην περιοχή του αντιπάλου από δεξιά και με φοβερό διαγώνιο σουτ να στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Παντέλη. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ζήνδρος εκτέλεσε κόρνερ και ο Μπαλλής με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Στο 18' είχαμε το τρίτο γκολ: Ο Δράμπης μπήκε μέσα στην περιοχή του Απόλλωνα, σούταρε αλλά ο Βλασσόπουλος απέκρουσε ασθενώς και ο επερχόμενος Τσιριμώκος δεν δυσκολεύτηκε να τη στείλει στα δίχτυα.

Ο Ζήνδρος ανοίγει το σκορ παρά την προσπάθεια του Θεοχαρίδη

Ο Απόλλων μείωσε με τον Κρητικόπουλο στο 21', αλλά ο Άρης απάντησε αμέσως με το 4-1 από τον Ζήνδρο, πάλι με εξαιρετικό σουτ. Το 4-1 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο Β μέρος ο Ζήνδρος έφτασε στο χατ-τρικ στο 55', όταν σκόραρε με κεφαλιά, μετά από σέντρα ακριβείας του Τσιριμώκου. Από το σημείο εκείνο και μετά ο Άρης σταμάτησε να σκοράρει, ενώ αρνητικός πρωταγωνιστής αναδείχτηκε ο διαιτητής Λαγογιάννης που αρνήθηκε δύο πέναλτυ στον Άρη, το ένα σε ανατροπή του Τσιριμώκου και το άλλο σε ανατροπή του Χατζηαντωνίου, αμφότερες μέσα στην περιοχή του Απόλλωνα και ξεκάθαρες ως παραβάσεις. Ο Απόλλων έφτασε κοντά σε δεύτερο τέρμα στο 81', αλλά το ανάποδο ψαλίδι του Κρητικόπουλου βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Παντζιαρά!

Στην ομάδα του Άρη είναι μάταιο να αναζητήσουμε διακριθέντες, αφού όλοι ήταν υπέροχοι! Από τον Απόλλωνα καλύτεροι ο Μαυρομάτης και ο Κρητικόπουλος.

Καθαρή ανατροπή του Χατζηαντωνίου που δεν δόθηκε πέναλτυ, παρότι ο Λαγογιάννης ήταν μπροστά. Το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο

Συνθέσεις:

Άρης: Παντζιαράς, Μόκαλης, Μιχαλήτσος, Φοιρός, Βένος, Κούης, Ζήνδρος, 67'Χατζηαντωνίου, Μπαλής, Τσιριμώκος, Δράμπης, Σεμερτζίδης, 65'Ζελίδης

Απόλλων: Παντέλης, 8' Βλασσόπουλος, Χατζής, Καρυπίδης, Προκόβας, Θεοχαρίδης, Θεοδωρίδης, Κατσούλης, 46'Τσιγγούλης, Ζούμας, Μπόνιτς, Μαυρομάτης, Κρητικόπουλος