ΑΡΗΣ Ποδόσφαιρο

2011: Επιτέλους νίκη. Έφυγε με το διπλό από την Κρήτη

ΟΦΗ – Άρης 0-1

20 Νοεμβρίου 2011

«Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», Ηράκλειο, Κρήτη (στο εξώφυλλο ο Γιαννιώτας που έδωσε τη νίκη στον Άρη)

Ο Άρης πήρε το πρώτο του τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα και ανάγκασε τον ΟΦΗ στην πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα (1-0). Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γιαννιώτας που ήταν ο σκόρερ του Άρεως.

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό με αρκετές φάσεις, καλό θέαμα και αρκετό πάθος.Η ομάδα μας πήρε αυτό πού ήθελε πολύ,την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες.

Οι παίκτες μας ήταν συγκεντρωμένοι, παρουσίασαν μετά από καιρό ένα καλό πρόσωπο και με πρωταγωνιστή τον Γιαννιώτα, πήραν το πολυπόθητο αποτέλεσμα, που τόσο τους έλειπε και για βαθμολογικούς και για ψυχολογικούς λόγους.

Κέρδος για την ομάδα μας είναι η παρουσία του νεαρού Γιαννιώτα, που εκτός από το γκολ, ήταν κινητικός και ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου.Άξιος συμπαραστάτης του και ο Βελλίδης, που έσωσε την εστία στις φάσεις που χρειάστηκε, ενώ γενικότερα η εικόνα της ομάδας μας ήταν πολύ καλή.

Από την άλλη πλευρά, οι Κρητικοί γνώρισαν την πρώτη τους εντός έδρας ήττα, αν και ξεκίνησαν δυνατά, αλλά και στη συνέχεια είχαν τις ευκαιρίες να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Αποδείχτηκαν όμως αναποτελεσματικοί και επιπόλαιοι στην τελική ενέργεια.

Με ίδιο σύστημα παρέταξαν τις ομάδες του οι δύο προπονητές. Ο Άρης έπαιξε με 4-2-3-1, ενώ ο ΟΦΗ με 4-3-2-1, το οποίο άλλαζε ανάλογα με τις ανάγκες.

Οι ομάδες από την αρχή έδειξαν ότι στόχευαν στη νίκη και ήταν αποφασισμένες να παίξουν ποδόσφαιρο καλό για να την κατακτήσουν.

Αυτό φάνηκε από τα πρώτα κιόλας λεπτά, με τον ΟΦΗ να μπαίνει πιο κινητικά και με περισσότερη θέληση για ένα γρήγορο γκολ, αλλά εξίσου δραστήριος και φρέσκος ήταν και ο Άρης. Έτσι, οι φάσεις δεν άργησαν να έρθουν μπροστά και από τις δύο εστίες. Φατί, Μπουλούτ, Γιαννιώτας και Σουμπίνιο, έκαναν αισθητή την παρουσία τους μπροστά από τα αντίπαλα καρέ και το ξεκίνημα του αγώνα ήταν αρκετά καλό, από άποψη θεάματος και ευκαιριών.

Ο Άρης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιαννιωτά που με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κάρολ (31′).

Το τέρμα των φιλοξενούμενων, άλλαξε τη ροή του αγώνα, αφού ο Άρης είχε πλέον λιγότερο άγχος, πιο ελαφριά πόδια και καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας. Γενικότερα η εικόνα της ομάδας της Θεσσαλονίκης ήταν καλή,ενώ ο ΟΦΗ άργησε να συνέλθει μετά το εις βάρος του γκολ.

Στην επανάληψη οι Κρητικοί κυνήγησαν επίμονα την ισοφάριση. Δημιούργησαν μάλιστα τρεις καλές ευκαιρίες να σκοράρουν, όμως δεν τα κατάφεραν ούτε με τον Μπουλούτ (51′), ούτε με τον Σουμπίνιο (65′), ούτε με τον Ταυλαρίδη (71′).

Η ομάδα μας πέρασε αλώβητα από την ασφυκτική πίεση, ισορρόπησε στη συνέχεια το παιχνίδι. Στο τέλος το κύριο χαρακτηριστικό του παιχνιδιού ήταν τα πολλά νεύρα καιη ένταση που ωστόσο που πάντα ευνοούν την ομάδα που είναι μπροστά στο σκορ.

Ο διαιτητής απέβαλε τον Ούμπιδες, τον Μάντζιο (λάθος η μια από τις δύο κίτρινες και στους δύο άσους), τον Ταυλαρίδη (σωστή απόφαση), ενώ ο ΟΦΗ διαμαρτυρήθηκε έντονα για μια περίπτωση πέναλτι στο 81΄.

ΟΦΗ (Νίκος Αναστόπουλος): Κάρολ, Γαλανόπουλος, Ταυλαρίδης, Μπουλούτ, Κάλατζιτς (86′ Καμπάνταης), Γεωργίου, Σίσιτς (66′ Παπουλής), Χόρχε Λόπεθ (76′ Κατάι), Σουμπίνιο, Ζόρντι Λόπεθ, Μάντζιος.

Άρης (Μίχαλ Πρόμπιερζ): Βελλίδης, Καζναφέρης, Σανκαρέ, Ντίκο, Μίτσελ, Τόχα, Φατί, Σολτάνι (64′ Ιάκομπ), Καστίγιο (76′ Βράνιες), Ουμπίντες, Γιαννώτας (64′ Ακόστα).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2′ O Φατί έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ και έκανε το σουτ με το δεξί, η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Κάρολ.

10′ Ο Μπουλούτ βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, το σουτ του όμως έφυγε παράλληλα προς την εστία του Άρη, με τον Σουμπίνιο να κάνει σουτ από τα δεξιά και να μπλοκάρει ο Βελλίδης.

11′ Ο Γιαννιώτας μπήκε στην περιοχή του ΟΦΗ από τα αριστερά σούταρε δυνατά, η μπάλα έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κάρολ.

13′ Ο Μάντζιος δέχτηκε ωραία κάθετη μπαλιά,απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο πλάσαρε τον Βελλίδη,που όμως μπλόκαρε την μπάλα.

19′ Ο Σουμπίνιο μπήκε στην περιοχή του Άρη από τα δεξιά και έκανε το σουτ, όμως ο Σανκαρέ με σωτήρια προβολή έδιωξε σε κόρνερ.

20′ Ο Σουμπίνιο βρέθηκε σε θέση βολής από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής και έκανε το σουτ, η μπάλα έφυγε παράλληλα προς την εστία του Βελλίδη, με τον Γεωργίου να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή σε κενή εστία.

31′ Ο Άρης ανοίγει το σκορ στο 31′. Ο Ουμπίντες έβγαλε σέντρα ακριβείας από τα αριστερά και ο Γιαννιώτας που βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι την έστειλε με το κεφάλι στη γωνία του Κάρολ.

37′ Χαμηλό σουτ με το αριστερό από τον Σολτάνι λίγα μέτρα έξω από την περιοχή του Κάρολ, η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

51′ Σέντρα-σουτ από τα αριστερά του Μπουλούτ, ο Βελλίδης κατάφερε με υπερένταση να την αποκρούσει πριν αυτή περάσει τη γραμμή.

65′ Άλλο ένα σουτ από τον Σουμπίνιο, η μπάλα έφυγε λίγο έξω από την εστία του Βελλίδη.

71′ Κόρνερ από τα δεξιά από τον Σουμπίνιο και κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι από τον Ταυλαρίδη, ο Φατί άθελά του την έστειλε με προβολή προς την εστία του και ο Βελλίδης απέκρουσε ενστικτωδώς με γροθιές.

78′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή του Ουμπίντες για φάουλ στον Παπουλή. Ο ίδιος παίκτης είδε την κίτρινη κάρτα τρία λεπτά νωρίτερα…

81′ Ο Μάντζιος πέφτει στη μεγάλη περιοχή από μαρκάρισμα του Σανκαρέ που τον κράτησε με το χέρι από τη μέση,ο διαιτητής αφήνει τη φάση.Ο μη καταλογισμός πέναλτι προκάλεσε θύελλα διαμαρτυριών στο γήπεδο.

87′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή του Μάντζιου. Ο Μάντζιος πέφτει στη μεγάλη περιοχή του Άρη χωρίς όμως να φαίνεται πως υπάρχει παράβαση, με τον διαιτητή Μήτσιο να του δείχνει δεύτερη κίτρινη κάρτα για “θέατρο” και να τον αποβάλλει.

88′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή του Ταυλαρίδη. Μένει με 9 παίκτες ο ΟΦΗ καθώς ο Ταυλαρίδης δέχεται δικαιολογημένα την δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή για μαρκάρισμα από πίσω.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ?

Νίκος Αναστόπουλος (ΟΦΗ): Καθοριστικό σημείο του παιχνιδιού είναι η φάση του πέναλτι που αντί να έχουμε αριθμητικό πλεονέκτημα και να ισοφαρίσουμε, στην επόμενη φάση σχεδόν μένουμε με εννιά.

Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια, κυρίως του δευτέρου ημιχρόνου, γιατί παρά τις αντιξοότητες προσπαθήσαμε, πιέσαμε και είχαμε και πέναλτι που δεν μας δόθηκαν. Υπάρχει και μια άλλη φάση στο χέρι του Φατί που πρέπει να το δούμε.Το πιο δυσάρεστο για μας, είναι πως θα παρουσιαστούμε στο επόμενο ματς με δυο σημαντικές ελλείψεις. Αυτό μας στεναχωρεί. Αν δεν παίζαμε καλά θα το λέγαμε πρώτοι, όμως στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλοί και είχαμε και φάσεις για γκολ.Δεν έχει όμως σημασία αυτό, αλλά το ότι δεν πήραμε ούτε το βαθμό, τον οποίο όχι μόνο αξίζαμε, αλλά και τον δικαιούμαστε.

Συνεχίζουμε την προσπάθεια, ακολουθεί ένα δύσκολο ματς με τον Παναθηναϊκό και θα προσπαθήσουμε να είμαστε έτοιμοι”.

Μίχαλ Πρόμπιερζ (ΑΡΗΣ): “Προετοιμαστήκαμε για να παίξουμε εναντίον ενός δυνατού αντιπάλου όπως είναι ο ΟΦΗ, ειδικά στις στημένες φάσεις και πρέπει να δώσω συγχαρητήρια γιατί η ομάδα έδειξε καρδιά και καλή οργάνωση στο παιχνίδι της.Το σημαντικότερο είναι ότι σαν ομάδα δείξαμε ότι μπορούμε να χτίσουμε πολλά, αλλά όσον αφορά την ανάπτυξη του παιχνιδιού έχουμε ακόμα δουλειά μπροστά μας. Θα χαρούμε τις επόμενες δύο ημέρες τη νίκη μας στην Κρήτη και θα ξεκινήσουμε μετά τη δουλειά μας για τον επόμενο αγώνα, με τον Πανιώνιο.Είναι ένα βήμα αυτό που κάναμε, όχι κάτι παραπάνω. Πρέπει να δουλέψουμε πολύ ακόμα. Το σημαντικό είναι ότι η ομάδα έδειξε χαρακτήρα και κέρδισε το παιχνίδι.

Όπως και στη ζωή έτσι και στο ποδόσφαιρο συμβαίνουν αδικίες. Γνωρίζαμε ότι ο ΟΦΗ είναι πολύ επικίνδυνος στην έδρα του, παρακολουθήσαμε τους αγώνες του εντός έδρας και προσπαθήσαμε να προετοιμαστούμε πολύ καλά γι’ αυτό το παιχνίδι. Το πετύχαμε σε πολύ καλό βαθμό.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος και από το σκάουτινγκ της ομάδας που μας επεσήμανε συγκεκριμένα πράγματα, τα οποία βρήκαμε μπροστά μας. Κερδίσαμε όλοι σαν ομάδα, μαζί και οι παίκτες που δεν αγωνίστηκαν γιατί δούλεψαν σκληρά στην προπόνηση όλη τη βδομάδα.

Κατά την διάρκεια της βδομάδας o Γιαννιώτας έλειπε δύο μέρες με την εθνική ομάδα. Διέκρινα ότι είναι πολύ καλός παίκτης, αλλά έχει πολλά να διορθώσει ακόμα. Είναι νέος, αλλά μαθαίνει πολύ γρήγορα και προσπαθεί να κάνει αυτά που του λέω μέσα στο γήπεδο.

ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο 91΄λεπτό…

Επιτέλους νίκη για την ομάδα μας μετά από εννιά αγώνες. Η χρονιά φαίνεται ότι θα είναι δύσκολη και αγχωτική…
Μακάρι αυτή η νίκη να αποτελέσει το εφαλτήριο για μια καλύτερη συνέχεια.
Ταλέντο μεγάλο, με δύναμη, ταχύτητα και εκρηκτικότητα στο παιχνίδι του ο Γιαννιώτας, έχει όλο το μέλλον μπροστά του.
“Ζω ένα όνειρο. Θα δουλέψω ακόμα περισσότερο στις προπονήσεις για να δικαιώσω τους ανθρώπους που με εμπιστεύτηκαν”, για να καταλήξει υποστηρίζοντας: “Μια νίκη αλλάζει τα πάντα. Την χρειαζόμασταν, την πήραμε και από δω και πέρα πιστεύω θα αλλάξουν πολλά”, δήλωσε μετά ο νεαρός παίκτης μετά το ματς.
Απέναντι στον Άρη ο Νίκος Αναστόπουλος με τον οποίο έχει συνδέσει το όνομά του,όσον αφορά τη προπονητική του καριέρα.Ο Έλληνας προπονητής ήταν στο πάγκο της ομάδας μας στην σεζόν 2005-2006 και ανέβασε τον Άρη στην Α΄εθνική.
Αρκετός κόσμος στο γήπεδο,πάνω από 7.000 φίλαθλοι και ιδιαίτερα θερμή η ατμόσφαιρα,όπως συμβαίνει σχεδόν πάντα στο “Γεντί Κουλέ