1958: Επεισοδιακή νίκη επί του "γηραιού"

Πρωτάθλημα Μακεδονίας 1958-59

Γήπεδο Άρεως, Χαριλάου Θεσσαλονίκης

23-11-1958

Μεγάλη νίκη του Άρεως επί του Γηραιού με 2-0
Σπουδαίο ντέρμπι στη πόλη μας ανάμεσα σε Άρη και Ηρακλή.Πάνω από 15.000 φίλαθλοι σε μια υπέροχη ηλιόλουστη ημέρα πήραν τις θέσεις τους στο γήπεδο, για να δουν το μεγάλο ματς.

Το παιχνίδι είχε συγκινήσεις, αλλά κυρίως είχε πολλά νεύρα και επεισόδια,σύνηθες δυστυχώς φαινόμενο στα παιχνίδια των ομάδων της πόλεως μας.

Στο εξώφυλλο ο τερματοφύλακας του Άρεως Πετράκης σε μια προσπάθειά του.

Ο Ηρακλής ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα πιέζοντας τον γηπεδούχο Άρη και χάνοντας ευκαιρίες για να προηγηθεί. Στο 6΄και στο 12΄ο Ηρακλής είχε δύο φάσεις με σουτ του Ράμμου και του Χασεκίδη.

Στο 19΄ο Άρης θα είναι αυτός που θα προηγηθεί.Μετά από βαθιά μπαλιά του Χατζηκώστα,ο Πέρρος θα βρεθεί τετ-α-τετ με τον Καραπατή,που θα αποκρούσει προς στιγμήν,αλλό ο Πέρρος με νέα προσπάθεια από δύσκολη γωνία θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα.Οι Ηρακλειδείς διαμαρτυρήθηκαν ότι στην αρχή της φάσης ο σκόρερ ήταν οφσάιντ.

Το γκολ αυτό βοήθησε την ομάδα μας και εκνεύρισε τους παίκτες του Ηρακλή.

Ο Άρης άρχισε να κάνει επικίνδυνες επιθέσεις με κύριους εκφραστές τους δύο εξτρέμ. Ο Μπινόπουλος του Ηρακλή τραυματίστηκε και αποχώρησε για λίγο, αλλά επέστρεψε μετά από πέντε λεπτά.

Στο 21΄και στο 24΄ο Άρης πλησίασε σε δεύτερο γκολ με σουτ των παικτών του μέσα από την περιοχή που αποκρούστηκαν δύσκολα από την κυανόλευκη άμυνα.

Προς το τέλος του ημιχρόνου ο Ηρακλής θα έχει ένα σουτ του Χασεκίδη που θα μπλοκάρει ο Πετράκης,ενώ θα κερδίσει και δύο συνεχόμενα κόρνερ που θα περάσουν ανεκμετάλλευτα.\

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου οι κυανόλευκοι θα αγγίξουν την ισοφάριση με τον Σεραφείδη που θα πάρει την μπάλα μετά από λάθος του Παπαδόπουλου,αλλά μπροστά από τον Πετράκη θα αστοχήσει.

Και ενώ ο Ηρακλής αγωνίζεται τώρα με δύο τραυματισμένους παίκτες θα συμβεί μια περίεργη φάση. Στο 56΄ο Παναγούλιας βλέποντας τον Καραπατή εκτός εστίας θα πλασάρει, την μπάλα θα κόψει στη γραμμή ο Ιερεμιάδης που όμως ήταν εκτός αγώνα ως τραυματίας…Το γκολ έπρεπε να μετρήσει υπέρ του Άρεως,αλλά προφανώς ο διαιτητής μπερδεύτηκε!

Από το σημείο αυτό και μετά,το ματς χάλασε πολύ και σε αυτό ευθύνονται τα νεύρα και οι θεατρινισμοί των παικτών του Ηρακλή και κυρίως του Καραπατή.Ο τερματοφύλακας του Ηρακλή άφηνε ακάλυπτη την εστία του και έβγαινε μπροστά,ενώ το ματς έγινε απείθαρχο και ασύνδετο.

Στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά η όψη του αγώνα θα γίνει άκρως δραματική.Ευκαιρίες είτε για το 1-1 είτε για το 2-0 θα σημειωθούν εκατέρωθεν.Τελικώς ο Άρης είναι εκείνος που με ένα δεύτερο γκολ θα σιγουρέψει τη νίκη του.Σκόρερ στο 87΄ θα είναι και πάλι ο Πέρρος που με ένα ψηλοκρεμαστό σουτ στην άδεια από τον Καραπατή …εστία,θα γράψει το τελικό 2-0.

Οι Αρειανοί θα ξεσπάσουν σε επευφημίες, ενώ οι Ηρακλειδείς θα κατευθυνθούν στην έξοδο του γηπέδου. Μετά από πέντε λεπτά ο αγώνας θα τελειώσει.

Ο Σαράφος Παπαδόπουλος διώχνει την μπάλα μακρυά. Πέρρος, Παπαδόπουλος και Πασχαλίδης είναι οι μόνοι εν ζωή από εκείνη την ομάδα

Ο Άρης,που δεν είχε στη σύνθεσή του τον ηγέτη του Μουφίτ Καλλιοτζή,χωρίς να είναι καλύτερος νίκησε γιατί ήταν πιο ουσιαστικός και εκμεταλλεύτηκε άριστα τα λάθη του αντιπάλου του.Έπαιξε όχι τεχνικό αλλά πρακτικό και έξυπνο ποδόσφαιρο.

Την νίκη την οφείλει κυρίως στην άμυνά του με κορυφαίο τον Παπαδόπουλο.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε καλά,έκανε φάσεις αλλά στη πορεία έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του.

Στο β΄ειδικά μέρος η εικόνα της ομάδας, με τον Καραπατή να παίζει μπακότερμα και τους παίκτες να έχουν χάσει την ψυχραιμία τους, ήταν αρνητική.Καλύτερη απόδοση είχαν οι Ράμμος και Χασεκίδης.

Με λάθη η διαιτησία του κ. Μένανδρου που ελέγχεται για το πρώτο γκολ του Άρεως αλλά και για το γκολ που έπρεπε να μετρήσει στο σουτ του Παναγούλια.

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ: Πετράκης, Νανάκος, Παναγούλιας, Παπαδόπουλος, Χατζηκώστας, Τσομπάνης, Καρράς, Πέρρος, Γρηγοριάδης, Πασχαλίδης, Παπουτσόπουλος.

Ηρακλής: Καραπατής, Ιερεμιάδης, Λεμονής, Ράμμος, Μπερεδήμος, Χασεκίδης, Μπινόπουλος, Λιάρος, Πιτσούδης. Τσίγκος, Σεραφείδης

Στο 91΄λεπτό…

Από το αγώνα απουσίαζε για τον Άρη ο Μουφίτ Καλλιοτζής λόγω προσωπικού του προβλήματος.
Γέλια μέχρι δακρύων προκάλεσε η στάση του τερματοφύλακα του Ηρακλή Καραπατή, που αποφάσισε να παίξει κάτι σαν παίκτης πασπαρτού αφήνοντας την εστία του… Ωστόσο αποδείχτηκε αρκετά τυχερός σε αρκετές φάσεις γλιτώνοντας τα χειρότερα.
“Θηρίο στο κλουβί”ο Ποζάνης δεν μπορεί να συνειδητοποιήσει ότι έχει εγκαταλείψει την αγωνιστική δράση και ήταν έτοιμος να μπει να παίξει.