ΑΡΗΣ Ποδόσφαιρο

2002: Κερδισμένος στην κούρσα για το Ευρωπαϊκό εισιτήριο

Σαν σήμερα το 2002, ο Άρης πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με 1-2 επί του ΟΦΗ στην Κρήτη. Ο Άρης παρότι βρέθηκε πίσω, έκανε δύο χειρουργικής ακρίβειας αντεπιθέσεις στο δεύτερο και με δύο τέρματα ανέτρεψε το σκορ και πήρε τη νίκη!

(στο εξώφυλλο η χρυσή αλλαγή του Φοιρού, ο σκόρερ Σίμιτς πανηγυρίζει ένα από τα τέρματά του)

Το πρώτο ημίχρονο άρχισε τέλεια για τους γηπεδούχους. Μόλις στο 3' οι Κιάσσος και Σοάρες συνεργάστηκαν και ο Μπελεβώνης άνοιξε το σκορ! Η ψυχολογία των κρητικών ανέβηκε, πίεσαν, έχασαν κλασσικές ευκαιρίες με Κιάσσο, Γκόμεζ και Σαπουντζή, αλλά το αποτέλεσμα έμεινε 1-0 στα πρώτα 45 λεπτά.

2002-OFH-ARIS-AREIANOI-BASE1.jpgΠολυπληθέστατη η παρουσία οπαδών του Άρη στο γήπεδο του ΟΦΗ.
Ομάδα που χάνει ευκαιρίες, χάνει και το παιχνίδι, λέει ένας άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου. Έτσι και ο ΟΦΗ πλήρωσε την επιθετική του αφλογιστία. Υπεύθυνος βέβαια ήταν ο Κροάτης Σίμιτς που πέρασε στην ανάπαυλα στο γήπεδο ο Φοιρός στη θέση του Μαλλού. Ο Σκάζνι, προπονητής του ΟΦΗ, έσφαλε, καθώς για να ενισχύσει το κέντρο, άφησε την άμυνα με δύο μόνο στόπερ. Ο ταχύτατος Σλιμιτς βρέθηκε δύο φορές σε ευνοϊκή θέση και δεν απέτυχε να σκοράρει και να πετύχει την ολική ανατροπή του αγώνα! Τα γκολ του μπήκαν στο 64' και στο 86'.

Κορυφαίος του Άρη ο Νασίφ Μορίς, ενώ διακρίθηκαν ο Λαμπάκης και ο Επαλέ, καθώς φυσικά και ο σκόρερ Σίμιτς στην καλύτερη του εμφάνιση με τη φανέλα του Άρη. O Άρης δημιούργησε μια μικρή παράδοση, καθώς ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη στο Ηράκλειο και η 4η στα πέντε τελευταία παιχνίδια!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΦΗ: Μπεκιάι, Δερμιτζάκης, Μπελεβώνης, Κώτσιος, Αδάμος, Σταυρακάκης, Σοάρες, 85Ίορδανίδης, Κολιτσιδάκης, Γκόμεζ, Κιάσσος, Σαπουντζής, 46'Χρυσάφης, 86'Γκίτσης
ΑΡΗΣ: Λαμπάκης, Μορίς, Μπράγκα, Επαλέ, Παπαδόπουλος, Κυζερίδης, 46' Κούσας, Κατσιαρός, Κολτσίδας, Πασσαλής, Καζαντζής, 79'Σκέντζος, Μαλλούς, 46΄Σίμιτς