ΑΡΗΣ Ποδόσφαιρο

Top Banner

2009: Ο Κάμπορα γκρεμίζει τον Ολυμπιακό από την κορυφή

Μετά την εντός έδρας ήττα με 0-1 από τον Αστέρα Τρίπολης ο Άρης στις 20 Δεκεμβρίου 2009 υποδέχτηκε τον αήττητο μέχρι εκείνη τη στιγμή Ολυμπιακό στα πλαίσια της τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου.

Σε ένα κατάμεστο Κλεάνθης Βικελίδης οι κίτρινοι κυριάρχησαν από την αρχή εγκλωβίζοντας τον Ολυμπιακό στα καρέ του, οι Ναφτί και Πρίττας απέκτησαν τον πλήρη έλεγχο του κέντρου από τους Ντομί και Ντουντού με τους ερυθρόλευκους απλά να έχουν ένα άστοχο σουτ με τον Ντουντού στο 27’. Οι Χαβίτο,Κάλβο και Κόκε δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες στα καρέ των φιλοξενουμένων μη μπορώντας όμως να νικήσουν τον πολύ καλό Νικοπολίδη ο οποίος πραγματοποίησε μεγάλη απόκρουση σε φάουλ του Νέτο στο 32ο λεπτό.

Στην επανάληψη ο Άρης συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό χάνοντας ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία σε τετ α τετ του Κάλβο στο 59’. Οι ερυθρόλευκοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Λεονάρντο στο αμέσως επόμενο λεπτό ενώ στο 65’ ο Παμπορίδης αρνήθηκε πεντακάθαρο πέναλτι σε χέρι του Ντούντου μετά από εκτέλεση φάουλ του Νέτο. Τελικά η φάση που έκρινε τον αγώνα ήρθε στο 69’ όταν ο Πρίττας εκμεταλλεύτηκε λάθος του Νικοπολίδη κλέβοντας τη μπάλα και τον Κάμπορα από κοντά να ανοίγει το σκορ. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε στη συνέχεια να ισοφαρίσει με τους Αβραάμ και Ζαϊρί όμως η άμυνα των κιτρίνων στάθηκε στο ύψος της. Έτσι ο Άρης πέτυχε μεγάλη νίκη με 1-0 σπάζοντας για 2η σερί χρονιά το αήττητο του Ολυμπιακού και παράλληλα ρίχνοντας τον από την κορυφή.

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΡΗΣ : Σηφάκης, Νέτο, Γκιάρο, Νασούτι, Αράνο, Ναφτί, Πρίττας, Χαβίτο(90’ Ρόβας), Κάλβο (84’ Πίτου Γκαρσία), Κόκε, Κάμπορα (92’ Λαμπριάκος)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Νικοπολίδης, Γκαλίτσιος(46’ Τοροσίδης), Ζεβλάκοφ, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Μπράβο, Ντουντού, Ντομί, Γκαλέτι, Λεονάρντο (64’ Ζαϊρί), Όσκαρ(Ντιόγο), Μήτρογλου