Μάθε πρώτος τα νέα του Αρη

Ξανά πρώτος ο ΑΡΗΣ, με το διπλό(3-0) στο Αλκαζάρ, μετά από 30 χρόνια!

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Μεγάλο διπλό μπορεί να χαρακτηριστεί το 0-3 του ΑΡΗ στο γήπεδο Αλκαζάρ επί της ΑΕΛ, 30 χρόνια μετά, με δύο γκολ του Δημήτρη Μάνου και το τρομερό γκολ του Σίλβα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ το σκορ θα μπορούσε να είναι 4-0, αν ο ρέφερι της αναμέτρησης ήξερε τον κανονισμό περί οφ σάιντ!!!

Ο ΑΡΗΣ μπήκε στο παιχνίδι εκ νέου με το 4-2-3-1, αφήνοντας το 4-3-3, με τον Μπερτόγλιο να αναλαμβάνει χρέη επιτελικού μέσου. Από την αρχή οι κιτρινόμαυροι θέλησαν να ελέγξουν το ρυθμό, με τη γνωστή πίεση στην αντίπαλη αμυντική γραμμή. Χωρίς την καλή φάση μέχρι το 15’ ο αγώνας. Μεσοαμυντικό κυρίως το παιχνίδι, με τους μεσοεπιθετικούς του ΑΡΗ να μην έχουν καλές συνεργασίες, παρά μόνο κατοχή μπάλας για λίγο και μέχρι πριν μπουν στη μεγάλη περιοχή της ΑΕΛ.

Στην πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ο Μάνος θα ανοίξει το σκορ στο 19’, όταν ο Έλληνας φορ θα πάρει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, μετά από σέντρα του Σάκιτς από δεξιά, με τη μπάλα να βρίσκει δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα, για το 0-1!

Μετά το 0-1 οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο, θέλοντας να πιέσουν την εστία του Σιαμπάνη, με την άμυνα του ΑΡΗ να ανταποκρίνεται στις περισσότερες από τις προσπάθειες. Από την άλλη μεριά οι κιτρινόμαυροι, οπισθοχώρησαν για να κρατήσουν το σκορ, χωρίς να μπορούν να βγάλουν καλές αντεπιθέσεις, αφού οι μεσοεπιθετικοί του λόγω βιασύνης έπεφταν σε λάθη.

Εξαιρετικός συνδυασμός στο 31’ με τον τελικό αποδέκτη τον Σάσα ο οποίος αντί να σουτάρει, πλασάρει πάνω στους αμυντικούς, χάνοντας μία ευκαιρία για δεύτερο τέρμα. Στο 37’ ο Τρούγιτς θα μπει στην πορεία της μπάλας όντας μόνος στο σημείο του πέναλτι, θα ακουμπήσει τη μπάλα αλλά θα φύγει άουτ, χωρίς να απειλήσει. Επικίνδυνη φάση στο 41’ με τον Πλατέλλα από πλευράς Λαρισαίων να κάνει την ντρίμπλα πάνω στο Σάκιτς και να σουτάρει από παράλληλη θέση πάνω στον Σιαμπάνη, ενώ στο 43’ ο Μάνος θα σουτάρει αλλά θα αστοχήσει με τον Ναγκί να διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ στη συνέχεια της φάσης, ενώ ο τερματοφύλακας των βυσσινί θα αποσωβήσει τον κίνδυνο και στην κεφαλιά του Ρόουζ ένα λεπτό αργότερα.

Μοιρασμένο το παιχνίδι σε αυτό το πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να ξυπνάνε μετά το 0-1, έχοντας κάποιες καλές προσπάθειες, εκμεταλλευόμενοι και την μερική οπισθοχώρηση των παικτών του ΑΡΗ.

Χωρίς αλλαγή ξεκίνησε ο ΑΡΗΣ το δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Κούγιας θα αποβληθεί στο 47’ από τον διαιτητή Καραντώνη λόγω εντόνων διαμαρτυριών. Στο αγωνιστικό κομμάτι οι δύο ομάδες προσπάθησαν να αναλάβουν πρωτοβουλία στο χώρο του κέντρου με αρκετές μονομαχίες.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνας ο Σιαμπάνης θα διώξει τη μπάλα δύο φορές μετά από απανωτά σουτ των Ντρούγιτς και του Φίλιπ, ενώ στο 62’ ο Γκαρσία θα πετύχει το δεύτερο γκολ για τον ΑΡΗ, που θα πάρει τη μπάλα από τον Μπερτόγλιο, θα αποφύγει έναν αμυνόμενο για να νικήσει τον Ναγκί. Ο Καραντώνης θα το ακυρώσει αφού θεωρεί πως ο Μπερτόγλιο επηρεάζει τη φάση, με τη μπάλα να πηγαίνει σε αντίθετη κατεύθυνση, με τη μπάλα να βρίσκει τον αμυντικό της ΑΕΛ και να καταλήγει στα δίχτυα.

Ο ΑΡΗΣ θα αντιδράσει στην ακύρωση του δεύτερου γκολ με ένα τρίτο, αφού ο Δημήτρης Μάνος θα πετύχει το δεύτερο προσωπικό του γκολ, που πήρε το ριμπάουντ μετά το γυριστό του Ρόουζ, από τη στιγμή που δεν έδιωξε τη μπάλα η άμυνα και επιτέλους μέτρησε το 0-2 στο 73’. Στη συνέχεια η ομάδα του Άκη Μάντζιου προσπάθησε να κρατήσει περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια, ενώ με τους Σίλβα-Λόπεθ-Μαντσίνι-Γκαρσία, κράτησε πίσω την αντίπαλη άμυνα, που άλλαξε με την έξοδο του Ηλιάδη από τριάδα σε τετράδα.

Στο 87’ απίστευτο δίωξιμο με κεφαλιά ψαράκι μπρος τα πίσω του Ρόυζ, με τον Σιαμπάνη να ελέγχει και τη μπάλα να παίρνει ψιλοκρεμαστή τροχιά και να καταλήγει στον ουρανό των δικτύων του έλληνα κίπερ.

Σε 3-4-3 άλλαξε το σύστημα της ομάδας του ο τεχνικός του ΑΡΗ, με την είσοδο του Μπαγκαλιάνη.

Το κερασάκι στην τούρτα η εκπληκτική προσπάθεια του Σίλβα, που έκανε το 3-0 περνώντας ουσιαστικά όποιον βρήκε μπροστά του!

Oι συνθέσεις:
ΑΕΛ (Γ. Τάτσης): Ναγκί, Ηλιάδης (53΄Πινακάς), Σπαρβ, Στελιάνο, Ντουρμισάι, Πλατέλλας (53΄Αλ Αχμέντ), Μούζεκ, Ζίζιτς, Μπέρτος, Κρούγιτς, Κωστή (53΄Τόρζε)
Στον πάγκο: Μπάγιτς, Γκάμπριελ, Γλύνος, Πινακάς, Ζαχαράκης, Μαιδάνος, Λουφάκης, Αλί Αχμέντ, Δακτυλας
Άρης (Α. Μάντζιος): Σιαμπάνης, Γκάνεα, Ροζ, Δεληζήσης, Σάκιτς, Σάσα (69΄Κάτσε), Ματίγια, Γκάμα (77΄Μαντσίνι), Ματέο(Μπαγκαλιάνης 90’), Μπερτόγλιο (69΄Σίλβα), Μάνος (77΄Λόπεθ)
Στον πάγκο: Μπουσέ, Κάτσε, Σίλβα, Ντάτκοβιτς, Μαντσίνι, Μπαγκαλιάνης, Σούντγκρεν, Λόπεθ, Μπακούτσης
Διαιτητής: Καραντώνης (Hμαθίας)
Βοηθοί: Γιώργος Στεφανής (Καρδίτσας) – Κωνσταντίνος Λιόντος (Ήπειρος)
4ος: Δημήτρης Μαλούτας (Ημαθίας)
VAR: Κωνσταντίνος Κοτσάνης (Δράμας) – Δημήτρης Σαμοΐλης (Αθήνας)