Μάθε πρώτος τα νέα του Αρη

Τρομερός Θεός ΑΡΗΣ,έσβησε τον πάοκ(1-0) που ήρθε να διακωμωδήσει το άθλημα!

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Τεράστια νίκη για τον ΘΕΟ ΑΡΗ, που κέρδισε τον κακό πάοκ, που δεν εμφανίστηκε ποτέ στο γήπεδο, έχοντας σαν σκοπό να διακωμωδήσει το άθλημα, με το γκολ πέναλτι του Γκάμα στο 40’, τον ξεπέρασε στη βαθμολογία με τον ΑΡΗ να είναι τώρα στη δεύτερη θέση του σχετικού πίνακα.

Πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα για τον ΑΡΗ, όταν ο Γκάμα θα εκτελέσει το φάουλ έξω από την περιοχή, που κέρδισε ο Μπερτόλιο που κατέβηκε το γήπεδο έχοντας χώρο. Ο Πορτογάλος θα στείλει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι μόλις στο 2’. Στο 4’ ο Ζίφκοβιτς από πλευράς πάοκ θα κάνει το σουτ με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Μπουσέ, που προτιμήθηκε από τον Σιαμπάνη που είχε ενοχλήσεις στο ώμο.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες προσπάθησαν να ελέγξουν το χώρο του κέντρου με σκληρά μαρκαρίσματα, αλλά και με παιχνίδι από τα πλάγια, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου πίσω από το κέντρο και τους γηπεδούχους να γυρίζουν τη μπάλα έξω από την περιοχή του Πασχαλάκη. Κανείς δεν κατάφερε να το κερδίσει με τους παίκτες του δικεφάλου, να παίζουν στα όρια της κάρτας.

Τέσσερα λεπτά πριν το μισάωρο ο Τζόλης θα μπει στην περιοχή θα κάνει την παράλληλη, με τον Σβιντέρσκι να μην μπορεί να μπλοκάρει, να έρχεται ο Ουαγέ αλλά ο Μπουσέ κατάφερε να μπλοκάρει στη μικρή περιοχή. Η μεσοεπιθετική γραμμή του ΑΡΗ δεν είχε καλές ενέργειες μέχρι αυτό το σημείο, με μοναδικό καλό εκφραστή των επιθετικών ενεργειών, τον Γκάμα. Κεφαλιά του Τζόλη στο 29’ η μπάλα πολύ έξω άουτ.

Άργησε στο 32’ ο Γκαρσία να κάνει το σουτ και κόπηκε από τον Ίγκνασον. Στο 39’ θα ανατρέψει ο Πασχαλάκης τον Μπερτόγλιο μέσα στην περιοχή, με τον Γκάμα να ανοίγει το σκορ στο 40’, για το 1-0!

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν τα σκληρά μαρκαρίσματα, με τον Ολλανδό ρέφερι να επιτρέπει αυτό το παιχνίδι. Μετά τα δύο λεπτά καθυστερήσεων που δόθηκαν ο Σβάμπ θα κάνει το ανάποδο ψαλίδι μέσα από την περιοχή, με τον τερματοφύλακα των κιτρινόμαυρων να μπλοκάρει.

Κατά την ανάπαυλα εκπρόσωποι της αποστολής του πάοκ, κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια των διαιτητών για να διαμαρτυρηθούν. Ξέχασαν μάλλον πόσες φορές τους άφησε ο Νέιχαους να χτυπήσουν παίκτες του ΑΡΗ, χωρίς να δεχθούν την κίτρινη ή την κόκκινη όπως στην περίπτωση του Αουγκούστο, ο οποίος δεν δέχτηκε δεύτερη κίτρινη σε δυνατό φάουλ στο 57’. Προηγήθηκε η εκπληκτική ενέργεια του Σφιντέρσκι που βρέθηκε από θέση δεξιά, έκανε το πλασέ με το αριστερό με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 60’ ο Μπερτόγλιο δεν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, με τον βοηθό να δίνει οφ σάιντ σε μία φάση που δεν ήταν σε θέση εκτεθειμένου. Αν έμπαινε η μπάλα ήταν καθαρό γκολ. Ενώ μετά τις διαμαρτυρίες προς το διαιτητικό τρίο οι παίκτες του πάοκ, πέφτουν πολύ εύκολα μέσα στην περιοχή για να προκαλέσουν τον διαιτητή για πέναλτι. Η φάση του 72’ αποτυπώνει όλη αυτή την επίθεση προς τους διαιτητές, με τον Τζόλη να μπαίνει στην περιοχή να προσπαθεί να πέσει για να πάρει το πέναλτι, να κάνει καθαρά χέρι σε πτώση του, με τον Σούντγκρεν να μην βρίσκει τον επιθετικό και τον Ολλανδό να δείχνει πέναλτι, κάτι που θα πάρει πίσω, αφού είδε τη φάση στο VAR.

Ο Αουγκούστο σώθηκε με την αλλαγή που έγινε από τον τεχνικό της ομάδας του στο 80’, αφού θα μπορούσε να έχει αποβληθεί τρεις φορές μετά την πρώτη κίτρινη που δέχθηκε. Οι ανεκδιήγητοι παίκτες του πάοκ ζητούσαν από τον Εσίτι να μη βγάλει τη μπάλα, αφού είχε χτυπήσει με το γόνατο κατά λάθος τον Σάσα, στο 86’. Σουτ του 89’ από τον Σίλβα η μπάλα άουτ, ενώ θα μπορούσε να δώσει δίπλα στον Λόπεθ.

Τα 8 λεπτά επιπλέον δεν έφτασαν για να μπορέσει ο κάκιστος πάοκ να ισοφαρίσει, αφού οι παίκτες του είχαν το νου τους στο ξύλο και τις διαμαρτυρίες.

Οι συνθέσεις:
ΑΡΗΣ (A. Mάντζιος): Μπουσέ, Σούντγκρεν, Σάκιτς, Μπεναλουάν, Δεληζήσης, Σάσα, Ματίγια, Μπερτόγλιο (76΄Τζέγκο), Ματέο (62΄Σίλβα), Γκάμα (90+6΄Μαντσίνι), Μάνος (62΄Λόπεθ)
ΠΑΟΚ (Π. Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ουαγκέ (63΄Κρέσπο), Ίνγκανσον, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης. Αουγκούστο (79΄Τσόλακ), Τσιγγάρας, Σβαμπ (79΄Εσίτι), Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Σφιντέρσκι