Κεντρικές Ειδήσεις

Μάθε πρώτος τα νέα του Αρη

Ο χειρότερος ΑΡΗΣ από εκείνο το ματς στο Μόλντε,έχασε 3-1 από τον ΟΦΗ

Ο ΑΡΗΣ έπαιξε για 70 λεπτά, όταν ο ΟΦΗ σε δύο λεπτά πέτυχε δύο γκολ και με 3-1 πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης!!!

Μόλις στο 3’ ο ΑΡΗΣ θα χάσει κλασσικότατη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν ο Ιντέγε πέρασε τον τερματοφύλακα των Κρητικών Σωτηρίου, πάσαρε στον Φετφατζίδη ο οποίος δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία, η μπάλα κατέληξε στον Λάρσον με τον Σωτηρίου να μπλοκάρει εντυπωσιακά. Στο 12’ ο Ιντέγε θα είναι αυτός που θα κάνει το 1-0 για τους κιτρινόμαυρους, που βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι μετά από κόρνερ του Ματίγια, για να πλασάρει εύστοχα!

Οι γηπεδούχοι θα αντιδράσουν ισοφαρίζοντας στο 31’ με τέρμα που θα πετύχει ο Βαζ, μετά από σέντρα του Κοροβέση από θέση αριστερά. Μετά την ισοφάριση η μπάλα πήγε ξανά στα πόδια των παικτών του ΑΡΗ, οι οποίοι έφταναν εύκολα στην αντίπαλη περιοχή, κερδίζοντας κάποια κόρνερ ή φάουλ χωρίς όμως να σημειωθεί κάποια ιδιαίτερη φάση για γκολ.

Η φάση του 40’ όπου ο Μπα φαίνεται να ανατρέπεται κατά την άποψη μας, ο μεν Κουτρουμπής απλώνει το πόδι με τη μπάλα να μην υπάρχει καν στην πλευρά του, όπως μπαίνει από θέση αριστερά και λίγο μετά τη γραμμή της περιοχής, αλλά ο δε αμυντικός χαφ του ΑΡΗ πάει να κερδίσει το πέναλτι απλώνοντας με τη σειρά του το δεξί πόδι και πέφτει στο έδαφος. Εν συνεχεία όμως δίνεται λάθος υπόδειξη οφ σάιντ πάνω στον Ιντέγε που καλύπτεται, με τις δύο ξεχωριστές φάσεις να μην υποδεικνύονται από το VAR, για έλεγχο από τον διαιτητή Κομίνη!!!

Μετά την ανάπαυλα οι δύο ομάδες προσήλθαν στο γήπεδο, με την εμφάνιση τους σε διάταξη να μην έχει αλλαγές, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο 45λεπτο, όταν ο Νέιρα σούταρε και ο Κουέστα που επανήλθε από τραυματισμό απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Ο Τσιλιανίδης μετά από ωραία διαγώνια πάσα θα μπει στην περιοχή κι από το ύψος της μικρής περιοχής κι από θέση αριστερά, θα πλασάρει τον Κουέστα ο οποίος θα διώξει με το πρόσωπο, σε μια φάση που έγινε στο 55’! Σουτ του Γκάμα στο 60’ από θέση αριστερά με το δεξί η μπάλα στα χέρια του Σωτηρίου. Εξαιρετικό σουτ του Ιντέγε από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής θα διώξει δύσκολα ο Σωτηρίου στο 66’!

Για ακόμα μία αγωνιστική ημέρα ο ΑΡΗΣ θα κερδίσει πολλά κόρνερ χωρίς να τα αξιοποιεί.

Κόντρα στη ροή του αγώνα για ακόμα μία φορά, καθώς ο ΑΡΗΣ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ο ΟΦΗ θα πάρει το προβάδισμα στο σκορ, όταν μετά από κόρνερ και ύστερα από πολλές κόντρες η μπάλα θα καταλήξει στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Φερέιρα θα βρεθεί μόνος για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα στο 71’!!!

Πολύ ψηλά η άμυνα του ΑΡΗ, ο Σούντγκρεν καλύπτει τον Φιγκειρέδο που θα πλασάρει τον Κουέστα για το 3-1, στο 73’!!!

Με την άμυνα των κιτρινόμαυρων να παραπαίει πραγματικά, ο Φιγκειρέδο κατέβασε τη μπάλα από το μισό γήπεδο χωρίς να μαρκάρεται, έκανε το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει το δοκάρι, στο 77!!

Αμέσως μετά οι δύο ομάδες έριξαν τον ρυθμό του αγώνα, με τους παίκτες του Ένινγκ να φαίνεται πως προσπαθούν για κάτι παραπάνω, χωρίς όμως κάτι ουσιαστικό.

Ο καλός ΑΡΗΣ για 70 λεπτά δεν άντεξε και κατέρρευσε, με συνέπεια να δεχτεί δύο γκολ σε δύο λεπτά, με τραγικά λάθη στην άμυνα. Αυτή είναι η πρώτη ήττα για τον Γερμανό τεχνικό Ένινγκ, με τον ΑΡΗ να κάνει τη χειρότερη του εμφάνιση από εκείνο το βράδυ στο Μόλντε της Νορβηγίας!!!

Οι συνθέσεις:
ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Σακόρ, Τσιλιανίδης, Νέϊρα, Φιγκεϊρέδο (89΄Μάνος), Βαζ, Σεμέντο (37΄λ. τρ. Φερέϊρα)
Στον πάγκο: Γουόλι, Νάστος, Ντίνας, Μάνος, Στάϊκος, Μπράουν, Φερέϊρα
Άρης (Μ. Ένινγκ): Κουέστα, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Σάσα, Μπα, Ματίγια (88΄Τόνσο), Γκάμα (68΄Μαντσίνι), Φετφατζίδης, Λάρσον (79΄Ντιγκινί), Ιντέγε
Στον πάγκο: Έμαν, Μαρτίνες, Δεληζήσης, Ντιγκινί, Μενέντεθ, Μαντσίνι, Τόνσο
Διαιτητής: Γιώργος Κομίνης (Θεσπρωτίας)
Βοηθοί: Χρήστος Ακρίβος (Αθηνών) – Μιχαήλ Καρσιώτης (Κορινθίας)
VAR: Θανάσης Σέζος, AVAR: Θεόφιλος Μωϋσιάδης
4ος: Αλέξανδρος Κατσικογιάννη