Κεντρικές Ειδήσεις

Μάθε πρώτος τα νέα του Αρη

Κουλμπάκοφ και κακό α' ημίχρονο έφεραν την ήττα από την "πεθαμένη" άεκ!

Ο Λευκορώσος Κουλμπάκοφ και το κακό πρώτο ημίχρονο που είχε ο ΑΡΗΣ, έφεραν μία όχι αναμενόμενη ήττα, από μία ΑΕΚ που εκμεταλλεύτηκε τα δώρα που της δόθηκαν και πήρε το διπλό 1-3!

Χωρίς τον Μπρούνο Γκάμα μπήκε στο παιχνίδι η ομάδα του ΑΡΗ, αφού ο Πορτογάλος χτύπησε στη χθεσινή προπόνηση, δοκίμασε να μπει σήμερα αλλά δεν τα κατάφερε, ενώ τη θέση του πήρε ο Μπρούνο. Με πολλά φάουλ ξεκίνησε το ματς με την ΑΕΚ, ενώ χωρίς φάση το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά.

Στο 12’ θα ανοίξει το σκορ η Ένωση, όταν ο Τάνκοβιτς θα κερδίσει τον Κουέστα ύστερα από το πέναλτι που κέρδισε ο Λόπες από τον Ρόουζ, για το 0-1!

Πλασέ του Σίλβα στο 20’ η μπάλα άουτ. Τρία λεπτά μετά ο Μπερτόγλιο δε μπορεί να πλασάρει, μετά από πάσα του Σίλβα. Κακό το σουτ του Τάνκοβιτς στο 27’ η μπάλα στην αγκαλιά του Κουέστα. Μετά από αντεπίθεση οι φιλοξενούμενοι θα διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 29’ με τον Βασιλαντωνόπουλο που βρέθηκε μόνος απέναντι στον Κουέστα για το 0-2!!!

Ο Λευκορώσος διαιτητής έδωσε και δεύτερο πέναλτι, μετά από διώξιμο του Ρόουζ, με τον Ανσαριφάρντ να κάνει το 0-3 στο 37’!!!

Έπεφταν κάτω συνεχώς οι παίκτες της ΑΕΚ, προκειμένου να καθυστερήσουν το παιχνίδι, που τους ευνόησε μετά τις αποφάσεις του ξένου ρέφερι. Δυστυχώς οι παίκτες του Άκη Μάντζιου απλώς επέμεναν τη μοίρα τους.

Με μία αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, με τον Μάνο στη θέση του Μπρούνο που δεν φάνηκε καθόλου στο 45λεπτο. Σουτ του Μπερτόγλιο στο 52’ ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ Τσιντώτας θα διώξει σε κόρνερ. Ο ΑΡΗΣ θα μειώσει με τον Μαντσίνι με σουτ στην κλειστή γωνία του Τσιντώτα στο 56’, μετά από ωραία κίνηση και πάσα του Σίλβα για το 1-3!!!

Ο Ανσαριφάρντ θα περάσει τον Δεληζήση στο 62’ με τον Κουέστα να διώχνει το σουτ του φορ της ΑΕΚ. Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο από τη στιγμή που μείωσε ο ΑΡΗΣ μέχρι και το σημείο που ο Κουέστα θα κάνει το λάθος μέσα στην περιοχή του, ο Σιμάνσκι θα προσπαθήσει να πλασάρει με τον Ισπανό τελικά να διορθώνει το λάθος του στο 79’. Δε θα φτάσει η μπάλα στον Σάσα μετά από προβολή του Λόπες, πριν ο Βραζιλιάνος σουτάρει από κοντά στο 80’. Σουτ του Σίλβα στο 86’ η μπάλα στην αγκαλιά του Έλληνα πορτιέρε.

Ο τεχνικός του ΑΡΗ Άκης Μάντζιος δεν εμπιστεύθηκε από την αρχή τον Δημήτρη Μάνο που με την είσοδο του έδωσε σε ένα ακόμα παιχνίδι πνοή στην επίθεση της ομάδας του, μετά από αυτό με τον Αστέρα. Επίσης ο ΑΡΗΣ είχε σε ακόμα μία αναμέτρηση ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο που παρά τις κακές αποφάσεις του διαιτητή, δεν είχε να δείξει κάτι αξιοσημείωτο. Τέλος παίκτες που ως αλλαγές παίζουν σχεδόν εξαιρετικά προσφέροντας, ενώ όταν ξεκινούν ως βασικοί όπως π.χ. ο Σίλβα δεν αποδεικνύουν το σωστό της επιλογής. Να πούμε εδώ πως λείπουν οι Ματίγια και Γκαρσία, ενώ και ο Γκάμα που σήμερα ήταν απαραίτητος. Αντί λοιπόν το +9 έγινε το +3 και περιμένουμε τα δύο ματς της ημέρας.

ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΑΣΕΙΣ, ΤΑ ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ ΠΕΝΑΛΤΥ ΚΑΙ ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Οι συνθέσεις:
Άρης (Α. Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς, Σούντγκρεν (70΄Γκάνεα), Δεληζήσης(Μήτρογλου 86’), Ροζ, Σάσα, Τζέγκο, Μπρούνο (46΄Μάνος), Μαντσίνι (70΄Ματέο), Μπερτόγλιο, Σίλβα(Ματίγια 86’)
Στον πάγκο: Σιαμπάνης, Μαρτίνης, Μάνος, Ματέο, Μήτρογλου, Γκάνεα, Ματίγια, Μπακούτσης, Μπαγκαλιάνης
ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ): Τσιντώτας, Λόπες, Βασιλαντωνόπουλος (60 Μιτάι), Σβάρνας, Νεντελτσεάρου, Κρίστιτσιτς, Σιμάνσκι, Γαλανόπουλος (64΄Μάνταλος), Τάνκοβιτς, Γκαρσία (64΄Ολιβέιρα), Ανσαριφάρντ (76΄Κοσίδης)
Στον πάγκο: Αθανασιάδης, Χατζηεμμανουήλ, Μιτάι, Αλμπάνης, Ολιβέιρα, Μάνταλος, Κοσίδης
Διαιτητής: Κουλμπάκοφ (Λευκορωσία), Βοηθοί: Ζουκ-Μεσλίνκα, 4oς: Διαμαντόπουλος, VAR: Στούκαν (Κροατία), AVAR: Μιχόπουλος