2000: Κακός ο Άρης, ένταση και νεύρα στο Χαριλάου.

19.3.2000

Μία οδυνηρή ισοπαλία σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Ιδανικός αυτόχειρας σε ένα παιχνίδι που φαινόταν δικό του, έχασε πολύτιμους βαθμούς, κάτι που βγάζει τους Κίτρινους έξω από τους στόχους τους.

Ο Κυζερίδης, μόλις στο 1΄λεπτό, ανοίγει το σκορ.

Κι όμως! Τίποτα δεν προμήνυε την άσχημη εξέλιξη του β΄ ημιχρόνου. Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά, προηγήθηκε 2-0 στο 10λεπτο και όλοι πίστεψαν ότι θα περνούσε ένα ευχάριστο κυριακάτικο μεσημέρι.

Μόλις στο 1΄λεπτό, μετά από κόρνερ του Κυζερίδη, ο Αντριόλι με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 1-0. Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί στο 10΄λεπτό, ο Λουμπούτης, με υπέροχη σέντρα βρήκε τον Αγαθοκλέους, αυτός σούταρε, ο Σέβο απέκρουσε προσωρινά και ο επερχόμενος Κυζερίδης θα κάνει το 2-0.

Στο 19΄ οι Τρικαλινοί θα μειώσουν. Ο Γιαχάγια με έξυπνη μπαλιά –τρύπα βρήκε τον Γιοβάνοβιτς,που πέρασε και τον Κατεργιαννάκη και έκανε το 2-1.

Ο Άρης θα κάνει φάσεις παίζοντας καλό ποδόσφαιρο. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου, θα βάλει και άλλο γκολ. Σε ωραίο χτύπημα φάουλ του Αντριόλι από αριστερά, θα πεταχτεί ο Κούτσης και θα κάνει το 3-1.

Από το σημείο αυτό και μετά, η εικόνα του παιχνιδιού θα αλλάξει. Οι παίκτες του Άρη είτε γιατί πίστεψαν ότι το ματς κρίθηκε είτε γιατί υποτίμησαν τους αντιπάλους, χαλάρωσαν αδικαιολόγητα. Οι προειδοποιήσεις από τους Θεσσαλούς, πριν να λήξει το ημίχρονο, ήταν θορυβώδεις. Στα τελευταία δέκα λεπτά, δύο φορές σε σουτ του Στοϊνοβιτς και φάουλ του Καπρίλε, η μπάλα τράνταξε τα δοκάρια του Άρη.

Οι Τρικαλινοί πίστεψαν στο β΄ μέρος ότι μπορούν να διεκδικήσουν το ματς. Οι παίκτες μας, αγνώριστοι, άφησαν τον καλό τους εαυτό στα αποδυτήρια. Στο 60΄ο Γιαχάγια νίκησε το τείχος και τον Κατεργιαννάκη και με φάουλ μείωσε σε 3-2.

Το παιχνίδι, από κει και πέρα έγινε γρήγορο και συναρπαστικό με τις ομάδες να ανοίγονται και να χάνουν ευκαιρίες. Κι ενώ ο Άρης έχασε ευκαιρίες για να το κλειδώσει, στο 86΄ λεπτό, ο Αντριόλι έχασε τη μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή, κατέληξε στον Γιαχάγια, που με ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε, «παγώνοντας» το Χαριλάου.

Στο 91΄ο Κυζερίδης έχασε ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα μας.

Όταν ο Άρης δεν κερδίζει αυτό το ματς, η κριτική των παικτών περνά σε δεύτερη μοίρα. Χωρίς ψυχή και δύναμη, στο β΄ μέρος, υποχώρησαν και αδικαιολόγητα και έδωσαν χώρο στον αντίπαλο για να διεκδικήσει το ματς.Συγκριτικά καλύτεροι οι Καραλιόπουλος, που προσπάθησε πολύ από την πλευρά του, ο μαχητικός σε όλο το ματς Κολτσίδας και ο πολύ αγωνιστικός Κυζερίδης. Καλό παιχνίδι και από τον Αντριόλι,σε σχέση με άλλα ματς, όμως το λάθος του στη φάση της ισοφάρισης ήταν τραγικό.

Οι Θεσσαλοί έπαιξαν με πάθος και ψυχή. Δεν τα παράτησαν και δικαιώθηκαν. Διαθέτουν παίκτες ποιοτικούς, όπως ο Γιαχάγια, ο Καπρίλε, ο Στοϊνοβιτς και ο Γιοβάνοβιτς.

Καλή η διαιτησία του κ. Βούλγαρη.

Δηλώσεις προπονητών

Ίλια Πέτκοβιτς: « Όταν ένα παιχνίδι τελειώνει με τέτοιο τρόπο, ο προπονητής έχει ευθύνη. Όμως οι παίκτες πρέπει να κάνουν την αυτοκριτική τους. Πίστεψαν ότι στο 3-1 το ματς έληξε. Χαλαρώσαμε χωρίς λόγο και δεχτήκαμε την ισοφάριση. Σχετικά με ενδεχόμενη παραίτησή μου, από την στιγμή που ήρθα, εσείς οι δημοσιογράφοι με ρωτήσατε για αυτό το πράγμα πενήντα φορές. Το να φύγω από την ομάδα, είναι το μόνο εύκολο».

Μπάμποβιτς: « Συνεχίζουμε την καλή πορεία που έχουμε ξεκινήσει στο β΄ μέρος. Δεν τα παρατήσαμε στο 3-1 και δικαιωθήκαμε. Αισθάνομαι την υποχρέωση να ευχαριστήσω τους παίκτες μου για τη μεγάλη επιτυχία. Θα κάνουμε τα πάντα για να φτάσουμε στα μπαράζ».